Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Pod lampou bývá největší tma

Úspěšná akce jičínských kriminalistů 

 

A odsuzuje se k úhrnnému testu odnětí svobody v délce osmi let. Přesně tato slova si vyslechl v roce 2007 tehdy třiatřicetiletý muž z Českobudějovicka, pro kterého se tak druhým domovem stala valdická věznice.
 
Nesnažil se tu však napravit, ale přemýšlel o tom, jak by si v jednom z nejstřeženějších zařízení přilepšil. Rozhodl se pro obchod a jeho volba padla na pervitin a tablety Tramalu, o které byl mezi odsouzený velký zájem. Nutno zdůraznit, že obchod jen kvetl a muž od srpna 2008 do ledna 2010 v nejméně 17 případech neoprávněně prodal nebo dal protihodnotou za tabák nebo boty 2 gramy "perníku", za který vyinkasoval 12.500 korun. Za 72 tablet Tramalu  obdržel dalších 6.190 korun.
 
Zboží získával různým způsobem, možná i od své šestatřicetileté přítelkyně, která za ním pravidelně jezdila. Veškeré návštěvy probíhaly bez problémů až do soboty 25. září 2010, kdy žena vyrazila do věznice za přítelem řádně "napakovaná". Své vnady v podprsence si obložila 160 tabletami s účinnou látkou tramadol, do útrob si schovala baterii k mobilnímu telefonu a navíc si páskou přilepila k botě paměťovou kartu.
 
Takto vybavena dorazila v dopoledních hodinách do věznice. Přes dvě vstupní kontroly se dostala až do samotného areálu, kde však už na ni čekali kriminalisté. Měli totiž podezření, že by mohla mít při sobě zakázané látky. A nemýlili se. Místo posezení s přítelem tedy nakonec skončila na policii v Jičíně, kde se na základě příkazu okresního státní zástupce podrobila důkladné osobní prohlídce, při které o celý kontraband přišla. V případě, že by se tablety dostaly na vězeňský trh, vynesly by prodejci nejméně 12.800 korun. I když ženě za přečin šíření toxikomanie ve stádiu pokusu a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání hrozil trest odnětí svobody až na pět let, nakonec odešla od Okresního soudu v Jičíně s dvouletou podmínkou.
 
Její přítel je na tom podstatně hůř. Za přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, šíření toxikomanie a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání mu totiž může soudce prodloužit pobyt ve věznici až o pět let.
 
Dalším zdatným obchodníkem, který působil na půdě valdické věznice, byl osmadvacetiletý muž, který od července 2009 do srpna 2010 v nejméně 13 případech neoprávněně rozdal, prodal nebo dal jako protihodnotu za tabák 2,5 gramu pervitinu, za který dostal 12 tisíc korun. Navíc u něj policisté při prohlídce našli téměř 19 gramů pervitinu, který by postačil na 371 dávek. Každá prodaná dávka by mu vynesla nejméně 300 korun. Celkem by si tak mohl přijít na více než 110 tisíc korun. K tomu všemu měl při sobě mobilní telefon se třemi sim kartami, ze kterého bylo během dvou měsíců uskutečněno přes tisíc hovorů. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s psychotropními látkami mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.
 
Tyto případy svědčí o tom, že i když věznice disponuje přísnými bezpečnostními opatřeními, přesto si odsouzení najdou cestičku, jak si "zakázané ovoce" opatřit. Nejde jen o drogy, ale i o mobilní telefony, jejichž prostřednictvím mají nelegální spojení s okolním světem. Se zneužíváním drog pak jdou ruku v ruce různá fyzická napadení, vydírání, krádeže a další trestná činnost, kterou zde policisté prošetřují.
 
nprap. Hana Klečalová
6. 5. 2011
 
 

vytisknout  e-mailem