Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Senioři byli okradeni

Prachatice – Vimperk – Dva případy okradených seniorů řeší vimperští policisté. (Hlasová schránka 974 236 116)  

 

Vimperští policisté včera zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu krádeže a porušování domovní svobody. Zatím neznámý pachatel včera před polednem, bez použití násilí, vnikl do odemčeného bytu v přízemí Domu s pečovatelskou službou v obci Čkyně, kde z neuzamčené skříně odcizil finanční hotovost 50 000 korun. V době krádeže byla v bytě také poškozená seniorka, která zalévala květiny ve vedlejší místnosti. Když uslyšela zvuk z vedlejší místnosti, šla se podívat, co se děje. Před ní stál muž, který jí začal tvrdit, že nabízí náramky a hodinky, které měl v černé tažce. Na stole měl položený blok s papíry. Seniorka mu řekla, že o nic zájem nemá a muž poté z bytu odešel. Když se šla podívat do skříně, kde měla uložené peníze, zjistila, že jí muž okradl. Jednalo se o muže snědé pleti, zdánlivého stáří 40 let, hovořil česky bez přízvuku, na sobě měl modrou větrovou bundu.
 
Před čtrnácti dny zazvonili na dveře bytu v Pečovatelském domě v Miřeticích dva muži, které poté senior do bytu pustil. Jeden muž mu začal nabízet vlněné deky, druhého muže si moc nevšímal. Když jim řekl, že nemá o deky zájem, muži odešli. Za tu chvilku nepozornosti, přišel senior o finanční hotovost tisíc korun, které měl připravené na stole pro zaplacení inkasa. Muži byli snědé pleti, zdánlivého stáří 35 let, hovořili dobře česky, jeden byl štíhlý a vyšší, ten druhý byl silnější postavy s úzkým knírkem.
 
Policie opětovně varuje především starší spoluobčany, aby si do bytu nepouštěli osoby, které neznají. Pro zvýšení bezpečnosti je vhodné dveřní kukátko, které umožní vidět široký prostor za dveřmi a pojistný řetízek, díky kterému se mohou některé záležitosti vyřídit v relativním bezpečí.
 
Je třeba mít stále na paměti, že pachatelé jsou velmi vynalézaví. Zde je několik jejich častých triků:
  • zpravidla jsou dva, jeden upoutá pozornost a druhý krade
  • vydávají se za pracovníky různých institucí, nebo tvrdí, že dobře znají jejich blízké
  • vetřou se do domu či bytu pod záminkou odpočtu elektrické energie, plynu, vody, údajné výhry či dědického řízení, domovního prodeje, koupě věci, jejich údajné tísně
  •  používají trik s rozměněním bankovky, většinou 5 000 nebo 2 000 korun a přitom zjistí, kde mají majitelé bytů či domů uložené celoživotní úspory, které ukradnou
  •  pozor na lákavé zprávy o zvýšení důchodu, vrácení přeplatku nebo dokumenty (pojištění, televize, rozhlas)
Pokud se s podezřelým podomním prodjcem setkáte, neváhejte a zavolejte ihned na linku Policie České republiky 158. Zapamatujte si popis osoby či jeho motorového vozidla.   
 
por. Bc. Martina Joklová, pttisk@mvcr.cz
 
28. července 2011

vytisknout  e-mailem