Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Víte co podepisujete?

SOKOLOV - podvody a zpronevěra 

Policie ČR chce upozornit občany na nekalé podnikatelské činnosti některých lidí a firem, které nabízejí pomoc jiným v jejich tíživé životní situaci. Mnohdy se stane, že nabízí řešení od hrozící exekuce, ale v konečném důsledku se člověk dostane ještě do větších dluhů než měl před jeho „pomocí“. Lidé často bezmezně důvěřují, že jim chce někdo pomoci a neuvědomují si možné riziko, které jim hrozí.
 
Ten, kdo se rozhodne uzavřít jakoukoli smlouvu měl by se držet několika rad:
  •  celou smlouvu si vždy řádně přečtěte
  • pokud si nejste jisti nebo nerozumíte některým věcem, které jsou ve smlouvě uvedeny, je vhodné si nepodepsanou smlouvu odnést s sebou domů a zeptat se známého nebo se obrátit na právníka, který si smlouvu přečte a poradí vám
  • žádná solidní firma ani osoba, která nemá co skrývat, vám nebude dělat problém s prostudováním smlouvy před podepsáním. Ten, kdo vás z různých důvodů bude uhánět, že to musíte podepsat ihned nebo vás bude nabádat, že to nemusíte ani číst, že je vše v pořádku a můžete to podepsat, je pro váš obchod nesolidní partner a takovouto smlouvu nepodepisujte.
  • pokud vám ji protistrana odmítne půjčit na prostudování domu, nepodepisujte s ním žádný obchod. Nenechte se zlákat slovy, například akční nabídky nebo slevy, která dnes končí a zítra už na ni nebudete mít nárok.
  • jestliže má smlouva více stran dbejte, aby byla řádně sešita, přelepena samolepícím proužkem a orazítkována ze předu i ze zadu tak, aby vždy část razítka byla přes papír a část přes samolepku. Vyžadujte tento ochranný prvek u všech smluv, které podepisujete a vždy si vezměte jeden výtisk k sobě.
  • V žádném případě nikdy nepodepisujte prázdný papír. Na tento čistý papír si tak protistrana vašeho obchodu může dopsat cokoli např. že jde o směnku.
Co to pro vás znamená? Co je směnka?
Směnka je úvěrový cenný papír, sepsaný přesně stanovenými údaji, ze kterého vyplývá dlužnický závazek, který dává majiteli směnky nesporné právo požadovat ve stanovenou dobu stanovenou částku. Konkrétní forma naopak stanovena není. Směnka tak může být napsána třeba na papíru od čokolády a přesto bude platná.
 
Náležitosti směnky
K tomu, aby byla směnka platná a umožnila tak jejímu majiteli uplatnění příslušných práv na uhrazení konkrétní finanční částky, musí obsahovat některé základní náležitosti:
  • označení v textu, že jde o směnku (nadpis SMĚNKA nestačí)
  • bezpodmínečný slib nebo příkaz zaplatit určitou peněžitou sumu, popřípadě navíc úrok určený procentní sazbou
  • jméno toho, kdo má platit (směnečník / akceptant / příjemce), v případě směnky CIZÍ
  • jména dalších ručitelů (aval, avalisté), v případě směnky VLASTNÍ
  • údaj splatnosti
  • údaj místa, kde má být placeno
  • jméno toho, komu nebo na jehož řad má být placeno (remitent)
  • datum a místo vystavení směnky (i jen město stačí)
  • podpis výstavce (adresa není nutnou náležitostí, usnadní však dokazování, kdo je výstavcem - viz směnečný a šekový zákon)
Pro platnou směnku není vyžadován žádný tiskopis ani úřední ověření podpisů. Směnka může být napsána ručně nebo strojem. Také je možno využít předtištěných tiskopisů, do kterých je nutno doplnit předepsané údaje.
Vymáhání směnečných dluhů se realizuje zpravidla prostřednictví soudu. Ve srovnání s vymáháním jiných peněžitých dluhů je vymáhání směnečných dluhů o něco snazší. Důvodem speciální typ soudního rozhodnutí ve směnečných věcech, který se nazývá směnečný platební rozkaz.
V případě směnky se její obsah (důvod uzavření a výše závazku) u soudu nedokazuje, pouze se dokazuje, zda směnka byla v termínu uhrazena nebo ne.
 
Pokud se budete při uzavírání jakékoli smlouvy držet těchto rad, vyhnete se problémům, které by vás mohli později potkat. Svojí bezvýhradnou důvěrou anebo nedbalostí by se vám mohlo stát, že budete řešit nejenom ztrátu majetku, ale i své existenční problémy. Policisté na Sokolovsku řeší několik případů, kdy lidé svým podpisem a tedy souhlasem uzavřeli smlouvu na půjčkou peněz, kde se zavázali k vysokému úroku o kterém vůbec nevěděli. Nebo podepsali jinou výši půjčku než si dojednali a v některých případech slíbené peníze ani nedostali. Někdy si mysleli, že podepisují smlouvu o půjčce a místo toho podepsali splatnou směnku nebo zástavu svého majetku. Takových to případů se dá vyjmenovat mnoho. 
 
Policie, dle dosavadního šetření zjistila, že mohlo dojít k podvodnému jednání ze strany třicetiletého podnikatele ze Sokolova. Proti tomuto muži bylo zahájeno trestní stíhání pro podezřený z trestných činů zpronevěry a podvodu. Celková škoda, která měla být způsobena poškozeným dosahuje výše 1 500 000 Kč. V případě odsouzení hrozí muži trest odnětí svobody až na 8 let.
 
 
nprap. Bc. Kateřina Dohnalová
5. října 2010

 

vytisknout  e-mailem