Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Luxusní byznys

Praha 3. června 2011 – Detektivové ÚOOZ obvinili z kuplířství a praní špinavých peněz desetičlennou organizovanou skupinu.  

 

          Devět žen a jednoho muže ve věku od 26 do 48 zadrželi detektivové ÚOOZ 17. května 2011 při akci s krycím názvem „ORO“. Skupina osob, složená z občanů ČR a jedné ženy ze SRN, je podezřelá z kuplířství a legalizace výnosů z trestné činnosti. Zadržené osoby se v ČR zdržovaly v Praze, ve Středočeském kraji, v Českých Budějovicích, v Mostě a v Trutnově. 
          Organizovaná skupina měla podle obvinění od roku 2004 do současnosti v SRN a v ČR (zejména v Praze) sjednávat ústní smlouvy s ženami, které byly ochotny provozovat prostituci. Zájemkyně byly oslovovány zejména prostřednictvím zveřejněných inzerátů na internetu a v tištěném periodiku. Příslibu lukrativních výdělků neodolalo nejméně 50 žen převážně z ČR a SR.
          Organizovaná skupina, kterou měly ovládat dvě ženy ve věku sedmačtyřicet a osmačtyřicet let, sjednávala pro své zákazníky takzvané „meetingy“. Ty spočívaly v převozu žen do hlavního města České republiky či dalších zemí po celém světě za účelem poskytování sexuálních služeb. Ženy ve věku mezi dvaceti až třiceti lety zde poskytovaly své sexuální služby zákazníkům po dobu několika hodin i po dobu několika dnů či týdnů.
 
Zajíc v pytli? Nikoliv
          Ženy a jejich sexuální služby byly nabízeny na webových stránkách. Zde byla na první pohled zveřejněna pouze nevinná služby takzvaných společnic. Návštěvník webových stránek si zde mohl prohlédnout fotografie, charakterové vlastnosti a zájmy žen. Ovšem, ve skrytých sekcích webových stránek již mohl pouze zahraniční zákazník listovat popisem sexuálních služeb té které krasavice, jejich erotickými fotografiemi i ceníkem.
           Jak se do těchto skrytých stránek potencionální zákazník dostal? Především je muselnavštívit z počítače, který měl cizí, nikoliv českou, IP adresu. Takový klient také musel znát přesnou adresu a přístupová hesla. Pokud by se některý zájemce chtěl podívat na tyto stránky z počítače s českou IP adresou, přístup by byl okamžitě zablokován.
 
Ceny různé, nabídka bohatá
          Cena závisela na kategorii, v níž byla „společnice“ zařazena, rozsahu sexuálních služeb, které poskytovala a délce pobytu stráveného u klienta. Běžně se pohybovala od částky 400 až 600 EUR za 4 hodiny ale podle počtu dnů a náročnosti klienta se konečná suma mohla vyšplhat až na několik tisíc EUR. Zákazník byl také povinen, v případě pobytu v zahraničí, uhradit požadované společnici letenku a veškeré výdaje spojené s jejím zahraničním pobytem. Mnohdy musel složit 30% zálohy předem.
          Za poskytnuté sexuální služby zaplatil zákazník přímo „společnici“. Ta polovinu této částky po návratu odevzdala agentuře prostřednictvím bankovních účtů. Druhou část si mohla ponechat pro svou potřebu.
 
Šéfovaly ženy
          Celou skupinu měly podle obvinění řídit za účelem kořistění z prostituce dvě ženy středního věku, které se navenek prezentovaly jako podnikatelky. Stanovily mechanismus a přísná pravidla fungování agentury, rozhodovaly o financích skupiny i o odměňování koordinátorek. Rozhodovaly o způsobu úhrady služeb poskytovaných zákazníkům, o zřizování a chodu účtů, které byly používány k převodům finančních prostředků pocházejících z prostituce a souvisejících s prostitucí. Organizátorky také schvalovaly případné přijetí žen nabízejících sexuální služby. Jednalo se většinou o studentky a mladé ženy, které ovládaly několik světových jazyků, minimálně však anglický jazyk. Po jejich přijímacím řízení, rozhodovaly o jejich umístění na webové stránky a zařazení do příslušné kategorie. Mimo jiné bedlivě sledovaly i emailovou komunikaci mezi koordinátorkami agentury, zákazníky a sexuálními společnicemi. 
 
Hlavně nenápadně
          Členové organizované skupiny si podle detektivů ÚOOZ byli vědomi trestnosti činnosti, které se dopouštěli v souvislosti se sjednáváním smluv se ženami za účelem prostituce a kořistění z prostituce provozované jinými osobami. Proto se také snažili zastřít původ finančních prostředků pocházejících z trestné činnosti a vzbudit zdání, že tyto prostředky byly nabyty v souladu se zákonem.
          Proto byly prostřednictvím dalších osob zřízené bankovní účty a k těmto účtům si nejvýše postavení členové skupiny pořídili dispoziční práva. Na devizové účty byly vkládány finanční prostředky v hotovosti především prostitutkami a to přímo pod jejich jmény, či prostřednictvím variabilního symbolu. Každá společnice měla přidělený vlastní variabilní symbol pro identifikaci plateb.
          Některé finanční prostředky byly převáděny z účtů zákazníků agentury a případně i jiných subjektů. Dále probíhaly převody z účtů devizových na korunové, z těch pak byly finanční prostředky posílány ve prospěch společností, jejichž předmětem podnikání byl servis v oblasti komunikačních technologií, poskytování internetových služeb, zprostředkování nákupu letenek, fotografických služeb, nebo na účty „společnic“, v případě, že klient složil za objednanou sexuální službu peníze předem přímo na agentuře.
 
Milióny v hotovosti
          V rámci realizace tohoto případu detektivové provedli deset domovních prohlídek a několik prohlídek jiných prostor a pozemků. Zajištěny byly listinné i věcné materiály (mobilní telefony, počítače, elektronické nosiče dat) a finanční hotovost ve výši 4 250 000,- Kč, 55 900 EUR a 270,- USD. Po přepočtu k aktuálnímu kurzu se celkově jednalo o částku přesahující pět a půl milionu korun. Tato nemalá hotovost byla skryta v bankovní úschovné schránce. Další finanční prostředky byly zajištěny na bankovním účtu.
          Detektivům pomohli také zahraniční kolegové. Prostřednictví právní pomoci proběhla domovní prohlídka i v místě bydliště jedné z organizátorek žijící ve Spolkové republice Německo. Zde byly zajištěny listinné důkazy a několik desítek tisíc EUR.
 
Kdo chce kam …
          Detektivové ÚOOZ obvinili všech deset zadržených osob ze zločinu  kuplířství a čtyři nejvýše postavené osoby z této skupiny byly navíc obviněny ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě prokázání viny jim podle konkrétního podílu na trestné činnosti hrozí trest odnětí svobody až na osm let.
          Dvě ženy, které detektivové ÚOOZ považují za organizátorky, soud umístil do vazby. Ostatní obvinění jsou stíháni na svobodě. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství Praha 5.

vytisknout  e-mailem