Listopadové úterý (9. 11. 2010) přineslo do policejních evidencí celkem 38 přestupků a 15 nově spáchaných trestných činů. Dopravních přestupků neukázněných motoristů muži zákona šetřili nejvíce, ale hned v závěsu v počtu případů následovala majetková trestná činnost. Policisté územního odboru pokutovali devět šoférů za nerespektování dopravního značení a další tři zapomnětlivé motoristy, kteří se před jízdou nepřipoutali. Mezi další časté nešvary řidičů patřila jízda bez dokladů, nedodržování nejvyšší povolené rychlosti nebo nevyhovující technický stav provozovaných vozidel. Strážci zákona přestupky vyřešili na místě, a to blokovou pokutou. Skupina dopravních nehod během dne vyšetřovala tři havárie, při kterých dvě osoby utrpěly zranění. Hmotná škoda způsobená nehodami dosáhla částky 170.000 korun.
Kolem třinácté hodiny odpolední vyhledali pomoc policistů řidič a závozník nákladního vozidla, kteří během vykládání pivních sudů přišli o batoh a mobilní telefon. Do protokolu vypověděli, že před polednem přijeli vozidlem do Hradce Králové a na Moravském předměstí zastavili před jednou z místních restaurací. Společně začali skládat sudy s pivem, ale kabinu auta neuzamkli. Po chvíli svou práci dokončili a vrátili se do vozidla s tím, že budou pokračovat v rozvozu. Uvnitř na ně ale čekalo nemilé překvapení. Neznámý zloděj využil příležitosti a z nezabezpečené kabiny ukradl odložený batoh a mobilní telefon. Svým protiprávním jednáním tak lapka způsobil škodu ve výši 3.200 korun. Policisté skutek zaevidovali a případ vyšetřují jako přestupek proti majetku, za který zloději hrozí ve správním řízení pokuta až 15.000 korun.
O skutečnosti, že auto není trezor, se odpoledne přesvědčil neopatrný motorista v centru krajského města, kde si jeho vozidlo vyhlédl neznámý zloděj. Okradený muž případ na policii oznámil po třinácté hodině, kdy přivolal policejní hlídku, která provedla ohledání místa činu. Do protokolu okradený vypověděl, že po poledni svým autem přijel k restauraci a před odchodem ho řádně zabezpečil. V kabině však zapomněl kufřík, který nechal položený na zadním sedadle. Právě uvedené zavazadlo během třicetiminutové nepřítomnosti majitele nalákalo zloděje, který se nezjištěným způsobem do vozidla dostal a kufřík zcizil. Okradený majitel zavazadla tak přišel o kufr s výpočetní technikou v hodnotě 18.000 korun. Policisté místo činu zadokumentovali a zároveň zahájili vyšetřování pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Pokud se podaří zloděje dopadnout, hrozí mu až dva roky za mřížemi.
Dalším případem vloupání do vozidla se muži zákona zabývali v podvečer, kdy případ oznámil majitel auta. Policisté na místo vyrazili a provedli řádné ohledání místa činu. Mladý oznamovatel k případu ještě vypověděl, že před několika dny své auto zaparkoval v ulici Na Kotli v Hradci Králové. Vozidlo řádně zabezpečil a odešel domů. V úterý v podvečer se na parkoviště vrátil, kde ho však čekalo nemilé překvapení ve formě vykradeného auta. Neznámý lapka si právě jeho vozidlo vybral za terč svého útoku a násilím vnikl do zavazadlového prostoru, kde ukradl zakrývací plato kufru s reproduktory. Se svým lupem se však nespokojil a navíc ještě rozbil přední sklo. Svým řáděním tak způsobil škodu, kterou majitel vyčíslil na 3.500 korun. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Trestní zákoník pamatuje na takové jednání trestem odnětí svobody v délce dvou let.
Krádež jízdního kola přišla večer na Obvodní oddělení Třebechovice pod Orebem, oznámit mladá žen. K případu vypověděla, že ráno na svém kole přijela k vlakovému nádraží, kde bicykl odstavila a před odchodem ještě řádně zabezpečila. V podvečer se žena pro kolo vrátila, ale ve stojanu nenašla ani kolo, ani zámek. Právě její kolo se během dne zalíbilo neznámému zloději, kterého neodradil ani zámek a okolo ukradl. Lapka svých činem způsobil škodu ve výši 3.600 korun. Policisté skutek zaevidovali a po zloději i kole pátrají. V případě dopadení může nenechavec počítat až s patnáctitisícovou pokutou.
por. Marta Trávníčková
10. listopadu 2010