Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Krajští ředitelé jednali o vzniku nového pracoviště

BRNO: Společné kontaktní centrum začne fungovat od srpna 

Po více než roční přípravě dochází od začátku roku 2011 k realizaci dvouletého projektu „Společné kontaktní pracoviště složek IZS pro bezpečné příhraničí“, jehož rozpočet ve výši € 491.974 je z 85% spolufinancován z Evropského fondu regionálního rozvoje. Cílem projektu je zvýšení bezpečí obyvatel zejména v česko-slovenském příhraničí díky zlepšení podmínek pro spolupráci složek integrovaného záchranného systému mezi Českou a Slovenskou republikou.

Partnery projektu jsou Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje (vedoucí partner), Krajské riaditel‘stvo Policajného zboru SR v Trnave (hlavní přeshraniční partner), Krajské ředitelství Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje a Krajské riaditel‘stvo Hasičského a záchranného zboru v Trnave.

Hlavními výstupy projektu je vedle společných cvičení, školení a stáží zejména pořízení mobilní techniky pro zásahy hasičského záchranného sboru a policie a vytvoření společného pracoviště v Hodoníně, které bude fungovat jako kontaktní bod a informační uzel pro prevenci a potírání přeshraniční trestné činnosti a při mimořádných událostech pro přeshraniční řízení zásahů složek IZS na obou stranách hranice.

Pracoviště bude umístěno v blízkosti česko-slovenské státní hranice a jeho prostory budou sloužit i pro předávání osob a věcí mezi orgány obou stran, popř. pro společná jednání a školení.

Zahájení provozu tohoto pracoviště je plánováno od srpna 2011. Pracoviště bude fungovat v non-stop režimu za stálé přítomnosti příslušníků Policie ČR a Policajného zboru SR. V případě mimořádné události pracoviště posílí pracovníci hasičských záchranných sborů a využijí jej pro řízení zásahu složek IZS.

 

Na základě potřeby užší spolupráce mezi orgány Policie ČR a Policajného zboru SR došlo dle již existujícího česko-rakouského modelu po dohodě v roce 2010 ke zřízení společného kriminalistického Mikrotýmu ČR - SR.

Hlavní náplní týmu je spolupráce při řešení přeshraniční kriminality, zejména pak majetkové a násilné trestné činnosti. Tým je úzce propojen s obdobným česko-rakouským Mikrotýmem fungujícím od roku 2009 na základě dohody mezi Krajským ředitelstvím policie JmK a policejními složkami Dolního Rakouska. Do česko-slovenského Mikrotýmu je zapojeno 7 policistů na české a 7 na slovenské straně. Jednání probíhají s měsíční pravidelností, ale v případě potřeby i několikrát za týden.

Na počátku fungování Mikrotýmu se kriminalisté zabývali řešením série případů krádeží vloupáním do rodinných domků, kde byl díky vzájemné spolupráci odhalen a zadržen občan SR důvodně podezřelý z vloupání do 7 rodinných domků na teritoriu okresu Hodonín se škodou 464.719,- Kč a 9 rodinných domků na teritoriu okresu Břeclav se škodou 300.000,- Kč. Celkově je pachateli na území Jmk kladeno za vinu vloupání do 30ti rodinných domků, s celkovou škodou dosahující 1 mil. Kč. Pachatel je stíhán vazebně.

Na podzim roku 2010 policisté Mikrotýmu řešili krádeže vloupáním do zlatnictví za provozu, při nichž škoda dosáhla v Hodoníně výše 305.000,- Kč a v Břeclavi 500.000,- Kč. Na základě spolupráce došlo ke ztotožnění pachatelů, kteří doznali uvedenou trestnou činnost. Dalším šetřením bylo objasněno další vloupání v Hodoníně spáchané stejnými pachateli, jehož škoda byla stanovena na 218.00,- Kč. Policisté odhalili, že tito pachatelé v zájmu odvedení pozornosti policejních hlídek oznámili uložení výbušného systému v OC Hypernova v Hodoníně.

Dalším úspěšným společně realizovaným případem bylo odhalení pachatele loupežného přepadení směnárny na bývalém hraničním přechodu Hodonín – Holíč provedeného se zbraní, kde vzniklá škoda činila 158.894,- Kč.

Policisté Mikrotýmu na základě společného jednání též úspěšně odhalili pachatele krádeže měděné střechy v areálu Valtické kolonády, jejíž hodnota byla vyčíslena na 100.000,- Kč.

Pracovníci česko-slovenského kriminalistického Mikrotýmu řeší téměř každodenně řadu prověrek, lustrací a zajišťování materiálu pro potřeby policejních orgánů obou zemí. V tomto směru jim práci výrazně ulehčí od srpna 2011 právě společné kontaktní pracoviště.

 

mjr. Vladimír Vedra, 26.1.2011

npor. Štěpán Prygl, 26.1.2011

 

vytisknout  e-mailem