Policie České republiky – Služba cizinecké policie
Policisté přednášeli cizincům
Plzeň - tento týden proběhla v Resslově ulici v Plzni, v Centru na podporu integrace cizinců, další z přednášek pro cizince. Centrum na podporu integrace cizinců v Plzni, jež je součástí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra České republiky, tentokrát oslovilo cizince, kteří si chtěli rozšířit své vědomosti v oblasti pobytové problematiky. Cizincům z Běloruska, Ukrajiny, Vietnamu a Bulharska vysvětlovali odborníci z oblastního ředitelství Služby cizinecké policie v Plzni nejnutnější informace potřebné k jejich krátkodobým či dlouhodobým vízům nebo k dlouhodobým pobytům.
Tento týden proběhla v Resslově ulici v Plzni, v Centru na podporu integrace cizinců, další z přednášek pro cizince. Centrum na podporu integrace cizinců v Plzni, jež je součástí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra České republiky, tentokrát oslovilo cizince, kteří si chtěli rozšířit své vědomosti v oblasti pobytové problematiky. Cizincům z Běloruska, Ukrajiny, Vietnamu a Bulharska vysvětlovali odborníci z oblastního ředitelství Služby cizinecké policie v Plzni nejnutnější informace potřebné k jejich krátkodobým či dlouhodobým vízům nebo k dlouhodobým pobytům. Posluchači se dozvěděli o veškerých zákonech a vyhláškách, které jim mohou případně pomoci řešit jejich nastalé těžkosti. Policisté z cizinecké policie v Plzni zodpovídali velké množství otázek od cizinců týkajících se z převážné většiny náležitostí nutných k prodloužení jejich pobytu, hlášení změn účelu pobytu nebo víz pro děti,
Po celou dobu přednášky, která se z důvodu velkého zájmu ze strany cizinců protáhla nad rámec původně plánovaného času, byli přítomni překladatelé do ruštiny a vietnamštiny, kteří vyčerpávajícím způsobem zprostředkovávali komunikaci mezi oběma stranami.
Cizinci dostali vyčerpávající a profesionální odpovědi na své dotazy, které se policisté z cizinecké policie snažili podat pro ně velmi jasným, jednoduchým a pochopitelným způsobem.
V druhé polovině přednášky zprostředkovali policisté z cizinecké policie vystoupení MUDr.Leky Mohammadové z Fakultní nemocnice v Plzni. Ta informovala přítomné cizince o možnosti zapsat se do Českého národního registru dárců kostní dřeni a zároveň vysvětlila problémy, které nastávají při nutnosti transplantace dřeni např. mezi asiaty a středoevropany. Aktuální stav databází dobrovolných dárců dřeně v registrech desítek zemí světa umožňuje najít vhodného dárce dřeně až pro 80% nemocných s transplantačními HLA znaky, běžnými v západoevropské, středoevropské a severoamerické populaci. Stále však existuje problém najít dárce pro nemocné s unikátními znaky, zastoupenými v populacích jiných národů. Tato situace se týká v ČR především Romů, Vietnamců, Arabů, Kurdů, pacientů se židovskými předky či osob ze smíšených manželství. Pro ty se vhodný dárce hledá velmi obtížně a často se nenajde vůbec.
Cíleným náborem dárců z etnických menšin sleduje ČNRDD od roku 2004 cíl obohatit vlastní a tím i mezinárodní databázi dárců o dobrovolníky – nositele „unikátních“ HLA znaků, kteří mohou v budoucnu změnit osud nemocným z etnických menšin v ČR, ale i pacientům stejných národů kdekoliv jinde na světě.
Centrum na podporu integrace cizinců se po dohodě se zástupci ČNRDD navíc dohodlo o umožnění přednášky v rámci svých kurzů Českého jazyka pro cizince.
por. Mgr. Pavla Lohrová
vytisknout
e-mailem
Facebook