Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje
Kdo telefonoval?
UHERSKOHRADIŠŤSKO: Dvě babičky naletěly podvodníkům a daly jim peníze.
Uherskohradišťští kriminalisté pátrají po pachatelích, kteří volali starším ženám a podvodně z nich mámili peníze. Ve čtvrtek 29. září před jedenáctou hodinou dopoledne zazvonil v bytě telefon a šestasedmdesátiletá žena zvedla sluchátko. Na druhé straně se ozval mužský hlas, který žena vyhodnotila jako hlas svého synovce. Muž, který se za něj začal vydávat, jí tvrdil, že akorát ve Zlíně kupuje auto a potřebuje půjčit nějaké peníze. Dobrotivá žena doma peníze neměla, ale šla si půjčit šest tisíc od známé a z karty vybrala dalších patnáct tisíc korun. Při dalším telefonátu se údajný synovec omluvil, že nestihne přijet, ale pošle svého kamaráda. Stará paní se setkala s neznámým mužem před svým domem v Uherském Hradišti a předala mu jednadvacet tisíc korun. Po pár hodinách zjistila, že byla podvedena, protože muž, který jí volal, nebyl její synovec a muž, kterému dala peníze, byl podvodník.
Zhruba ve stejnou dobu zvedla v jiném uherskohradišťském bytě telefon další stará paní. Scénář byl téměř stejný, akorát s tím rozdílem, že žena si myslela, že mluví se svým vnukem. Na obálku, do které nachystala čtrnáct tisíc korun, napsala „14 000 pro Marka. babička“. Po chvilce telefon zvonil znovu a údajný vnuk se jí omlouval, že nestíhá přijet, ale že pro peníze přijde dobrý známý. S ním se babička setkala a peníze podvodníkovi předala. Hradišťští kriminalisté začali ještě odpoledne pátrat po pachatelích, kterým za spáchání podvodu hrozí ze zákona až dva roky vězení.
Ne všechny telefonáty údajných vnuků a synovců musí skončit podvodem. Dá se tomu předejít ověřením si pravdivosti prosby u jiných příbuzných anebo nejjednodušší cestou – odmítnutím prosby předat peníze do rukou cizích lidí! Stejné dopoledne, akorát asi o hodnu dříve, zvedla telefon také sedmaosmdesátiletá žena bydlící v Hradišti. Stejný pokus představit se jako vnuk, stejná prosba o půjčení peněz na auto. Reakce staré paní byla ovšem jiná! Se zdravým podezřením odmítla půjčit peníze někomu, s kým mluví jen po telefonu. Podruhé už podvodník nezavolal.
Doporučujeme všem, kteří budou při telefonickém rozhovoru požádáni o půjčení peněz, aby odmítli předávat peníze neznámým lidem! I když by naléhání a přemlouvání ze strany volajících bylo sebevětší, je důležité si uvědomit, že v opačném případě lidé dávají své úspory do rukou naprosto cizím lidem, kteří je právě podvádějí. Koupě auta nebo uskutečnění jiného obchodu může vždy počkat tu chvíli, než si příbuzný přijde osobně peníze půjčit. Pokud by kdokoliv zaznamenal podobný podezřelý telefonát, ať žádost odmítne a zavolá na linku 158!
3. říjen 2011, por. Mgr. Aleš Mergental