Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Cyklisti, mějte kola v pořádku

Nejezděte opilí 

  Plzeňští policisté se v poslední době zaměřili i na cyklisty a zjistili, že ne všichni vědí, co má být v povinné výbavě a kde všude mohou jezdit.
  Nejdůležitější je si uvědomit, že cyklista je podle zákona řidič nemotorového vozidla a platí pro něj stejná ustanovení silničního zákona jako pro řidiče motorových vozidel.     
  Policisté mohou tedy cyklisty také vyzvat k dechové zkoušce a ta podle českých zákonů musí být negativní. Přesně řečeno 0,0 promile alkoholu. Pokud by se stalo, že dotyčný usedne na kolo pod vlivem alkoholu, bude se zodpovídat před přestupkovou komisí u správního orgánu. Podle hladiny alkoholu se pak určuje výše pokuty.
  Strážci zákona také mohou zkontrolovat, zda má kolo veškeré náležitosti povinné výbavy. To znamená, zda je bicykl vybaven dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami, zadní odrazkou červené barvy a přední odrazkou bílé barvy. Oranžové odrazky mají být na obou stranách pedálů a na paprscích kol. Jestliže je snížená viditelnost, musí být jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem, zadní svítilnou červené barvy a zdrojem elektrického proudu. Volné konce trubek by měly být zaslepeny a matice nábojů kol musí být uzavřené.
  Někteří na svých kolech vozí i své ratolesti. Pokud je tedy bicykl vybaven pomocným sedadlem pro dopravu dítěte, musí být toto sedadlo pevně připevněno a opatřeno pevnými podpěrami pro nohy dítěte. Pokud někdo má i nosič zavazadel, také musí být řádně připevněn a nesmí ovlivňovat bezpečnost jízdy.
  Co se týká dětí, ty mají dle zákona povinnost do 18 let nosit pří jízdě na kole helmy. Při nákupu je důležité dát pozor na to, aby ochrana hlavy byla schválená, dobře seděla a při možném pádu, aby dítěti nespadla z hlavy. Pokud již dítě upadlo a helma je poškozená, je lepší ji vyměnit za novou. Přeci jen jde o zdraví dětí. Pro mládež je na trhu i mnoho ochranných pomůcek jakou jsou chrániče na lokty nebo kolena, které zmírní následky možných zranění.
Před  jízdou je dobré zkontrolovat, zda máte vše v pořádku. Poté můžete vyrazit. Ale kudy může cyklista jezdit? Co se týká chodníků, na něm mohou jezdit jen děti a ty mohou doprovázet rodiče. Jinak je cyklistům vyhrazena stezka pro cyklisty, kterou jsou povinni využít. Někdy je tato stezka smíšená i pro chodce. Každý by měl opravdu používat svoji část. Mnohdy se stává, že se chodci pohybují v cyklostezce a jízdní kolo neslyší. Jakmile se za chodcem ozve zvonek, který upozorňuje na cyklistu, chodec se může leknout a uskočit přímo pod kolo. Proto bych chtěla apelovat na obě skupiny, aby byly ohleduplné a neohrožovaly se navzájem. Na silnici smí děti do deseti let jet jen za doprovodu osoby starší 15 let věku.
  Během cesty se každý občas zastaví na občerstvení nebo potřebuje něco vyřídit. Kolo opřené jen o zeď přímo vybízí zloděje k odcizení. Každý by měl mít u sebe nějaké zabezpečení, aby své kolo zajistil proti krádeži. Bicykl není dobré nechávat vložený jen do stojanu. Dnes jsou po Plzni před určitými budovami například u městských úřadů nebo bazénu na Slovanech cyklostojany, ke kterým vám půjčí zámek, pokud ho nemáte s sebou. Nezapomeňte, že zloději čekají jen na vaši nepozornost, proto si vaše kola opravdu dobře zajistěte. To platí i pro ty, kteří mají kola upevněná ve stojanech na vozidlech. Loni plzeňští policisté řešili i případ, kdy lapka sundal ze střešního nosiče dvě jízdní kola. Většina jich je již vybavena uzamykatelným systémem, jen ho používat.
 

vytisknout  e-mailem