Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Krádež kabelky

TŘEBÍČSKO: Jak se nenechat okrást? 

Neznámý lapka využil nepozornosti majitelky dámské kabelky. Policisté z Obvodního oddělení v Třebíči přijali trestní oznámení o krádeži dámské kabelky. V poledních hodinách dne 19. září na zastávce městské hromadné dopravy v Třebíči v ulici A. Kratochvíla si dvaasedmdesátiletá žena odložila své věci na lavičku. Pachatel využil její nepozornosti a odcizil kabelku s finanční hotovostí, osobní doklady a tašku s nákupem. Majitelka vyčíslila způsobenou škodu na téměř tři tisíce korun. Pachatel se dopustil přečinu krádeže a hrozí mu trest odnětí svobody až na dvě léta.


Policisté upozorňují občany, aby si na své věci dávali větší pozor. Klasickou situací, při níž je žena okradena, bývá výběr zboží v obchodě. Existuje však způsob jak se před pachatelem chránit. V žádném případě kabelku neodkládat. Nepokládat jí nebo nezavěšovat na nákupní košíky. Bezpečné místo pro kabelku je pouze v blízkosti její majitelky nejlépe v oblasti před sebou, tak aby žena na kabelku viděla. Důležité je nenechávat si kabelku otevřenou. Do tašek, které není možné uzavřít, je vhodné si cenné věci nedávat. Skutečným rizikem a lehkomyslností je mít v takové tašce položenou peněženku navrchu.
 
Pachateli jde především o krádež finanční hotovosti a tudíž je jeho cíl peněženka. Po jejím odcizení se snaží z  místa co nejrychleji utéct. Vhodné je mít proto peníze od ostatních věcí oddělené. Znamená to určité nepohodlí, ale při krádeži peněženky nebudou odcizeny doklady a platební karty, které v konečném důsledku znamenají daleko větší ztrátu a následné komplikace.
 
Mezi nejčastější způsoby okradení mužů patří odcizení peněženky z kapsy kalhot či bundy. V případě uložení peněženky v oděvech je nejvhodnější varianta mít peněženku ve vnitřní kapse bundy.
 
Stejně lákají zloděje i batohy na zádech. Takovéto zavazadlo je pro pachatele hračkou, neboť poškozený vůbec nepostřehne, že mu jej zloděj prohledává. Majitel batohu jeho rozepnutí vůbec nezaznamená.
 
Důležité je pachatelům krádeže neusnadňovat. Pachatel zvládne peněženku odcizit během okamžiku a to i v případech, že ji má poškozený ve své blízkosti. Typické jsou krádeže při placení u pokladny. Zatímco si oběť ukládá nakoupené zboží do tašek, peněženku položenou na pultu odcizí zloděj.
 
Dalšími položkami na seznamu nejčastějších míst krádeží jsou restaurace a zábavní podniky. Jde např. o případy, kdy si poškozený peněženku nebo jiné cennosti ponechá v oblečení, které zanechá pověšené v šatnách nebo zavěšené na opěradlech židlí. Právě na takovou příležitost ke krádeži zloděj čeká. Mezi skupinou lidí, na které se pachatelé zaměřují, jsou dále osoby pod vlivem alkoholu. Opilý člověk spící v restauračním zařízení, venku na lavičce, v prostorech autobusového nebo vlakového nádraží nebo na jiném veřejně přístupném místě vůbec nezaznamená, že ho pachatel prohledává a okrádá. Když se poté poškozený probere, není ani s určitostí schopen si vzpomenout, kde ke krádeži došlo.

Mezi další místa, kde ke krádežím peněženek často dochází, patří čekárny zdravotnických zařízení, kde si lidé nechávají peněženku v oblečení, které pověsí na věšák. Věci v době návštěvy lékaře v ordinaci zůstávají v čekárně bez dozoru a pachatel může bez rizika peněženku odnést. Peněženku si lidé také často položí na lavice vedle sebe a v okamžiku, kdy jsou náhle pozváni k lékaři, na ni zapomenou. Dalším místem, které pachatelé ke krádežím využívají, jsou prostředky městské hromadné dopravy, autobusy a zastávky. Zlodějům zde nechtěně pomáhá větší množství lidí soustředěné na malém prostoru. V tlačenici pachatel prohledá oděvy poškozeného nebo jeho kabelku, tašku či batoh, bez toho aniž by si čehokoli všiml.

Pachatel s odcizenými doklady může páchat další trestnou činnost. Velké množství osob má v peněžence uloženou také platební kartu a často i s uvedeným PIN kódem. V takovém případě pachatel dokáže ve velmi krátkém čase vybrat a odcizit desetitisícové částky.  

 

 por. Bc. Marcela Lavická, komisař

20. září 2011

vytisknout  e-mailem