Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Podváděl s ruličkami

Pracovníkům Služby kriminální policie a vyšetřování Obvodního ředitelství policie Praha I se v těchto dnech podařilo objasnit případ podvodného jednání, které se týkalo směny peněz přímo na ulici. Aby měl pachatel co největší zisk, používal přitom tzv. „ruličky“ . 

 

Případ se odehrál v neděli dne 3. července letošního roku v odpoledních hodinách v blízkosti Václavského náměstí v Praze 1. Pachatel si zde u jedné z tamních směnáren vytipoval devětatřicetiletého, ukrajinsky hovořícího muže, který zde v řadě zákazníků čekal na směnu peněz. Oslovil jej s tím, zda nechce hotovost vyměnit s ním, hned a za výhodnější kurz. Nabídka byla více než lákavá, proto dotyčný svolil a s neznámým mužem odešel do přilehlé pasáže, kde mu dal celkem 55 tisíc korun. Za to dostal ruličku stodolarových bankovek. Peníze už ale na místě zkontrolovat nestačil. Z místa jej totiž šikovně odlákal neznámý muž, ve skutečnosti společník pachatele, který o sobě prohlašoval, že je policista. Na podvod tak dotyčný přišel teprve po nějaké době. Zjistil, že rulička je obalena bankovkou v nominální hodnotě 100 dolarů, dalších 30 bankovek uvnitř bylo jednodolarových. Muž tak během okamžiku přišel o bezmála 53 tisíc korun.
 
Pachatele tohoto skutku zadrželi kriminalisté během jednoho týdne. Byl obviněn z trestného činu podvodu a vyšetřován je prozatím na svobodě. Vzhledem k tomu, že za obdobnou trestnou činnost byl již v minulosti odsouzen, hrozí mu až 5 let odnětí svobody.
 
Podobné případy bohužel nejsou nijak výjimečné. Od začátku roku jich policie zaznamenala desítky. Dochází k nim dlouhodobě, zejména v období Velikonoc, letních prázdnin a také před Vánocemi. Pachatelé se přitom soustřeďují především do centra Prahy, kde si tipují příhodné oběti. Většinou pracují ve dvou, někdy i ve vícečetných skupinkách. Rekrutují se především z řad cizích státních příslušníků a tipují si opět cizince. Oslovují je buď náhodně na ulici, anebo si je tipují přímo ve směnárnách. Nabízejí jim výhodnější kurz a zkoušejí, kdo z nich se nechá zlákat. Se zájemci dokonce obcházejí směnárny, kde si nechají odborně zkontrolovat dolarové bankovky, aby jim dokázali, že jsou pravé. V nestřežené chvíli ale dotyčnému podstrčí ruličku, která obsahuje buď nastříhané papírky stejné velikosti, anebo pouze jednodolarové bankovky, to vše zabaleno do bankovky stodolarové. K jednání přitom využívají další komplice, kteří zájemce z místa donutí šikovně odejít tak, aby si hotovost nestačili zkontrolovat přímo na místě.
 
Policie při odhalování této trestné činnosti důsledně využívá všech možností, jak pachatele dopadnout. Spoustu informací přitom čerpá přímo z kamerového systému, další od poškozených, či svědků. Bohužel je tento druh trestné činnosti vysoce latentní. O celé řadě případů se policie vůbec nedozví jednoduše proto, že je poškození vůbec neohlásí. Na skutečnost, že byli podvedeni, totiž často přijdou až po nějaké době, kdy už jsou třeba na odjezdu z České republiky. Navíc ve spoustě takových případů se jedná o přestupky proti majetku, kde se škoda pohybuje maximálně do výše 5 tisíc korun. V těchto případech figurují jako pachatelé v drtivé většině také cizí státní příslušníci, kteří taktéž cizincům nabízejí směnu EUR za české koruny. Místo naší měny jim ale vyplatí maďarské forinty v nesrovnatelně nižší hodnotě. Na podvod poté poškození přijdou až ve chvíli, kdy chtějí našimi penězi zaplatit.
 
Přestože lidé mají informace o tomto druhu trestné činnosti, stále se děje. Výhodná směna peněz zůstává lákadlem jak pro naše občany, tak pro zahraniční návštěvníky Prahy. Ti jsou přitom na tuto skutečnost často informováni už v letadle, hotelu, anebo je upozorní letáky přímo ve směnárnách.
 
Pachatelů této trestné činnosti je stále mnoho a je poměrně složité je odhalit. Také proto by policie případné poznatky k nim kdykoliv přivítala na lince 158. Zároveň ale znovu varuje. Mějte se před takovými podvodníky na pozoru a k výměně peněz použijte raději oficiální směnárny. Vyhnete se tak nepříjemnému riziku, že o své finance můžete snadno přijít!
 
kpt. Bc. Eva Stulíková 13.7.2011

vytisknout  e-mailem