Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Případ odcizeného trezoru obajsněn
Ms kraj: Policisté objasnili případ ukradeného trezoru s miliony korun
Kriminalisté od poloviny srpna intenzivně prověřovali veškeré informace a skutečnosti související s krádeží trezoru, ve kterém měl majitel miliony korun. Policisté pracovali precizně. Výsledkem je obvinění čtveřice mužů, kteří mají podle dosud zadokumentovaných skutečností krádež na svědomí. Spis je veden pod názvem „Tiffany“.
V polovině srpna nahlásil muž z malé obce na Opavsku, že mu byl z rodinného domu odcizen trezor s několika miliony korun. Škoda byla vysoká, a tak se prověřování ujali kriminalisté krajského ředitelství. Samozřejmostí však byla spolupráce s opavskými kolegy a dalšími policisty. Již na počátku stanovili kriminalisté několik verzí. Jednou byla varianta, že se jedná o krádež fingovanou, další směřovala k někomu, kdo majitele znal a věděl o schovaných milionech. Kriminalisté nemohli vyloučit ani náhodnou krádež.
Ani v tomto případě se policejní práce nijak zvlášť nelišila od prověřování obdobných skutků. Kriminalisté ohledali místo činu a zajištěné stopy zaslali kolegům z odboru kriminalistické techniky a expertiz. Detailně pak dokumentovali a analyzovali každou informaci. Oslovili osoby z okolí domu poškozeného i jeho známé, v součtu kontaktovali a prověřili stovky osob nejen na Moravě, ale i v Čechách. Pátrali samozřejmě i po odcizeném trezoru, jehož neexistence celé prověřování samozřejmě mírně komplikovala. Mírně, protože moravskoslezští kriminalisté jsou profesionálové, kteří díky své precizní práci i přes tuto chybějící část složili mozaiku celého případu.
Když byla zmínka o ukradeném trezoru, kriminalisté získali určité informace k možnému místu jeho nynějšího uložení. Do terénu, konkrétně k vodním plochám v okolí Bílovce na Novojičínsku proto nedávno vyrazili nejen kriminalisté, ale také policejní potápěči. Ti prohledali část dna místních rybníků, ale trezor nenašli. Je předpoklad, že pachatelé trezor někde odhodili - může se nacházet ve vodě, v lese či kdekoli jinde v terénu na území Moravskoslezského kraje. Policisté se proto obrací na občany, kteří předmět odpovídající trezoru viděli, ať je kontaktují. Děkujeme.
Z prověřování jistě stojí zmínka i o spolupráci policistů a veřejnosti. Poškozený s policisty nejenže spolupracoval, ale navíc z vlastní iniciativy oslovoval občany. Sem tam mu někdo zavolal. Muž všechny informace okamžitě předával policistům, kteří vše pečlivě analyzovali. Po vyhodnocení oznámení však byly závěry kriminalistů totožné – jednalo se buď o zavádějící informace poskytnuté za jiným účelem než pomoci v pátrání, nebo sdělené v dobré víře, ale nevedoucí ani v nejmenším k pachatelům. Mezi osobami reagujícími na výzvu poškozeného byla i žena zabývající se nadpřirozenými jevy. Kriminalisté nemohou obecně bezdůvodně odepřít sdělení informace od jakékoli osoby, takže si vyslechli i ji. Paní jim označila například místo, kde se nachází trezor. Mýlila se.
Kriminalisté postupem času vyloučili verzi o fingované krádeži a náhodném skutku. Detailními analýzami pak jednoznačně postupně vylučovali jednoho podezřelého za druhým. A zůstala čtyři jména. Jedná se o muže ve věku od 26 do 45 let z Novojičínska a Ostravy, kteří si dva měsíce po činu vyslechli obvinění ze zvlášť závažného zločinu krádeže a zločinu porušování domovní svobody. Zákon stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody pět až deset let. Všichni jsou nyní ve vazbě, přičemž jeden z nich byl ve vazbě již v době prověřování.
Podle zadokumentovaných skutečností se obvinění společně na krádeži domluvili. Správně předpokládali, že v trezoru bude vyšší finanční hotovost. V přesně nezjištěné době v nočních hodinách od pátku 12. 8. do neděle 14. 8. vnikli do nezajištěného domu a trezor odnesli. O peníze, tedy přibližně 8,5 milionů korun, se rozdělili. Někteří z pachatelů žili řekněme nevázaným způsobem života, takže z peněz zbylo za chvíli jen pár stovek.
Obvinění nejsou pro kriminalisty až tak neznámí, v minulosti byli odsouzeni pro majetkovou trestnou činnost. Vzhledem k tomu, že v rejstříku mají záznamy i charakteru násilné trestné činnosti a v návaznosti na získané informace byli vyhodnoceni jako nebezpeční pachatelé. K jejich zadržení byli do akce nasazeni policisté zásahové jednotky a speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství. Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor zajistili policisté pistoli (posléze se ukázalo, že je plynová) a zhruba 500 000 korun.
por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
30. 11. 2011
vytisknout
e-mailem
Facebook