Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Pražským policistům pomáhají defibrilátory

Náhlá srdeční zástava patří celosvětově k nejčastějším příčinám smrti. Jen v České republice umírá na její následky každoročně kolem dvaceti tisíc lidí. Přitom existuje jednoduchá pomůcka, jak lidem v takové situaci pomoci. Jde o automatický externí defibrilátor (AED), který od konce prosince používají také policisté Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy. 

Právě ti bývají na místě události jako jedni z prvních, často dříve, než záchranná služba. Přestože znají zásady první pomoci a základní kardiopulmonální resuscitace, nedaří se jim pokaždé život zachránit. „Za dobu, co sloužím u tohoto útvaru, jsem postiženého resuscitoval již nejméně šestkrát. Bohužel jen v jednom případě jsme byli s kolegou úspěšní,“ říká instruktor policistů PMJ, který má se záchranou životů bohaté zkušenosti. „Přitom stačilo, dodává, kdybychom měli k dispozici tenhle moderní přístroj.“
 
Jeho slova jakoby vyslyšela Rada Magistrátu hlavního města Prahy, která schválila zakoupení 67 kusů defibrilátorů, každý v hodnotě kolem 30 tisíc korun. Z toho bylo celkem 30 kusů věnováno Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy, potažmo policistům PMJ. Zbylé množství bylo přiděleno ostatním složkám Integrovaného záchranného systému hl. m. Prahy, tedy Městské policii, Zdravotnické záchranné službě a Hasičskému záchrannému sboru. Ti všichni mohou díky tomuto výjimečnému přístroji včasným zákrokem přispět k záchraně lidského života.
 
Své zkušenosti s defibrilátorem mají kromě zdravotníků také městští strážníci, kteří jej již nějakou dobu úspěšně používají. Díky tomuto přístroji se jim podařilo zachránit hned několik lidských životů. Podobnou úspěšnost předpokládá i Policie ČR. Policisté PMJ defibrilátory jen vítají. „Za poslední dobu jsem mohl přístroj použít hned dvakrát“, říká jeden z policistů, který ve služebním voze brázdí pražské ulice. „Kdybychom ho měli, byla by tu šance na záchranu mnohem větší,“ dodává.
 
Zda se jeho slova potvrdí, ukáže až praxe. Vyhlídky jsou ale jen ty nejlepší. Vzhledem k tomu, že policisté PMJ nemají o závažné případy nouzi, lze předpokládat, že přístroj maximálně využijí. Jsou si přitom dobře vědomi toho, že není samospasitelný. Jak se totiž dozvěděli v rámci série odborných přednášek, které absolvovali v posledních týdnech, musí k resuscitaci přistoupit pokaždé, kdy je přerušen srdeční rytmus. Defibrilátor má přitom několik funkcí, které lze využít k tomu, aby byl zákrok proveden správně. Pokud někdo nezná základní zásady poskytnutí umělého dýchání z plic do plic a nepřímé masáže srdce, nemůže si vzpomenout, anebo je rozrušen, přístroj jej spolehlivě, příjemným a uklidňujícím ženským hlasem navede. Tento postup je nezbytný a nelze jej vynechat. Slouží totiž k obnovení základních životních funkcí postiženého, tedy k obnovení dodávky okysličené krve do všech tkání, především do mozku, jehož buňky bez kyslíku odumírají již po 3 – 5 minutách. Teprve po provedení kardiopulmonální resuscitace lze přistoupit k samotné defibrilaci. Po přiložení dvou elektrod na tělo pacienta přístroj analyzuje srdeční rytmus, a pokud je třeba, vyšle v nejkratší možné době elektrický výboj, který je pro obnovení srdečního rytmu nezbytný. Naděje na přežití se tak zvyšuje na celých 75%. V opačném případě je však úspěch pouze pětiprocentní.
 
Jsem rád, že jsme dostali možnost defibrilátory používat a věřím, že se nám v praxi osvědčí,“ říká vedoucí odboru Pohotovostní motorizované jednotky mjr. Ing. Bc. Eduard Šuster. „I kdyby se nám podařilo zachránit jen jediný lidský život, je to velký úspěch! Naplňovat logo „Pomáhat a chránit“ je pro nás posláním“, dodává závěrem.                   
 
Kpt. Bc. Eva Miklíková 3.1.2011

vytisknout  e-mailem