Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Kriminalisté zadrželi dvě skupiny pachatelů, kteří na bankomaty v Praze instalovali skimmovací zařízení

Kriminalistům specializujícím se na problematiku skimminku, se v těchto dnech, v průběhu pouhého jednoho týdne podařilo zadržet dvě skupinky pachatelů z balkánských zemí, kteří nezávisle na sobě operovali na území hlavního města Prahy. Na několik bankomatů různých peněžních ústavů nainstalovali tzv. skimmovací zařízení s cílem poškodit oprávněné držitele platebních karet. Všichni byli zadrženi ve chvíli, kdy z bankomatů zařízení odinstalovali. V současné době jsou obviněni a umístěni ve vazbě. Hrozí jim trest odnětí svobody až na 8 let. 

Bylo zjištěno, že pachatelé napadli bankomaty různých peněžních ústavů v centru Prahy v průběhu několika dnů. Jeden den jim přitom stačil na to, aby skimmovací zařízení vždy nainstalovali a po nějaké době i odinstalovali. Všichni byli zadrženi právě ve chvíli, kdy si zařízení chtěli z konkrétního místa opět odnést. V rukou kriminalistů tak skončili nejprve dva muži ve věku 42 a 58 let. O několik dní později byli zadrženi další dva muži ve věku 26 a 26 let. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor nalezli kriminalisté části skimmovacích zařízení, výpočetní techniku a další věci související s páchanou trestnou činností. Všichni zadržení byli obviněni z trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku a umístěni v policejní cele. Následně byli vzati do vazby. Za mřížemi by v případě odsouzení mohli strávit až 8 let.
 
Problematika skimminku není v Praze ničím novým. Kriminalisté se s touto trestnou činností potýkají dlouhodobě, stejně jako jejich kolegové v celé Evropě. Přesto jsou poměrně úspěšní. Průběžně se jim daří tuto trestnou činnost objasňovat. V jejich rukou končí celá řada pachatelů, kteří do metropole přijíždějí především z balkánských zemí. Protože velmi aktuálně migrují, musí kriminalisté vynaložit velké úsilí k tomu, aby je dopadli. Úzce přitom spolupracují s peněžními ústavy, které se snaží této trestné činnosti předcházet. Upozorňují své klienty na možná rizika, přicházejí stále s novými opatřeními, jak bankomaty co nejlépe zabezpečit.
 
V průběhu let přicházejí pachatelé stále s novými nápady, jak z bankomatů peníze odcizit. V poslední době ale používají skimmovací zařízení na stejném principu. Skládá se ze speciálního nástavce, který obsahuje elektronický snímač dat z vkládaných plateních karet, a lišty, která obsahuje miniaturní kameru. Ta zaznamenává obrazové údaje o zadávaných PIN kódech. V ideálním případě tak pachatelé mohou tuto kombinaci zneužít k výrobě padělané platební karty, kterou se následně snaží použít jako pravou k výběru hotovosti z účtu jeho oprávněného držitele.
 
Policie v této souvislosti upozorňuje. Přestože škodu peněžní ústavy v převážné většině svým klientům hradí, je dobré neoprávněnému výběru předejít dodržováním jednoduchých bezpečnostních pravidel. Nejdůležitějším z nich je klávesnici při zadávání PIN kódu zakrýt rukou, či papírem. Případné riziko odcizení peněz tak lze výrazně snížit. Důležité je také to, že pachatelé si vybírají bankomaty nejrůznějších peněžních ústavů, na které lze zařízení jednoduše nainstalovat. Proto je třeba být neustále na pozoru a při jakémkoliv podezření okamžitě uvědomit banku, anebo policii.
 
Kpt. Bc. Eva Stulíková 10.11.2011
 
 
Odkazy do noveho okna

skimmovací zařízení

skimmovací zařízení 

Detailní náhled

skimmovací zařízení

skimmovací zařízení 

Detailní náhled

skimmovací zařízení

skimmovací zařízení 

Detailní náhled

skimmovací zařízení

skimmovací zařízení 

Detailní náhled

skimovací zařízení

skimovací zařízení 

Detailní náhled

skimovací zařízení

skimovací zařízení 

Detailní náhled

skimovací zařízení

skimovací zařízení 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem