Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Výskyt padělaných bankovek

PELHŘIMOVSKO: Podezřelou bankovku odevzdejte na policii nebo v peněžním ústavu  

Každý z nás přichází dnes a denně do styku s bankovkami. Příjímání a vydávání hotovosti patří mezi stereotypní činnosti a nikdo příliš nezkoumá pravost bankovek. Zpravidla zbystříme až u dvoutisícovky nebo pětitisícovky. Padělatelé se však zaměřují i na mnohem nižší nominální hodnoty. Nevědomé převzetí falešné bankovky nám může zkomplikovat život.
 
Padělané bankovky jsou rozdělovány podle míry nebezpečnosti. U některých bankovek je již na první pohled jasné, že se jedná o padělek. „Pachatelé proto udávají padělky v méně či špatně osvětlených prostorách, jakou jsou restaurace, trafiky, prodejny nebo čerpací stanice. Používají je i do různých automatů, při platbě nákupu za vyšší částku nebo se je snaží udat lidem, u nichž předpokládají neznalost ochranných prvků bankovek“, informoval vedoucí oddělení hospodářské kriminality npor. Ing. Martin Petrák.
 
V roce 2011 bylo na Pelhřimovsku zadrženo 32 padělaných bankovek. V nominální hodnotě 1000 korun se objevilo patnáct bankovek, dvanáct bankovek bylo v hodnotě 500 korun, čtyři padělané bankovky byly v nominální hodnotě 2000 korun. Byla zadržena i jedna stodolarová bankovka.
V letošním roce jsme zadokumentovali výskyt falešné bankovky v nominální hodnotě 200 korun. BankovKou zaplatila neznámá osoba na benzinové čerpací stanici.
 
S padělky bankovek se nejčastěji setkávají pracovníci bankovních ústavů při příjmu tržeb z obchodních domů, prodejen, restaurací nebo čerpacích stanic. Bývají to dost zdařilé padělky, které většinou občan při běžném oběhu peněz nepozná.
Jsou však i padělky, které jsou k poznání na první pohled. Mezi ně patří třeba jednostranně potištěná bankovka nebo bankovka, u které chybí některý ze základních ochranných prvků.
 
Ochranné prvky bankovek:
  • vodoznak
  • okénkový proužek s mikrotextem
  • barevná vlákna
  • soutisková značka
  • skrytý obrazec
  • opticky proměnlivá barva
  • iridiscentní pruh
  • mikrotext
Laické posouzení bankovky
Pro první laické posouzení, zda se jedná o padělek, stačí porovnat podezřelou bankovku s další. Mnohdy můžeme poznat bankovku i po hmatu. Bankovky mají ochranné prvky. Jedním z nich je vodoznak, který uvidíte při prohlížení bankovky proti světlu. Při čelním pohledu bývá umístěn na levé straně bankovky, hned pod velkými číslicemi, které uvádějí nominální hodnotu. Je na něm vyobrazena vždy tvář osobnosti shodná s osobností na čelní straně. Závěrem lze říci, že vzory bankovek si můžete prohlédnout i na internetu.
 
Jestliže máte podezření, že bankovka nebo mince není pravá, nejste povinni ji přijmout. V případě, že jste ji už přijali, nesmíte ji dále použít k placení, protože toto jednání je trestné. Podle trestního zákoníku § 235 – udávání padělaných a pozměněných peněz, hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty. Podezřelou bankovku nebo minci předejte na Policii ČR nebo do kterékoli banky. „ Ovšem na náhradu za zadrženou padělanou nebo pozměněnou bankovku nebo minci nemáte nárok“, informoval npor. Martin Petrák.
 
„Za padělání nebo pozměnění peněz s úmyslem udat je jako pravé nebo platné anebo jako peníze vyšší hodnoty, hrozí trest odnětí svobody na tři léta až osm let“, dodal npor. Martin Petrák.


por. Bc. Hana Kotková, komisař
13. ledna 2012
 

 

vytisknout  e-mailem