Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Přednášky v preventivně informačním centru

HRADECKO – Od malých předškoláků po středoškoláky z domova mládeže  

 

V průběhu sedmi dnů v době od 16. listopadu 2011 do dnešního dne se v Preventivně informačním centru hradecké policie konalo 11 přednášek na různá témata pro různé posluchače. Během setkání se v centru vystřídalo 282 posluchačů, kteří si odnášeli důležité informace. Témata, o kterých policista hovořil, se týkala chování v krizových situacích, rizik virtuální komunikace, trestní odpovědnosti, šikany, nebo ti nejmenší si vyslechli informace o bezpečném chování a bezpečnosti v silničním provozu. V průběhu přednášek posluchači zhlédli multimediální prezentace, ukázky z policejní videogalerie, názornou ukázku nebezpečných předmětů a reflexních prvků.
Dne 16. listopadu centrum navštívili žáci 8. a 9. třídy První soukromé základní školy v Hradci Králové s.r.o. Žáci vyslechli informace a postupy o tom jak se zachovat, kdyby se dostali do nezvyklé tzv. krizové situace. Hovořeno bylo o dopravní nehodě, zjištění vykradeného objektu, napadení útočníkem, o prevenci fyzického útoku, nutné obraně. Rovněž bylo hovořeno o tom, že nepříjemné krizové situaci – dopravní nehodě chodce s vozidlem se dá předejít tak, že chodec bude řádně viděn. Policista žákům vysvětlil, jak fungují reflexní prvky, s tím, že je opravdu vhodné je používat. Někteří si poté z přednášky odnášeli reflexní pásky, které jsou mezi chodce a cyklisty distribuovány v rámci kampaně „VIDĚT A BÝT VIDĚN!“.
V pátek 18. listopadu navštívili centrum 2 třídy prváků zeStřední průmyslové školy, ul. Hradecká z Hradce Králové. Jim policista sdělil důležité informace o bezpečné virtuální komunikaci a především to na co si dát pozor a co osobě zveřejňovat. V průběhu přenášky byl posluchačům představen projekt www.seznamsebezpecne.cz a www.e-bezpeci.cz.
V pondělí 21. listopadu policista hovořil postupně ke dvěma třídám 5. ročníku Základní školy Štefcova Hradec Králové rovněž na téma rizik virtuální komunikace.
V podvečerních hodinách úterý 22. listopadu prostory centra navštívili žáci středních škol, ve věku 15 – 16 let, kteří jsou ubytovaní v Domově mládeže, internát – pracoviště Jana Masaryka v Hradci Králové. Tito si při přednášce vyslechli důležité informace o bezpečné virtuální komunikaci, chování v krizových situacích a trestní odpovědnosti. Hovořeno bylo například na téma kyberšikany, kybergroomingu, nutné obrany, věkové hranici trestní odpovědnosti, nebo o tom co dělat když budou svědky dopravní nehody.
Dopoledne 23. listopadu navštívili centrum sedmáci ze dvou třídZákladní školy Štefcova v Hradci Králové. Ty vyslechli informace o šikaně a trestní odpovědnosti. Žákům byly popsány různé formy šikany, následky jednání pojmenovaného šikanou, nebo to že případní svědci – publikum šikany má velkou sílu jak v tom špatném, tak ale především v tom správném směru. Po obědě téhož dne na hradeckou policii zavítali žáci sedmé třídy Základní školy – Svobodné dvory v Hradci Králové. Ti vyslechli informace o tom, jak se bezpečně chovat při virtuální komunikaci.
V pátek 25. listopadu navštívili centrum ti nejmenší. Jednalo se o žáky dvou tříd Mateřské školy Třebechovická z Hradce Králové. Téměř 70 žákům policista při dvou přednáškách sdělil důležité informace o bezpečném pohybu v okolí vozovek, o dobré viditelnosti, cizích lidech a o nebezpečných věcech, které mohou leckde naleznout. V závěru první přednášky obdržela paní ředitelka školy reflexní vesty a stavěcí terčíky oddělení BESIP, které jsou do mateřských škol distribuovány v rámci kampaně Ministerstva dopravy České republiky s názvem „JSME VIDĚT!“.
Z přednášek si posluchači odnášeli reflexní samolepky, omalovánky, vystřihovánky, informační materiály oddělení BESIP, nebo informační materiály na téma rizik virtuální komunikace.

Fotogalerie z přednášek ke zhlédnutí zde…

Více informací ke spolupráci Policie České republiky v tématu rizik virtuální komunikace naleznete zde:

Projekt „E-bezpečí“
Projekt „Seznam se bezpečně“

Více o kampani „JSME VIDĚT! na Královéhradecku s názvem Policie ČR a BESIP dětem zde…

Více o kampani „VIDĚT A BÝT VIDĚN!“ na Královéhradecku zde…

 

Partner královéhradecké policie ve tvorbě informačních materiálů k rizikům virtuální komunikace je Krajský úřad královéhradeckého kraje.

Čtěte také:
Policista navštívil dvě mateřské školy - Královéhradecko
Preventivní přednáška pro žáky šesté třídy - Trutnovsko
Za studenty do Teplic nad Metují - Náchodsko

 

nprap. Jan Čížkovský
25. listopadu 2011
foto PČR
 

vytisknout  e-mailem