Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Přednáška na Akademii seniorů

Policista přijal pozvání od Městské policie Hradec Králové  

 

Dne 8. června od 14:30 hodin v jídelně domu Harmonie II s pečovatelskou službou v Hradci Králové přednášel policista Preventivně informační skupiny Hradec Králové na Akademii seniorů. Jedná se o projekt Městské policie Hradec Králové, kdy program je postavený na vybraných aktuálních tématech, přednášených v samostatných blocích. Cílem je zvýšení právního povědomí a získání praktických znalostí, vedoucích k větší bezpečnost seniorů.
V dnešním bloku se posluchači dozvěděli důležité informace o trestné činnosti páchané na seniorech a dále se především dozvěděli rady, jak trestné činnosti předcházet, minimalizovat škody, či jak se chovat v situaci, když se například stanou obětí zloděje, nebo když je za dveřmi cizí člověk a domáhá se osobního kontaktu.  Hovořeno bylo o případech z Hradce Králové a dále o způsobech, které podvodníci využívají k tomu, aby se k oběti dostali domů a tam k jeho penězům. Senioři byli upozorněni na podezřelé odčitatele energií, podomní prodejce, roznášky různých výher, přeplatků apod., na osoby co chtějí zapsat vzkaz sousedce, nebo jen doušek vody, nebo i na to, že ukázáním cesty do nemocnice může začít nepříjemná událost, kdy člověk může být okraden o nemalou částku.
V druhé části přednášky policista hovořil o padělcích bankovek. Posluchači si vyslechli rady jak se chovat při zjištění výskytu padělané, pozměněné, či jen podezřelé bankovky. V případě, že tedy osoba zjistí podezření, že u sebe drží padělanou, či pozměněnou bankovku, kterou například kdesi obdržela v rámci oběhu měny je nutno danou věc oznámit na Polici České republiky, či si pravost ověřit v bankovním ústavu. Vždy je samozřejmě lepší se dané situaci vyhnout a „podezřelou“ bankovku vůbec nepřijmout a požádat o vydání jiné. To platí i u bankovky poškozené, zmačkané, znečištěné, popsané, či obarvené.
K rozpoznání pravosti bankovek slouží mnoho ochranných prvků. O základních prvcích bylo se seniory hovořeno, s tím, že i hmatem lze zjistit podezření padělání. Kvalita a druh papíru bankovek je specifická právě jen pro bankovky. Okem snadno rozpoznatelný a to v pohledu proti světlu je vodoznak, dále okénkový proužek s mikrotextem lze rozpoznat běžným pohledem či hmatem. Bankovky obsahují dále ochranné prvky barevná vlákna, soutisková značka, skrytý obrazecproměnlivou barvu, iridiscentní pruhmikrotext. Kontrola kvality papíru a základních ochranných prvků je velmi rychlá.

Velmi důležité je, uvědomit si, že udáním padělaných nebo pozměněných peněz jako pravých (byť je sami nepadělali, nýbrž je například nevědomky obdrželi v oběhu) se člověk vystavuje trestnímu postihu.

§ 235 trestního zákoníku
Udávání padělaných a pozměněných peněz

Kdo padělané nebo pozměněné peníze, jimiž mu bylo placeno jako pravými, udá jako pravé, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

§ 233 trestního zákoníku
Padělání a pozměnění peněz

odstavec 2)
Kdo padělá nebo pozmění peníze v úmyslu udat je jako pravé nebo platné anebo jako peníze vyšší hodnoty, nebo kdo padělané nebo pozměněné peníze udá jako pravé nebo platné anebo peníze vyšší hodnoty, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až osm let.

Více informací k ochranným prvkům bankovek naleznete na stránkách České národní banky.

Další důležité rady pro seniory naleznete zde…

Fotogalerie z přednášky ke zhlédnutí zde...

Článek z předchozí přednášky policisty na akademi zde...

Čtěte také:
Padělané bankovky na Rychnovsku - 9. 6. 2011
Policisté za seniory v Hřibojedech - 3. 6. 2011
Přednáška v obci Bašnice – 2. 6. 2011

nprap. Jan Čížkovský
10. června 2011
foto PČR
 

vytisknout  e-mailem