Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Zásahovka stříbrná
Ms kraj: Policisté moravskoslezské zásahové jednotky porazili 10 elitních družstev, jsou druzí.
Pod hlavičkou slanění_z_vrtulníku.jpg Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje slouží vynikající policisté. To se potvrdilo i minulý týden, protože policisté zásahové jednotky ze severu Moravy porazili 10 elitních družstev a jen kousek je dělil od vítězství na šestém ročníku Mezinárodního mistrovství speciálních policejních jednotek – V4 (záštitu přebral ministr vnitra Slovenské republiky). Druhé místo je však rozhodně úspěchem a policistům patří gratulace
Letošní ročník mistrovství se konal od 14. do 17. června na Slovensku ve výcvikovém středisku Lešť. Přihlášeni byli policisté ze sousedících zemí, kteří v podstatě spolupracují i v běžném výkonu služby. Na startovní listině se objevilo 12 týmů ze Slovenska, Polska a Maďarska. Českou republiku zastupovali policisté zásahové jednotky našeho krajského ředitelství.
Týmy se skládaly z pěti členů a vedoucího. Jak mi kolegové sdělili, letos byla soutěžní cvičení zaměřena spíše na oblast dovedností, než prověření fyzičky. To ale policistům nevadilo, hodiny a dny dřiny strávené při přípravách na soutěž nejsou nikdy na škodu. Policisté používali při plnění úkolů zbraně a munici určenou pro běžný výkon služby (ostré). stříbrný_tým.jpg Samotné soutěžní disciplíny byly naplánovány na dva dny (středa, čtvrtek).
Disciplíny byly koncipovány s cílem policisty maximálně prověřit, a to vše v duchu nutnosti vzájemné spolupráce jednotlivců tvořících tým. Každá měla své zaměření, svá pravidla a hodnocení. Byly zaměřeny kombinovaně na práci ve výškách, takticko-střeleckou úroveň, specifickou zručnost v takticko-střelecké úrovni, záchranářskou činnost anebo vyspělost ve střelbě a slaňování. Celkové pořadí pak určoval součet umístění ze všech disciplín. Podívejme se blíže na některé z nich:
-
Jedna z disciplín byla určena přímo pro ostřelovače. Ti měli postavené terče ve vzdálenostech do 100, do 200 a do 300 metrů. Trefit se na cíl? Jistě, ale ostřelovači museli před 100 metrů vzdáleným cílem udělat 100 kliků, před 200 metrů vzdáleným cílem 100 leh/sedů a 300 metrový cíl museli trefit po 100 dřepech.
-
Další disciplína spočívala ve šplhání všech členů družstva po žebříku do vrtulníku, spuštění se na zem, přeplavání vodní nádrže a následnému transportu figuríny (ta se nesměla dotknout země). Policisté poté museli „napáskovat“ zásobník, přeplavat zpět a trefit v budově správný terč. Každý policista měl ale jen 1 náboj…
-
Disciplína zaměřená na zručnost při práci ve výškách a záchranářskou činnost spočívala v co nejrychlejším nalezení zraněné
záchrana_ve_stěně.jpg osoby v terénu a zajištění jejího bezpečného transportu k lékařům. Ke zraněnému však museli policisté vyšplhat po skále a touto cestou ho také transportovat.
-
Policisté museli v jedné z disciplín v co nejkratším čase vyběhnout na střechu domu, navázat se na lano, slanit do vyznačeného bytu a ve vyhrazené prostoru řešit střelecký parkúr.
Účast na mistrovství je pro policisty důležitá pro běžnou práci. Umožnila totiž prohloubit spolupráci jednotlivých členů týmů a týmů samotných, protože policisté si po celou dobu konání vyměňují poznatky a zkušenosti. Prioritou závodu byla komplexní spolupráce speciálních policejních jednotek, kdy jedno družstvo plní náročný jednotně nastavený model úkolu, a ostatní mají možnost pozorovat metody, formy a úroveň splnění disciplíny.
Závěrem ještě jednou gratulace našim policistům ze zásahové jednotky – členům soutěžního družstva. A samozřejmě přejeme mnoho dalších úspěchů!
por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
23. 6. 2011
vytisknout
e-mailem
Facebook