Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Sčítání lidu by mohli využít podvodníci

KRAJ VYSOČINA: Nedejme jim šanci uspět. 

 

V současné době probíhá celorepublikové Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Sčítací formuláře přinášejí určení sčítací komisaři osobně občanům přímo do jejich domovů. Občané již v souvislosti se sčítáním lidu obdrželi leták s informacemi o kontaktních osobách a místech. Je na něm uvedeno jméno konkrétního sčítacího komisaře, číslo jeho průkazu a doba, kdy se distribuce formulářů na daném místě uskuteční.
 
Doporučujeme občanům, aby si nechali v případě, že osobu, která se jim představí jako sčítací komisař, neznají, předložit její průkaz. V žádném případě není nutné sčítacího komisaře, který formuláře přinese, zvát do bytu. Obezřetní by měli být občané také v situaci, kdy přijde neznámá osoba, která se představí jako sčítací komisař, bez předchozího upozornění v jiný den. Je nutné také zmínit, aby lidé neplatili v souvislosti se sčítáním lidu žádné finanční částky. Mohli by se totiž objevit i pachatelé, kteří budou požadovat v souvislosti s předáním formulářů vyplacení finanční hotovost nebo blíže nespecifikovaného poplatku. Pokud budou mít občané jakékoli pochybnosti, mohou si informace ověřit na bezplatné telefonní informační lince sčítání.
 
V minulosti jsme už zaznamenali řadu případů, kdy se pachatelé podvodně vydávali za pracovníky různých organizací, úřadů či služeb nebo zástupce pořádaných akcí a okradli zejména seniory. Sčítání lidu by tak mohli využít pachatelé k páchání protiprávního jednání. Chtěli bychom varovat zejména starší občany, aby byli opatrní. Vzhledem ke svému věku, mají sníženou schopnost obrany. Rovněž jsou to lidé velice důvěřiví. Většinou je pro ně přirozené neodmítat konverzaci i s neznámými lidmi a pozvat osobu, která přišla k jejich dveřím, do svého domu.
Pachatelé, kteří se při páchání trestné činnosti zaměřují na seniory, se pod různými záminkami snaží dostat do jejich domovů, kde poté v nestřeženém okamžiku místnosti prohledají a odcizí i desetitisícové částky. Jedná se o muže či ženy působící elegantním dojmem s příjemným vystupováním, které nijak nebudí dojem, že se jedná o podvodníka. Ve vymýšlení lží jsou pachatelé velmi vynalézaví a využívají jakékoli možnosti přesvědčit osobu, aby je do domu pustila. Sčítání lidu, domů a bytů by mohlo být pro pachatele záminka, jak seniora přesvědčit, aby ho do domu pozval. Proto by chtěli policisté zejména starší občany vyzvat k obezřetnosti. V případě příchodu člověka, který vystupuje jako pracovník různých organizací, úřadů či služeb, by si měli nechat předložit průkaz nebo zavolat na úřad nebo instituci, na kterou se osoba odvolává. Po dobu ověřování údajů je nutné, aby neznámá osoba zůstala v každém případě před bytem a nedostala se do jeho vnitřních prostor. Předloženému průkazu je nutné věnovat patřičnou pozornost, zda se skutečně jedná o speciální průkaz a není to ze strany neznámé osoby jen nějaká náhodně vybraná kartička. Nejdůležitější ale je, aby senioři v žádném případě neznámé osoby nezvali do svých domovů.
 
Případ, kdy byla seniorka okradena podvodnicí
Jihlavští policisté šetří případ okradení seniora, ke kterému došlo minulý týden v Jihlavě. Ve čtvrtek 3. března přišla po poledni k bytu domu na ulici Telečská neznámá žena. Seniorce lživě tvrdila, že je pracovnice sociálního odboru. Dále uvedla, že jde provést kontrolu příspěvku na léky. Seniorka ženu pozvala do bytu, kde jí pachatelka odcizil téměř patnáct tisíc korun.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
8. března 2011

vytisknout  e-mailem