Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Dnes v Ostravě - 26.2.2010

„Invaze vnuků“ 

Ostravští kriminalisté, specializující se na prověřování trestné činnosti páchané na seniorech, intenzivně prověřují sérii celkem 16 podobných případů. Dosud neznámý pachatel(é) obdobným způsobem - díky podobné zámince vylákal od seniorů většinou celoživotní úspory v řádech desetitisíců. K trestné činnosti došlo v době od října roku 2009 do ledna 2010. Z celkem 16 případů odešel pachatel s nepořízenou jen ve třech případech, ve zbylých 13 případech senioři důvěřivě peníze vydali. Celkem tak škoda na Ostravsku činí zhruba 800 000 korun. Není vyloučeno, že obdobný modus operandi přitom pachatelé volí i v sousedních teritoriích Ostravska.
Během čtyř měsíců tak ostravští policisté zaregistrovali „invazi vnuků“. Případy mají obdobný scénář a podobají se navzájem jako „vejce vejci“. Bohužel totožná je i reakce seniorů, bez váhání vydají nezřídkakdy celoživotní úspory naprosto neznámému člověku. Stejné jsou i reakce obětí, poté, co zazvoní v jejich bytě telefon tzv. pevná linka. Na hlas většinou reagují dotazem „to jsi ty…Tomáši, Venoušku, Lukáši či jiné jméno jejich nejbližšího – vnuka“. Poškozené nezarazí ani požadavek odevzdání peněz úplně neznámému člověku. Upozorňuji, že se nejedná o malé částky, ale řádově desetitisícové položky. A připomínám, že policisté v podstatě neustále opakují seniorům základní zásady bezpečného chování. Informování veřejnosti je zintenzivněno vždy při zaznamenání většího počtu případů. I tímto způsobem, mimo běžných besed se seniory, se snažíme pomoci veřejnosti. Nejinak tomu bylo i vloni v říjnu. Po zjištění prvních popisovaných případů byla veřejnost upozorňována na toto nebezpečném protispolečenské chování. Nicméně z dalších oznámených případů je zřejmé, že se upozornění opět minulo účinkem. I přes tento fakt, znovu připomínám, své úspory nevydávejte cizím osobám, neotvírejte dveře cizím lidem. Dalším preventivním doporučením je také možnost uložení velkých finančních částek do bankovních ústavů. Máte-li ve svých rodinách seniory, pokuste se je přimět k tomuto kroku a buďte jim nápomocni k uložení větších částek peněz v bankách. „Své“ seniory v rodinách zásadně nežádejte o finanční výpomoc telefonicky. Vzhledem ke skutečnosti, že senioři byli kontaktováni vždy telefonicky na tzv. pevné lince, je žádoucí pořídit do rodin telefonní přístroje s displejem, kde senior zjistí volajícího. Volaný tak jednoduše zkontroluje, zda číslo volajícího odpovídá číslu jeho příbuzného. V případě neznámého volajícího lze doporučit na telefonát vůbec nereagovat. Dalším řešením této situace je samozřejmě také mobilní telefon. Není vyloučeno, že poškození jsou tipováni dle křestních jmen, obvykle hojně používaných v minulosti a v současnosti jsou tato jména naopak výjimkou.
Navíc požadavek nejbližších rodinných příslušníků se dá vyřešit přece ověřením informace, zpětným dotazem u rodiny, nebo osobním jednáním a zásadně předáním peněz jen svým blízkým. Na záminky typu „vnuk je nemocen, posílá kamaráda, nemůže přijít proto či ono“ nereagujte. Pachatel ještě seniory ubezpečuje tím způsobem, že seniorce předá svůj telefon s hovořícím „vnukem“, který babičce poděkuje za peníze. Popřípadě pachatel po předání peněz zavolal na původní pevnou linku a za peníze poděkoval.
Oběť často zjistí, že byla podvedena až později, prověřování je tak komplikováno. Na místě činu se nedaří zajistit stopy, v některých případech senioři již nejsou schopni vzpomenout a popsat relevantní průběh události ani pachatele. Před policisty tak stojí opravdu nelehké prověřování. Ostravští senioři však mají své „zastání“ ve specialistech, kriminalistech prověřující trestnou činnost páchanou na seniorech (objasněné série viz „Otík zadržen“, „Kmet“, „Rodokmenový podvodník“ atd. na našem webu).
Některé oběti se stydí za svou důvěřivost a před dalšími členy tají skutečnost, kdy byly podvedeny. Stejný důvod – stud může stát také za dalšími případy, které možná senioři dosud neoznámili policistům. Počet případů tak nemusí být konečný. Obětí se stávají většinou osamocení senioři, kteří žijí v domácnosti sami a návštěva k nim zavítá výjimečně. Proto jsou také senioři vděčni za jakýkoliv kontakt s někým „zvenčí“.
V současnosti probíhá operativní prověřování ostravských policistů ke zjištění pachatelů uvedeného odsouzeníhodného jednání. Kontaktuje-li Vás kdokoliv výše popsaným způsobem, okamžitě přivolejte policisty a věc oznamte!
Ostravští policisté však neustále pokračují také v preventivní činnosti, jejíž cílovou skupinou jsou právě senioři, které neustále seznamují se základními zásadami bezpečného chování. Policisté preventivně informační skupiny Ostrava připravili preventivní týden pro seniory v termínu 22.3.2010 – 29.3.2010, kdy preventisté zamíří do domovů pro seniory. Další pomoc nabízíme také ostatním subjektům, kterým není situace „jejich“ seniorů lhostejná (například jednotlivým úřadům městských obvodů, které realizují akce pro seniory). Účast našich preventistů či ostravských kriminalistů, specializujících se na prověřování trestné činnosti, lze vyžádat tel. na čísle 974 725 239 u por. Martiny Hudecové, emailem na adrese pvisova@mvcr.cz nebo písemně na adrese Policie ČR, Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Preventivně informační skupina Ostrava, por. Martina Hudecová, 30. dubna 24, 729 21 Ostrava.

