Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Jihočeští policisté si „posvítí“ na chodce a cyklisty

Jihočeský kraj – V rámci kontrol budou rozdávat reflexní prvky. (Hlasová schránka 974 221 116) 

 

Krajská dopravně bezpečnostní akce s názvem „Bezpečně na kolech“ probíhá od pondělí v rámci celého Jihočeského kraje a bude trvat až do pátku. Cílem této akce je snížit dopravní nehodovost s účastí nemotorizovaných účastníků silničního provozu. Do akce budou zapojeni dopravní i pořádkoví policisté ze všech územních odborů.
 
Dle statistických ukazatelů došlo v letošním roce (leden-září) ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 k nárůstu počtu dopravních nehod, ve kterých figurovali chodci či cyklisté, viz. tabulka:
Popis ukazatele 2011 2010
Počet nehod účast chodce  125 103
z toho dětí 25 19
usmrceno 2 6
těžce zr. 29 14
lehce zr. 104 89
Počet nehod účast jízdního kola 121 97
z toho dětí 14 12
usmrceno 2 2
těžce zr. 16 12
lehce zr. 100 62

 

Chodci i cyklisté by si měli uvědomit riziko, které podstupují, pokud se v ranních a večerních hodinách pohybují po vozovce neosvětlení.  Řidič může takového účastníka silničního provozu snadno přehlédnout. Proto policisté v rámci dopravní bezpečností akce budou těmto lidem předávat reflexní prvky. Zároveň cyklistům i chodcům poskytnou preventivní rady týkající se bezpečnosti v silničním provozu.
 
Chodci sice nemají povinnost svítit, pokud chodí ve tmě, přitom pro ně cesta po neosvětlené silnici ve tmě může být tou poslední. Převážná většina nehod, při kterých došlo ke srážce s chodcem, totiž byla způsobená tím, že řidič chodce viděl na poslední chvíli a již nestihl včas zareagovat. Proto by si měl každý chodec pořídit oblečení s reflexními prvky či nejrůznější reflexní předměty. U cyklistů je samozřejmostí vybavit své jízdní kolo přední bílou odrazkou, zadní červenou odrazkou a oranžovými odrazkami na pedálech a v paprscích kol. Pokud jede cyklista ve tmě, pak musí mít na svém bicyklu světlomet svítící bílým světlem vpředu a stálé nebo blikající červené světlo vzadu. Navíc je ideální používat reflexní vestu, eventuálně nejrůznější reflexní pásky, přívěšky či samolepky. Reflexní předměty by měly být umístěny nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Cyklisté by je měli mít navíc na přilbě a na svém jízdním kole.
 
Řidič jedoucí ve tmě, má šanci vidět člověka, který je vybaven reflexními prvky nebo oblečením z reflexních materiálů na 200 metrů. Pokud má dotyčný tmavé oblečení, např. modré, pak ho řidič vidí v okamžiku, kdy je 18 metrů před ním. Čím světlejší oblečení, tím je chodec či cyklista lépe vidět. Přesto ani bílé oblečení, které řidič vidí na 55 metrů, nenahradí zmiňované reflexní prvky.
 
 
Myslete na svoji bezpečnost a dbejte na to, abyste byli na silnici dobře vidět. Můžete si tak zachránit život.
 
por. Ing. Štěpánka Uhlířová, pisjc@mvcr.cz
8. listopadu 2011

vytisknout  e-mailem