Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Dopravně bezpečnostní akce

JIHLAVSKO: Cílem policistů je dohlížet na dodržování dopravních předpisů a tím co nejvíce snížit riziko vzniku dopravních nehod.  

Na konec června a začátek letních prázdnin připravili policisté dopravní akce, jejichž cílem je předcházet dopravním nehodám, ať již v souvislosti s ukončením školního roku, tak se začínajícími prázdninami. Na čtvrtek 30. června připravili dopravní policisté speciální opatření s názvem “Konec školního roku 2011“.
Další dopravně bezpečnostní akce připravují policisté i na konec týdne. „O víkendu očekáváme zvýšení hustoty provozu v souvislosti s odjezdem většího počtu lidí na dovolenou. Zvláště silnice první třídy budou využívat k přesunu k hraničním přechodům i obyvatelé jiných krajů a cizinci“, upozornil vedoucí Dopravního inspektorátu Jihlava npor. Radek Hamža, DiS. Cílem policistů je dohlížet na dodržování pravidel silničního provozu a tím co nejvíce snížit riziko vzniku dopravních nehod. Zvýšený počet policistů bude kontrolovat zejména dodržování nejvyšší povolené rychlosti jízdy, používání bezpečnostních pásů, dodržování zákazu telefonování za jízdy a zákazu požívání alkoholu před nebo během jízdy.
 
Vysoká rychlost jízdy je jednou z častých příčin vzniku dopravních nehod s vážnými nebo tragickými následky na lidských životech. Při dopravní akci, která proběhla na konci minulého týdne, zjistili policisté překročení nejvyšší povolené rychlosti jízdy u téměř čtvrtiny kontrolovaných řidičů.
Používání bezpečnostních pásů a autosedaček osádkami vozidel je důležité pro bezpečnost přepravovaných osob. Zvláště při dlouhých cestách se stává, že se unavené děti snaží z bezpečnostních pásů uvolnit a lehnout si bez připoutání. Rodiče by měli mít tuto situaci vždy pod kontrolou a zajistit, aby byly děti vždy v zádržných systémech řádně umístěné. Další nebezpečnou situací je, pokud při jízdě dospělá osoba, která je ve vozidle jako spolujezdec, dítě ze zádržného systému odpoutá a posadí si ho na klín. Při případné dopravní nehodě hrozí takto umístěnému dítěti vážné následky na zdraví. Pokud jsou zejména malé děti při dlouhé cestě vozidlem neklidné, unavené nebo pláčou, je vhodné na bezpečném místě zastavit a udělat si přestávku.
Telefonování za jízdy řidičem je velmi nebezpečné jak pro něho tak pro všechny účastníky silničního provozu, neboť toto jednání významně odpoutává pozornost řidiče a snižuje jeho schopnost včas reagovat.
Jednou z nejnebezpečnějších situací je, když řídí vozidlo osoba, která je pod vlivem alkoholu.
 
Jízda řidiče musí být vždy v souladu s pravidly silničního provozu, což znamená bezpečná.
„Všem řidičům přejeme bezpečnou jízdu a šťastný návrat zpět domů“, zakončil npor. Hamža.
 
 
Jak jet na dovolenou vozidlem bezpečně
Na dlouhou cestu se dobře připravte
Vozidlo je důležité před dlouhou cestou zkontrolovat, jedná se zejména o brzdy, pneumatiky, osvětlení a chladící systém. Nejlépe je automobil nechat zkontrolovat odborníky v autoservisu. Řidič by si měl před odjezdem důkladně prostudovat trasu, prověřit místa, kde bude nutné mít dálniční známku nebo platit mýtné apod. V některých zemích platí pro provoz na pozemních komunikacích jiná pravidla, proto je dobré si zjistit odlišnosti dopravních předpisů v zahraničí. Trasu je nutné si předem vhodně naplánovat, a to včetně přestávek a odpočinků. „Bezprostředně před odjezdem musí mít řidič dostatek spánku a musí být odpočatý“, řekl zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu Jihlava nprap. Martin Mihulka s tím, že na dobu cesty vozidlem je vhodné mít naplánovaný dostatek času a v případě potřeby vyjet raději o něco dříve tak, aby řidič na trase nemusel jízdu zrychlovat nebo zkracovat přestávky. V neposlední řadě je důležité si dobře plánovat tankování pohonných hmot. Je lepší mít stále dostatek pohonných hmot, protože může při cestě řidiče překvapit množství nepředvídatelných situací.
 
Jízda musí být pro osádku vozidla bezpečná
Nejdůležitější je, aby řidič nepřeceňoval při řízení vozidla vlastní síly, zvolil a dodržoval dostatečný počet přestávek a dodržoval pitný režim. Riziko dopravní nehody hrozí zejména při dlouhé jízdě v noci, pokud ostatní spolujezdci spí. Na takovou situaci je nutné se předem připravit a při pociťování prvotních náznaků únavy okamžitě reagovat. Řidič i spolujezdci musí být při jízdě připoutáni bezpečnostním pásem nebo umístěni v dětské autosedačce. Dále by řidič neměl vozidlo nákladem přetěžovat a myslet na skutečnost, že se při přepravě většího množství zavazadel mění jízdní vlastnosti automobilu. Řidič musí mít z vozidla dobrý výhled. „Zejména na palubní desce a krytu zavazadlové prostoru by neměly být odložené žádné věci, které by ve výhledu bránily“, zdůraznil vrchní inspektor Mihulka. Jak dále dodává, je nutné si také uvědomit, že každá volně odložená věc, která je přepravovaná v interiéru vozidla, může při případné dopravní nehodě jeho osádku zranit. Zvláště nebezpečné jsou předměty těžké, pevné nebo s ostrými hranami. Vhodné je při jízdě sledovat dopravní informace prostřednictvím médií. Řidič musí stále sledovat situaci v silničním provozu a zbytečně se nerozptylovat. Při jízdě je u řidiče nevhodná konzumace potravin a skutečným hazardem je telefonování nebo studování mapy. Samozřejmostí pro každého řidiče je se při jízdě řídit dopravním značením a dbát pokynů policistů.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
29. června 2011
 
 

 

vytisknout  e-mailem