Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Bezpečnostní opatření v peněžních ústavech

Pražská policie se v předvánočním období mnohem více zaměřuje na banky a jiné peněžní ústavy. 

Policie o vánočních svátcích posílí bezpečnostní opatření bank. Policisté se v rámci běžné hlídkové činnosti více zaměří na ochranu vytipovaných peněžních ústavů a kontrolu osob pohybujících se v jejich blízkosti. Jde o výsledek úzké spolupráce s  Českou bankovní asociací.
 
Celkové počty loupeží v Praze mají tendenci klesat. V roce 2010 kriminalisté řešili celkem 812 případů, v dosavadním průběhu letošního roku zatím jen 680. Objasněnost loni dosáhla téměř 38%, letos stoupla na 46%.
V minulých letech se pražská policie potýkala také s častými případy loupežných přepadení ve finančních ústavech v Praze, ze kterých odhadem dvě třetiny tvořila loupežná přepadení v bankách. Na svědomí je měli jak jednotliví pachatelé, tak i celé organizované skupiny.
 
Na všech těchto případech pražští kriminalisté prakticky ze všech policejních obvodů úzce spolupracovali.  V roce 2010 šlo o 31 případů loupeží v peněžních ústavech, přičemž 14 skutků (45%) se jim podařilo úspěšně objasnit. Během letošního roku se počet případů ustálil na 22, objasněno je 15 případů (68%). Na všech nevyřešených případech kriminalisté i nadále intenzivně pracují.
 
Svůj podíl na klesající tendenci loupeží v metropoli má nejen široká veřejnost a policie, ale také aktivní přístup jednotlivých bank v otázce jejich bezpečnostních opatření. Kriminalistům se spolu s  bezpečnostními odbory jednotlivými bank v průběhu posledních let daří tyto skutky objasňovat a odhalovat i jednotlivé případy tzv. smyšlených loupežných přepadení.  
Přepadení banky velice často končí pro pachatele zklamáním. Nejen kvůli vysoké objasněnosti, a tedy následnému vysokému trestu, nýbrž i proto, že banky záměrně mají na přepážkách jen minimální objemy hotovosti. Proti úspěšnosti přepadení navíc působí i časové zámky na trezorech a další opatření.
 
Také díky aktivní spolupráci s bezpečnostními odbory jednotlivých bank jak v oblasti vyšetřování tak objasňování těchto případů se policii daří nápad tohoto druhu trestné činnosti úspěšně snižovat. Efektivita odhalování tohoto druhu trestné činnosti se zvyšuje, a to především díky intenzivní spolupráci pražské policie v rámci České bankovní asociace s bezpečnostními řediteli bankovních domů.
 
mjr. Bc. Andrea Zoulová - 5.12.2011

vytisknout  e-mailem