Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Podvedených seniorů v roce 2011 neubylo

Jihočeský kraj – Stali jste se obětí krádeže? Obraťte se na policii. (Hlasová schránka 974 221 116) 

Jihočeští kriminalisté se intenzivně zabývají vyšetřováním trestných činů spáchaných na seniorech, ke kterým došlo v uplynulém roce. V rámci celého Jihočeského kraje se jich stalo celkem 187, v roce 2010 jich bylo o dva více. Častější obětí jsou ženy. V roce 2011 bylo 103 poškozených žen a 79 mužů. V roce 2010 se jednalo o 108 žen a 77 mužů. Nicméně z poznatků policistů vyplývá, že řada okradených seniorů se bojí nebo dokonce stydí oznámit na policii tu skutečnost, že se stali obětí krádeže. Ostych nebo obavy však nejsou na místě. Tím, že se na policii obrátíte, můžete pomoci policistům a kriminalistům případ rychleji vyřešit. Vaše svědectví tak může vést k odhalení pachatele, který pak nebude moci páchat další trestnou činnost na ostatních seniorech. 
 
Nejčastějším trestným činem páchaným na seniorech jsou krádeže, a to jak krádeže kapesní, tak i ostatní (viz tabulka).
 
Nejčastější trestné činy páchané na seniorech

 

Název

Počet skutků v roce
2010 2011
loupež 23 15
úmyslné ublížení na zdraví 21 18
nebezpečné vyhrožování 14 20
krádeže 100 110

Zloději a podvodníci si při plánování krádeží vymýšlejí neustále nové a nové legendy, kterými se snaží důvěřivé seniory oklamat. Poslední případ, který se stal na samém sklonku roku 2011, dokazuje, že pachatelé nenavštěvují pouze osamocené seniory žijící v domkách či panelových bytech, ale také starší občany, kteří obývají nejrůznější domovy pro seniory. Neznámý pachatel navštívil 29. prosince penzion pro seniory v obci Nová Bystřice na Jindřichohradecku, kde nabízel ostření nožů. Starší žena, která projevila zájem o nabízené služby, měla ve svém pokoji uloženou finanční hotovost ve výši 31 000 korun a také vkladní knížku. Pachatel nože sice naostřil, ale ještě stihl zmíněné peníze i vkladní knihu seniorce ukrást.

 
Ostření nožů však není jedinou záminkou, jak z lidí vymámit peníze. Další legendou je vrácení přeplatku za elektřinu. Pachatel přesvědčí seniora či seniorku o tom, že jim nese přeplatek za elektřinu ve výši například 4 000 korun. S pětitisícovou bankovou v ruce pak žádá po seniorovi vrácení zbytku peněz. Tímto krokem zjistí, kde má dotyčný uložené peníze a v nestřeženém okamžiku je pak seniorovi odcizí. Takto pracují také pachatelé, kteří nabízejí seniorům deky nebo nejrůznější nádobí. Výjimečné nejsou ani případy, kdy nabízejí starším občanům odškodnění za druhou světovou válku. Vždy zjistí, kde se v bytě poškozeného či poškozené nachází peníze. Poté oběť zabaví a v nestřeženém okamžiku, kdy se například oběť dívá jinam nebo když opustí místnost, peníze ukradnou. Pachatelé chodí sami nebo v menších skupinkách. Vypadají důvěryhodně, jsou příjemní a přátelští.
 
Stalo se Vám něco podobného a dosud jste případ nenahlásili policii? Udělejte to, co možná nejdříve, zavolejte na linku
158. Můžete tak pomoci sobě i ostatním.
 
Policisté v celém Jihočeském kraji v rámci preventivních aktivit navštěvují seniory v domovech důchodců a podobných zařízeních. Tamní obyvatele upozorňují na nebezpečí, která jim hrozí právě od pachatelů krádeží, ale také například v dopravě. Na konkrétních případech vysvětlují, jak se zachovat a především, jak zabránit tomu, aby se nestali obětí trestného činu. Jihočeská policie spolupracuje v této souvislosti také s oddělením prevence a humanitních činností Krajského úřadu Jihočeského kraje. Společně uskutečnili již řadu besed a setkali se s velmi kladnými ohlasy.
 
Několik doporučujících rad pro seniory - Jak se vyhnout podvodu
  • Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
  • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
  • Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
  • Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.

 

por. Ing. Štěpánka Uhlířová, pisjc@mvcr.cz

12. ledna 2012

 

vytisknout  e-mailem