Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Český pitaval

MŘP Ostrava - 8.4.2010 byl udělen titul Český pitaval ostravské rodině. 

 

Možná až symbolicky vyznívá udělení prvního letošního titulu Český pitaval v Ostravě dalším všímavým a nutno říci i statečným lidem. Potřetí byl totiž titul Český pitaval v Ostravě udělen rovnou třem lidem – členům jedné rodiny. Reakce všech oceněných po zjištění protiprávního jednání byla nejen příkladná, ale vskutku „rodinná“. Certifikáty, deklarující titul „Český pitaval“, i věcný dar (kameru), převzali dne 8.4.2010 v Ostravě z rukou ředitele Městského ředitelství policie Ostrava, plk. Mgr. Tomáše Landsfelda, a ředitele České pojišťovny v Ostravě, Ing. Petra Musila, Ivo a Jiří Kakalejčíkovi.
Připomeňme pro jistotu, že projekt Český pitaval byl poprvé představen v Ostravě dne 17.3.2009. Titulem Český pitaval jsou oceňování nelhostejní, odvážní lidé za jejich příkladnou pomoc při zadržení či vypátrání pachatelů trestných činů. „Duchovními rodiči“ projektu se stali Česká pojišťovna a Městské ředitelství policie Ostrava. Za zrodem projektu stála absence okamžitého ocenění neobvyklých případů pomoci v boji s trestnou činností. Různé „hrdinské“ činy předtím nebyly odměňovány vůbec, nebo se situace řešila dle nápaditosti osoby, jež si skutku všimla a ocenila jej.
Ale vraťme se zpět k protiprávnímu jednání, které oceněné nenechalo lhostejnými. K loupeži došlo dne 1.3.2010 po 20.00 hodině v Ostravě-Porubě. 26letý muž se měl snažit násilím vytrhnout poškozené ženě kabelku. Útok byl tak intenzivní, že žena upadla na zem, bránila se a volala o pomoc. Muž měl ženou smýkat po zemi za kabelku, kterou žena držela a takto bránila. Spolu s dalším 48letým mužem měli oba podezřelí držet ženinu kabelku a snažit se ji vytrhnout z rukou. Ženu však bezesporu „zachránil“ svědek, který poté, co zaregistroval křik pohledem z okna, zjistil situaci. Muž okamžitě zasáhl, volal na podezřelé a následně se za nimi i vydal. Jednoho z mužů dostihl poblíž, zadržel jej a předal přivolaným policistům. Svědkovi následně přiběhl na pomoc také jeho mladistvý syn, který rovněž zaregistroval křik a viděl podezřelé. Celou situaci však nejprve zaznamenala žena (manželka staršího svědka a matka mladšího svědka). Ta nejen volala z okna, aby podezřelí zanechali protiprávního jednání, ale informovala také syna a manžela, kteří následně vyrazili ven. A „do třetice“ též přivolala telefonicky policisty. Organizace pomoci ženě tak byla dokonalá.
Přivolaní policisté eskortovali nejprve zadrženého 48letého muže na protialkoholní záchytnou stanici, neboť jeho orientační dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu alkoholu. Policisté po oznámení samozřejmě pokračovali v prověřování a následně zadrželi i mladšího, 26letého muže. Oba muže obvinil policejní komisař ze zločinu loupeže (ve formě spolupachatelství) a hrozí jim proto trest odnětí svobody až na deset let.
Poškozená žena však z místa činu odešla a policisté tak následně pátrali rovněž po její identitě. Tato situace je poměrně výjimečná, neboť většinou policisté znají oběť a pátrají po pachateli. Na výzvu zveřejněnou prostřednictvím médií zareagovala také poškozená žena a policisty kontaktovala po pěti dnech. Díky této skutečnosti bylo zjištěno, že 54letá žena byla v důsledku intenzivního užití síly při samotném činu také zraněna.
Tento případ však může ideálně demonstrovat i vhodnost preventivních doporučení policistů pro případ, že se stanete obětí loupeže. Vždy potencionálním obětem radíme, aby v případě zájmu pachatele raději vydali majetek, než aby došlo k jejich zranění. I u zmíněné loupeže žena bránila kabelku, avšak utrpěla zranění, jež si vyžádalo několikadenní léčení.
Ředitel Městského ředitelství policie Ostrava, plk. Mgr. Tomáš Landsfeld také uvedl: „jsem nesmírně rád, že lidí, kteří pomohou a zareagují je-li pácháno protiprávní jednání, je v Ostravě čím dál víc. Bezpečnostní situace v Ostravě není dramatická, ale není také ideální. Lidé, kteří s rozvahou zareagují a pomohou v boji s trestnou činností, jsou proto zásadní.  Současné ocenění celé rodiny znamená kvalitativní posun, neboť ze situace je zřejmé, že rodina funguje tak, jak je ve společnosti potřeba. Lidé by však měli také v případě, že se rozhodnout pomoci v době, kdy je páchán trestný čin, zvážit případná rizika, aby nedošlo k jejich zranění. Nabízí se vhodná pomoc například zatelefonováním na policii.“
A nám nezbývá než si přát další lidské vzory, jakými bezesporu jsou dnes ocenění Kakalejčíkovi!

FotogalerieZDE.

Český pitaval v Ostravě
Český pitaval poprvé ......... ZDE.
Český pitaval podruhé ......... ZDE.
          
 

vytisknout  e-mailem