Ve dnech 25.-27. listopadu 2010 probíhá pod záštitou krajského ředitelství policie hl.m. Prahy v prostorách Muzea Policie České republiky v Praze 2, ulici Ke Karlovu 1 již V. konference policejních historiků.
Profesionální i amatérští badatelé z řad policistů i civilních osob, zabývající se historií bezpečnostních sborů na území dnešní České republiky, zde přednášejí zajímavé referáty o různých případech i odborných tématech, týkajících se vývoje policie od dob Rakouska-Uherska až po současnost. Vyměňují si také cenné poznatky a zkušenosti. Program, který je veřejně přístupný, zahájila ředitelka muzea Dr. Marcela Machutová přednáškou o činnosti policejních lékařů v časech 1. Československé republiky.
Zájemci z řad účastníků konference také díky pochopení Českého svazu bojovníků za svobodu navštívili památník v Petschkově paláci poblíž Václavského náměstí. V letech nacistické okupace zde sídlila nechvalně proslulá tajná státní policie „Gestapo“, která se snažila brutálně potlačit jakékoliv projevy českého národního odboje. Je to místo nevýslovného utrpení mučených vlastenců, ale také místo statečnosti některých českých policistů, kteří byli přiděleni Gestapu jako tlumočníci nebo administrativní pracovníci, a v této roli tajně a s nasazením života pomáhali odboji a varovali ohrožené osoby před zásahy nacistů. Podílu policistů na protinacistickém odboji a pražském povstání v květnu 1945 je ostatně věnováno několik příspěvků konference.
por. Jan Holub
26. listopadu 2010