Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Na internetového podvodníka spadla klec

HODONÍNSKO: Naletělo mu několilk desítek lidí 

 

Policejní komisař Služby kriminální policie a vyšetřování v Hodoníně obvinil třiadvacetiletého muže ze Zlína z trestného činu Podvodu. Klade mu za vinu, že minimálně v pětasedmdesáti případech podvedl různé osoby prostřednictvím internetové sítě a poškozeným způsobil škodu téměř tři čtvrtě milionu korun. Tyto podvody páchal od podzimu 2009 až do února letošního roku. Tyto čísla zřejmě nejsou konečné a jak počty poškozených, tak i způsobená škoda ještě budou narůstat.

Podvodné jednání měly vždy stejný scénář a pokaždé jinou oběť. Na internetových inzertních stránkách vystupoval pod smyšlenými jmény a nabízel k prodeji různé elektronické zboží.

Finanční prostředky za prodej tohoto zboží si nechal zasílat na účet své přítelkyně, která o jeho trestné činnosti nevěděla. V době, kdy spolu bydleli, ji požádal, zda by si mohl nechat na její číslo účtu zasílat nějaké peněžní částky, neboť on svůj účet neměl. Peníze přicházející na její účet, měly být za prodané internetové stránky, které údajně vyráběl. Po nějaké době se s přítelkyní rozešel, ale ve své činnosti pokračoval dál. Když zjistil, že z účtu své přítelkyně již nemůže nic vybrat, neboť účet je zablokován, šel do banky, zřídil si účet nový a dál pokračoval v podvodech.

Jedním z podvedených je například i sedmadvacetiletý muž z Ostravy. Pachatel pod smyšlenou identitou na internetové inzertní stránky umístil inzerát, ve kterém nabídl k prodeji mobilní telefon za částku 7000 korun. Na tento inzerát reagoval poškozený muž, který chtěl zakoupit nabízený telefon. Automaticky mu ze stránek přišla e-mailová zpráva, že aukci vyhrál a že se mu prodejce ozve. Toto se také stalo a kontaktoval jej fiktivní prodejce. S poškozeným se domluvili, že pošle požadovanou finanční hotovost na účet, a on po obdržení peněz pošle telefon. Poškozený tedy  poslal peníze převodem ze svého účtu. Na zaslání zboží už čekal marně.  Prodejce na výzvy, dotazy ani urgence nereagoval, zboží nezaslal a peníze nevrátil.

Stejným způsobem podvedl i další desítky lidí, kterým nabízel fotoaparáty, mobilní telefony nebo notebooky. Tyto věci ale nikdy fyzicky nevlastnil a vždy od samého počátku jednal s úmyslem případné zájemce a kupující podvést.

Finanční prostředky z podvodů utrácel pro svoji potřebu. Koupil si například osobní vozidlo, notebook nebo mobilní telefon. Většinu peněz, podle jeho výpovědi, utratil za alkohol, když zapíjel žal z rozchodu s přítelkyní. Všechny věci, které prokazatelně obviněný muž pořídil za peníze z podvodů, policisté zajistili. Spolu s tím také finanční hotovost, cca 100tisíc korun, která ještě zbyly na jeho účtu.

Dále bylo zjištěno, že pachatel ve zjištěných případech používal nejméně 36 smyšlených mužských i ženských jmen a zhruba 50 účelově zřízených e-mailových adres. S jejich pomocí komunikoval s poškozenými a používal je při registraci na internetových inzertních stránkách. Ke všem těmto jménům a e-mailovým adresám pachatel uvedl, že jsou to jména, která si vymyslel nebo si je přečetl někde na internetu.

Obviněný muž vypověděl, že všechny inzeráty zadával z počítače  v době,  kdy bydlel se svou přítelkyní ve Veselí nad Moravou. Poté, co se s ní rozešel, zadával inzeráty z hotelu ve Veselí nad Moravou, ve kterém bydlel.
 
Svým jednáním naplnil skutkovou podstatu trestného činu Podvodu  tím, že nabízel k prodeji zboží, které nevlastnil. Všechny poškozené uvedl v omyl a to v přímém úmyslu sebe obohatit.  Za trestný čin Podvodu mu hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

Na fotografiích jsou zajištěné věci, které si obviněný pořídil za získané peníze.

nprap. Petr Zámečník, tiskový mluvčí
tel. 724 862 133
e-mail: pisho@mvcr.cz

vytisknout  e-mailem