Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zbrojařskou dílnu měli v garáži

Praha 31. března 2011 – Detektivové ÚOOZ zasahovali v souvislosti s obchodem se zbraněmi na několika místech České republiky. Obvinili celkem patnáct osob. 

 

     Na případu pracovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od května loňského roku. Informace, které získali svou operativní činností v kriminálním prostředí, směřovaly k organizované skupině, která se měla zabývat úpravou znehodnocených zbraní a jejich následným prodejem.
     Vyšetřování tohoto případu přivedlo detektivy nejprve k pětici mužů ve věku od 45 do 55 let ze severních Čech. Jednalo se o tři Čechy a dva Albánce, z nichž jeden se na našem území zdržoval nelegálně. Jeden z hlavních podezřelých měl ke zbraním opravdu blízko, v minulosti pracoval v severních Čechách jako zbrojíř městské policie. Tato skupina osob se měla specializovat na úpravupůvodně znehodnocených, zejména vojenských, střelných zbraní a po jejich uvedení do střelbyschopného stavu i na jejich následný prodej.
     Detektivové postupně zmapovali i osoby, které měly zájem o jednotlivé komponenty, doplňky, součásti ke zbraním, a střelivo. Není vyloučeno, že od této skupiny nakupovaly i kompletní zbraně. Deset těchto „obchodních partnerů“ bylo při realizaci v severozápadních Čechách a na jižní Moravě rovněž zadrženo.
     K samotné realizaci přistoupili detektivové ÚOOZ společně s Útvarem rychlého nasazení dne 9. března 2011. K zadržení pětice hlavních podezřelých došlo právě ve chvíli, kdy na parkovišti v centu Teplic prodávali větší množství zbraní. Jednalo se o deset samopalů vzor 61 Škorpion s tlumiči, jednu krátkou zbraň tuzemské výroby (ČZ vzor 50) s tlumičem, a kulomet vzor 59. Následně bylo zadrženo dalších deset osob, které měly s uvedenou skupinou obchodovat.
     Pětice hlavních podezřelých byla obviněna z nedovoleného ozbrojování a účasti na organizované zločinecké skupině, za což jim v případě prokázání viny hrozí až desetileté tresty odnětí svobody. Stíháni jsou vazebně.
     Zbylých 10 osob ve věku od 30 do 60 let bylo obviněno z Nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí dvouleté tresty odnětí svobody. U těchto obviněných probíhá trestní stíhání na svobodě.
     Při domovních prohlídkách byly zajištěny desítky krátkých a dlouhých palných zbraní (samopaly vzor 58, samopaly vzor 61 Škorpion, pistole různých značek a ráží, velké množství zakázané munice, zakázané doplňky ke zbraním jako jsou tlumiče a hlavní části zbraní - hlavně, rámy a závěry).
     V severních Čechách byla v garáži rodinného domu jednoho z obviněných nalezena dílna, kde byly znehodnocené zbraně podle požadavků odběratelů upravovány do střelbyschopného stavu. O profesionálním vybavení této dílny svědčily například i komorové výstružníky, upravené na různé tvary nábojových komor (pro samopaly i pistole). Bez těchto nástrojů není možné funkční zbraň vyrobit.
     Podle předběžného vyjádření experta z odvětví balistiky, byly zajištěné zbraně velmi profesionálně upraveny. V případě samopalů se například jednalo o původně znehodnocené vojenské zbraně, následně znovu zprovozněné do plně funkčního režimu střelby jednotlivými ranami i dávkou.
     Jenom za poslední rok si tato skupina mohla vylepšit svou životní úroveň o statisíce až miliony korun. Cena jednoho znehodnoceného samopalu (Škorpion) se pohybuje řádově v rozmezí od jednoho do dvou tisíc korun. Funkční zbraň je naopak možné na černém trhu prodat až za třicet tisíc. O dalších zhruba osm tisíc korun zvedne konečnou cenu tlumič. Hodnotu zajištěných zbraní a jejich komponentů na černém trhu tak odhadují detektivové na více jak půl milionu korun.
     Případem se detektivové ÚOOZ dále zabývají. Věc dozoruje Okresní státní zastupitelství v Teplicích.

vytisknout  e-mailem