Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Nedejte „bytařům“ šanci

Jak se bránit vykradení 

         Plzeňští policisté za první měsíc tohoto roku zaevidovali 16 vloupání do bytů a 6 do rodinných domů. Minulý rok si zloději naopak v lednu častěji vybírali domy (12) než byty (9).
         Pachatelé si nejčastěji snaží vytipovat dobu, kdy nikdo není doma a v klidu se pak po bytě mohou rozhlédnout. Ovšem policisté řešili v poslední době i případy, kdy zloděj vnikl do neuzamčeného obydlí v noci, kdy majitelé byli doma a spali. Aby vás po návratu domů nečekalo nemilé překvapení, je potřeba dodržet pár základních rad.
         Pokud bydlíte v panelovém domě a chcete mít jistotu, že rizika vykradení snížíte na minimum, začněte se zabezpečováním hned u vstupních dveří do domu. Ty by se měly celodenně zamykat a už i tímto tahem odradíte příležitostné zloděje. To, že v domě bude řádně fungovat osvětlení společných prostor, také ovlivní míru bezpečnosti. Co se týká samotného bytu, je dobré mít bezpečnostní dveře s jejichž výběrem vám určitě rádi poradí v jakékoli prodejně zaměřující se na ochranu majetku. Velmi jednoduchá ale účinná rada je zamykání. Policisté z praxe vědí, že lidé odejdou třeba jen na nákup a nezamknou za sebou. Zlodějovi tak velmi ulehčí vniknutí do bytu. Pokud bydlíte v přízemí a ještě k tomu máte francouzské dveře, které vedou na terasu či do zahrádky, nezapomeňte je také dobře při odchodu zajistit. Dobré je zamykat své obydlí i na noc. Policisté například řešili případ, kdy starší pán dveře pouze zavřel, a když se ráno probudil, zjistil, že měl v noci nevítanou návštěvu, a že mu chybí housle.
         Co se týká rodinných domů, je dobré uvědomit si, zda na pozemku kolem něj nemáte například žebříky nebo štafle, kterými by se pachatel mohl třeba dostat do oken v 1. patře, kde většina lidí nechává přes den otevřenou alespoň ventilačku. U domů platí, že je dobré zamykat i vstupní branku a pokud máte dálkový ovladač na vrata, nenechávejte ho na místech, kde by ho mohl případný pachatel odcizit. Samozřejmostí je zabezpečení všech vstupních míst jako dveří a oken.
         V dnešní době většina majitelů realit používá i elektrickou zabezpečovací signalizaci. Hlavní funkcí je vyhlášení poplachu v případě napadení střeženého prostoru. Informace je většinou přenášena na pult centralizované ochrany, která zajistí okamžitou kontrolu napadeného objektu. Samozřejmě, že v nabídce firem je mnoho dalších možností využití těchto systémů. Záleží jen na vás a finančních možnostech.
         Pokud by se k vám i přes veškeré zabezpečení zloděj vloupal, vše ohlaste ihned na policii. Nejlépe na žádné věci nesahejte a počkejte do příjezdu policistů. Ti si budou chtít místo prohlédnout a zajistit maximální počet stop, které by jim pomohly dopadnout pachatele. Vy byste je při manipulování mohli poškodit. Jestliže musíte nutně vstoupit do bytu, jděte u strany a tou samou cestou se vraťte zpět. Je dobré mít také seznam věcí, které vlastníte a pokud budete mít navíc výrobní čísla a fotodokumentaci, zvýšíte šanci policie při pátrání po odcizených věcech.

vytisknout  e-mailem