Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Důležité informace pro řidiče

JIHLAVSKO: Rady jak postupovat při dopravní nehodě. 

Víte, které nehody oznamovat policii a které nikoli?
 
„Od začátku roku 2009 nemají řidiči povinnost v řadě případů dopravní nehodu policii oznamovat. Na místě lze vyplnit pouze záznam o dopravní nehodě tzv. euro-formulář a nehodu řešit prostřednictvím pojišťoven“, řekl vedoucí Dopravního inspektorátu Jihlava npor. Radek Hamža. Ačkoli je tato změna zákona platná již více než dva roky, je stále řada řidičů, kteří si nejsou jisti, zda mají k nehodě, jíž jsou účastníkem, policisty přivolat. Během necelých tří měsíců už policisté na Jihlavsku vyjížděli k 103 nehodám, na které se povinnost dopravní nehodu oznámit nevztahuje. Proto bychom chtěli řidičům zákonné podmínky více přiblížit a poradit jim jak postupovat.
Dopravní nehoda, kterou řidiči nemusí oznamovat policii, je:
  • nedošlo při ní ke zranění nebo usmrcení osob
  • škoda na poškozených vozidlech a nákladu nepřesáhla zřejmě částku sto tisíc korun
  • účastníci dopravní nehody mohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení provozu
  • při nehodě nedošlo k poškození nebo zničení komunikace, obecně prospěšného zařízení nebo životního prostředí   
„V zákoně je dále stanoveno, že řidič musí oznámit dopravní nehodu, při které je způsobena škoda na majetku třetí osoby. To znamená, pokud dojde například ke škodě na nemovitosti či oplocení. Je důležité upozornit na skutečnost, že se nejedná o případy, kdy by byl třetí osobou myšlen majitel vozidla, které mělo na nehodě účast. Když je při nehodě poškozeno firemní vozidlo, ještě to nutně neznamená, že dopravní nehodu musí řidič oznamovat policii“, dodal npor. Hamža.
Pokud je policii oznámena nehoda, na níž se nevztahuje povinnost dopravní nehodu oznámit, policisté ji šetří jako událost v silničním provozu. Policisté skupiny dopravních nehod vyjedou na místo, provedou šetření a zadokumentování. U účastníků nehody provedou dechovou zkoušku, zda nejsou pod vlivem alkoholu. Dále zjistí viníka nehody a za spáchaný přestupek mu uloží blokovou pokutu nebo přestupek oznámí k projednání správnímu orgánu.
 
 
Rady řidičům jak postupovat při nehodě, kterou není nutné oznamovat
 
Řidiči mají povinnost prokázat si navzájem svoji totožnost a sdělit údaje o vozidle, které mělo účast na dopravní nehodě. Dále řidiči sepíší společný záznam o dopravní nehodě (euro-formulář). Tento záznam musí obsahovat identifikaci místa dopravní nehody, čas, kdy k ní došlo, údaje o účastnících a vozidlech. Musí zde být popsána příčina, průběh a následky nehody. Doporučujeme do záznamu uvést i svědky a telefonický kontakt na ostatní řidiče. Každý z účastníků si poté ponechá jedno vyhotovení formuláře, které podepíší všichni účastníci dopravní nehody. Tento záznam poté neprodleně předají pojistiteli.
Formulář je vhodné vozit ve vozidle, lze si jej opatřit na kterékoliv pojišťovně nebo na internetu. Pokud jeden z řidičů odmítne prokázat svoji totožnost nebo odmítne podepsat záznam o nehodě tzv. euro-formulář, dopouští se přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. Za tento přestupek lze uložit blokovou pokutu do dvou tisíc korun, ve správním řízení hrozí pokuta až 2 500 korun. Je nutné zmínit, že podpisem na záznamu se řidič nedoznává k vině na dopravní nehodě, ale potvrzuje, že veškeré údaje, které v záznamu uvedl, jsou pravdivé.
 
 
Rady řidičům jak postupovat při vážnějších dopravních nehodách (nehody, které mají řidiči povinnost oznámit)
 
„Je nutné nepropadnout panice. Bezprostředně po střetu je téměř každý řidič a případná osádka vozidla ve velkém stresu. Je důležité se co možná nejrychleji zklidnit“, řekl policista skupiny dopravních nehod.  Po dopravní nehodě je řidič povinen vozidlo neprodleně zastavit. Dále je nutné označit a zajistit místo nehody, aby nebyla ohrožena bezpečnost dalších osob a zabezpečit havarovaná vozidla proti požáru, převrácení nebo nekontrolovanému pohybu. „Mezi důležitou povinnost všech účastníků dopravní nehody patří v případě zranění osoby poskytnout jí podle svých schopností první pomoc a přivolat zdravotnickou záchrannou službu“, dodal dopravní policista. Pokud to nevyžaduje bezpečnost silničního provozu nepřemísťovat vozidla, která měla na nehodě účast. Když má k přemístění těchto vozidel v zájmu bezpečnosti silničního provozu dojít, musí účastník nehody původní situaci vyznačit. Řidič nesmí do příjezdu policistů požívat alkohol a jiné návykové látky. Dále má povinnost na místě nehody setrvat a spolupracovat při zjišťování skutkového stavu, pokud tomu nebrání jiné odůvodněné skutečnosti.
 
 
Pokud mají řidiči pochybnosti, mohou o radu zavolat policistům
 
V případě, že mají řidiči pochybnost o tom jak při dopravní nehodě postupovat nebo zda nehodu, které jsou účastníkem, oznamovat, můžou zatelefonovat na linku 158, kde jim informaci poskytne policista.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
25. března 2011

vytisknout  e-mailem