Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje
Pozor na odtávání ledu
Jihočeský kraj - Pohyb na ledových plochách může být nebezpečný. (Hlasová schránka 974 221 116)
- Nebezpečný je led o tloušťce menší než 25 cm a také místa, kde není možnost dovolat se pomoci v případě, že se něco stane.
- Při pohybu po zamrzlé vodní ploše dbát co největší opatrnosti. Možnost prasknutí ledové krusty je vysoká zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší teploty v místech průtoku.
- K náhlému prasknutí ledu v důsledku jeho přetížení může dojít, pokud se lidé pohybují po ledové ploše ve větších skupinkách.
- Mezi jednotlivými osobami by měla být vzdálenost asi 5 metrů, dobré je vzájemné spojení pomocí lana.
- Pokud právě nebruslíte, je vhodné rozložit zatížení na co největší plochu, tzn. vybavit se lyžemi či sněžnicemi.
- Pokud dojde k prolomení ledu, můžete se zachránit použitím osobní záchranné pomůcky, která se využívá v severských státech, tzv. Ice Picks (rýpadlo). Jedná se o krátké kovové hroty s rukojetí (jakoby z běžecké hůlky) přivázané k zápěstí pro případ potřeby. Taková pomůcka vám umožní, ve většině případů, samostatně se vyšplhat z propadlého ledu zpět.
- Při chůzi čí jízdě po zamrzlé hladině si sebou vezměte pomůcky připevněné na laně, které se po ocitnutí ve vodě udrží na hladině a kterých je možno se na základě jejich vztlaku přidržet, např. prázdné větší PET lahve, balón, nafukovací pomůcky nebo i záchrannou vestu atd.
- I oblečení je třeba volit s rozvahou. Je vhodné využít oblečení z umělých vláken, tzv. funkční prádlo, polyester, polyamid apod. Při propadnutí totiž nedochází k tak velkému nasáknutí oděvu jako v případě přírodních materiálů (bavlna, vlna, peří apod.)
- Pokud budete chtít sami někoho vytáhnout z ledové vody, nejdříve uvědomte složky integrovaného záchranného systému (hasiči – linka 150, policie – linka 158, záchranka – linka 155, či linka tísňového volání 112). K okraji propadlého ledu se pak přibližujte s nejvyšší opatrností, především s ohledem na vlastní bezpečnost. Využívejte co největší plochu, tzn. plazení, použití žebříků, desek, klád či plavidel. Svoji bezpečnost zvýšíte upoutáním na lano či jakýmikoliv plovacími pomůckami.
- Po vytažení tonoucího z vody u něj zajistěte základní životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu záchranné zdravotnické služby. Pokud je tonoucí při vědomí, zbavte jej co nejdříve mokrého oděvu a zabalte jej do suchého.
por. Ing. Štěpánka Valentová, pisjc@mvcr.cz
5. ledna 2011