Namátkou lze uvést tyto případy:
Rok 2010:
Patnáctého ledna 2010 došlo ke třem obdobným přečinům, jejíchž obětí se stali senioři. První poškozenou byla 81letá žena, kterou pachatel kontaktoval telefonicky kolem 11.00 hodin. Neznámý sdělil, že do bytu pošle svou kamarádku pro peníze. Oběť pak kolem 12.00 hodin vydala neznámé mladé ženě částku ve výši 20 000 korun v domnění, že částka je určena vnukovi. Místo činu Ostrava-Poruba. V bytě v Ostravě-Hrabůvce zazvonil kolem 13.00 hodiny také telefon. Neznámý se vydával za vnuka poškozeného 90letého muže a požadoval zapůjčení částky ve výši 30 000 korun. Poškozený peníze kolem 15.45 hodin neznámému muži předal před domem. A do třetice pachatel úspěšný nebyl díky obezřetnosti poškozeného. Kolem 17.30 hodin neznámý kontaktoval telefonem 75letého poškozeného z Moravské Ostravě a žádal zapůjčení 50 000 korun. Peníze měl vnuk užít na koupi vozidla. Senior však na odůvodnění, že vnuk dorazit nemůže, reagoval správně, odmítl peníze vydat cizí osobě. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin podvod ve stadiu pokusu.

Rok 2009 (původní tisková zpráva) - Dne 3.11.2009, v době od 16.30 hodin do 17.00 hodin, došlo ve Slezské Ostravě na Bohumínské ulici k dalšímu podvodu. 86letá seniorka vydala částku ve výši 50 000 korun neznámému muži. Fiktivní vnuk babičce sdělil, že peníze potřebuje na koupi auta, přijet nemůže  a proto posílá spolehlivého kamaráda. Zvláštní tón hlasu v telefonu odůvodnil „vnuk“ nemocí. Seniorka peníze vydala, až poté si požadavek vnuka ověřila telefonicky, ale to již zjistila, že stala obětí podvodníka.
Ani u dalších podvodů se bohužel nejedná o malé částky. K dalšímu skutku došlo dne 29.10.2009 kolem 14.30 hodin v Ostravě-Porubě. Neznámý vylákal od 76leté ženy dokonce 80 000 korun. Modus operandi totožný – pachatel se vydával za kamaráda synovce, žena byla kontaktována prostřednictvím pevné linky, záminkou byla opět koupě auta. Seniorka volajícího oslovila křestním jménem synovce. O tom, že se stala obětí podvodníka, se žena dozvěděla až později, dne 1.11.2009 při hovoru s dalším členem rodiny.
Částku ve výši 70 000 korun předala neznámému muži 82letá žena dne 23.10.2009, kolem 18.30 hodin, před vstupem do domu na Koněvově ulici ve Slezské Ostravě. Opět nachlazený vnuk poslal pro peníze svého kamaráda. Na podvod přišla žena až po mnoha dnech a policisty informovala až 1.11.2009.
K dalšímu skutku došlo dne 26.10.2009 v době od 17.00 hodin do 17.30 hodin v Ostravě-Zábřehu. 89leté seniorce zazvonil doma telefon. Ze sluchátka se ozvala pro ženu nesrozumitelná věta, proto se dotázala, zda volá vnuk. Mužský hlas souhlasil. Fiktivní vnuk pak babičku požádal o částku 70 000 korun na koupi nového auta. Seniorka sdělila, že má jen 30 000 korun. I tato částka „vnukovi“ stačila. Zvláštní tón hlasu odůvodnil „vnuk“ nemocí, dále sdělil, že vzhledem k nemoci nemůže přijít sám, ale pošle kamaráda. Ženu též vybídl, aby peníze donesla před dům a předala je známému.
Seniorka vzala částku spořenou na pohřeb a neznámému muži úspory předala. Poškozená následně u svého „pravého“ vnuka ověřila, že se stala obětí podvodu. Žena byla velmi rozrušená, podané vysvětlení bylo provedeno proto až následně. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin podvod. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.
Dne 20.10.2009 kolem 16.30 hodin zazvonil telefon také v bytě 82leté ženy. Z telefonu se ozval hlas, který požadoval zapůjčení  80 000 korun na opravu auta pro seniorčina vnuka. Dále měl „vnuk“ seniorce tvrdit, že nemůže dorazit a proto posílá známého, kterému má žena peníze vydat před domem. Poškozená to později opravdu udělala. Seniorka zjistila, že byla podvedena až následný den, kdy protiprávní jednání teprve oznámila policistům.
Pachatel nebyl úspěšný dne 19.10.2009 krátce před 21.00 hodinou. 81letá žena poté, co viděla přes dveře cizího muže, který volal, že jde pro slíbenou částku ve výši 35 000 korun, vydání peněz odmítla neboť zjistila, že nejde o vnuka.

Ohlasy v médiích ZDE.

vytisknout  e-mailem