Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy
S počítačem bezpečně
Při práci s internetem jsou nejvíce ohroženou skupinou děti a mládež, neboť i v klidu domova mohou být ohroženi nebezpečnou osobou.
V poslední době policisté registrují nárůst případů, kdy přes internet kontaktují děti různě nebezpeční pachatelé trestné činnosti. Ti se většinou vydávají za někoho jiného, aby své oběti nalákali. I proto mají pražští policisté z preventivně informačního oddělení v rámci své preventivní činnosti zahrnuty přednášky na téma nebezpečná osoba a nebezpečný internet.
Několik takových proběhlo v základní škole Rakovského v pražských Modřanech. Školáci ze čtvrtých a pátých tříd již běžně používají počítač a byli překvapeni, jaká možná nebezpečí na ně mohou na internetu číhat.
První by měli být rodiče, kteří svým potomkům vysvětlí zásady bezpečného chování a opakují je při každé vhodné příležitosti. Pokud si myslí, že když jejich potomek sedí doma u počítače, tak je v bezpečí – jsou na omylu. Nebezpečné osoby nás mohou ohrozit nejen na ulici, nýbrž i při brouzdání po internetu.
Z toho důvodu by se rodiče při surfování dětí po internetu měli přidat k nim, vybrané stránky prohlížet společně a povídat si o tom. Jestliže jim to časové možnosti nedovolují, měli by se zajímat, co si na internetu prohlíží a které stránky otevírají. Vhodné je, zejména u menších dětí, zabezpečit počítač heslem a zapnout ho, až je doma někdo dospělý, případně starší sourozenec.
Děti by především měly být poučeny o tom, že nikdy nemají sdělovat základní osobní údaje, jako jsou například – jméno, datum narození, adresa, telefon, heslo. Neměly by prozrazovat ani informace o dalších osobách. Pokud se vyskytnou na počítači neznámá okna, nevhodné informace nebo někdo požaduje důvěrné informace, měly by být seznámeny s tím, jak se zachovat. Ihned by měly informovat nějakého blízkého dospělého člověka nebo staršího sourozence. V případě, že toto není možné, je třeba zavřít program, počítač vypnout a počkat na někoho dospělého. V žádném případě nesmí dítě slibovat žádná setkání nebo dokonce zvát někoho k sobě do bytu.
Počítač dětem nenahradí skutečný život a kamarády, z toho důvodu se nedoporučuje stranit se kolektivu a dlouhodobě sledovat monitor. Práce s počítačem například zvětšuje obecný přehled a rozvíjí jazykové znalosti, ale rovněž způsobuje řadu zdravotních problémů a může vyvolat i závislost.
Z toho důvodu je vždy nutné, aby rodiče věděli, co děti na počítači dělají, jaké stránky navštěvují, s kým přes počítač komunikují. Měli by s dětmi hovořit o této problematice a zejména jim důvěřovat a naslouchat. V případě výskytu podezřelých či nebezpečných stránek nebo kontaktu pochybných osob se můžete obrátit na Policii ČR.
vytisknout
e-mailem
Facebook