Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Podvedení senioři

Obvinění z trestného činu podvodu si v těchto dnech vyslechla trojice mužů (33, 34 a 38 let) z Teplicka. Jsou totiž důvodně podezřelí z páchání trestné činnosti na osobách v důchodovém věku. Kriminalisté jim prozatím prokázali dva takové případy, domnívají se ale, že jich mají na svědomí daleko více. Také proto se obracejí na další případné poškozené, kteří mohli být těmito muži podvedeni, aby s oznámením neotáleli a policii se co nejdříve přihlásili na lince 158.  

 

První případ policistům začátkem září tohoto roku oznámil čtyřiadevadesátiletý muž z Prahy 10. Ve své výpovědi uvedl, že ho u něj doma oslovili dva neznámí muži v civilním oblečení, kteří o sobě tvrdili, že jsou policisté. Měli mu sdělit, že vklady v bankovních domech jsou v ohrožení, a proto je třeba provést jejich okamžitý výběr. Během krátké chvíle jej přesvědčili, aby je v jejich vozidle následoval postupně do dvou poboček peněžních ústavů v Praze 4, odkud v jejich přítomnosti a za jejich přímého ovlivňování vybral bezmála 230 tisíc korun. Celou tuto částku poté od něho podvodně vylákali a peníze poté použili pro svoji vlastní potřebu.
 
Zhruba o měsíc později zaznamenali policisté podobný případ. Obětí neznámých pachatelů se tentokrát stala sedmaosmdesátiletá žena. Tu oslovili pod záminkou kontroly dveří a zámků, a to z důvodu bezpečí tamních obyvatel. Paní navíc sdělili, že jsou od policie, a stejně jako starého pána předtím ji upozornili, že vklady v peněžních ústavech jsou v ohrožení. I tato paní jim bohužel uvěřila. S jedním z pachatelů následně navštívila pobočku peněžního ústavu v Praze 4, odkud za jeho přítomnosti vybrala bezmála 300 tisíc korun, které mu taktéž důvěřivě svěřila.
 
Oběma těmito případy se začali zabývat kriminalisté Obvodního ředitelství policie Praha IV. Ti v průběhu vyšetřování pojali podezření na tři muže z Teplicka, kteří na základě jejich operativních zjištění v obou zmíněných případech figurovali. Následně byli zadrženi a obviněni z trestného činu podvodu, za který jim hrozí předběžně 1 až 5 let za mřížemi. Přestože policie podala podnět na jejich vzetí do vazby, jsou vyšetřováni prozatím na svobodě.
 
Přitom se nejedná o žádné začátečníky. V současné době s nimi probíhá soudní řízení, a to pro obdobnou trestnou činnost, které se měli dopustit v posledních letech. Tenkrát měli pod záminkou výměny zámků vstupních dveří ve třech případech vylákat na přestárlých osobách více než jeden milión korun. V této věci ale dosud nebylo vydáno pravomocné rozhodnutí.
 
Kriminalisté se domnívají, že počet případů, které mohou mít tito muži na svědomí, není zdaleka konečný. V této souvislosti se proto obracejí na všechny případné poškozené, kteří mohli být těmito muži podvedeni a dosud se policii nepřihlásili, aby tak co nejdříve učinili. Mohla by se tak zvýšit naděje na odsouzení pachatelů a také délka jejich pobytu za mřížemi. Oznámení přijmou kriminalisté Obvodního ředitelství policie Praha IV na tel.: 974 854 450 (v pracovní době), anebo je možné kontaktovat policii na tel.: 974 854 101 (nepřetržitě), popřípadě operátory na lince 158.
 
V souvislosti se zmíněnými případy policisté opětovně varují a upozorňují na reálné nebezpečí ze strany podobných podvodníků! Apelují zejména na seniory, aby v zájmu své vlastní bezpečnosti nebyli zbytečně důvěřiví, nevpouštěli do domu ani bytu žádné cizí osoby, neposlouchali legendy o tom, že člověk, který je osloví, je jejich příbuzný, nevěřili lidem, kteří se vydávají za nejrůznější opraváře, jdou něco zkontrolovat, anebo nabízí třeba výměnu zámků. Taktéž by neměli věřit smyšlenkám o tom, že vklady v peněžních ústavech jsou v ohrožení, a tudíž je nutné provést jejich výběr, a v této souvislosti v žádném případě nepodepisovali smlouvy o půjčkách, apod. Pachatelé zkrátka vymýšlejí další a další legendy, které jim bohužel vycházejí tak dlouho, dokud jim to jejich potenciální oběti umožní. Kriminalisté poté musí vynaložit spoustu úsilí k tomu, aby takové osoby dopadli. Vyšetřování jim často komplikuje věk poškozených, které si pachatelé zcela záměrně vybírají z řad osob přestárlých, popřípadě ve vyšším důchodovém věku. Spolupráce s nimi je totiž velmi složitá, nedokážou si vybavit detaily, ani uvést popis pachatele. Případů, ve kterých se stávají oběťmi majetkové, anebo dokonce násilné trestné činnosti, je proto stále velké množství. Proto je třeba, řídit se základními pravidly bezpečného chování a podobným situacím se tak pokud možno vyhnout.    

Kpt. Bc. Eva Stulíková 1.11.2011 

vytisknout  e-mailem