Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Hokejové utkání

TŘEBÍČ: Policisté budou dohlížet na veřejný pořádek a bezpečnost silničního provozu. 

Hokejové utkání

V souvislosti s konáním hokejového utkání mezi mužstvy SK Horácká Slávia Třebíč a HC Dukla Jihlava v sobotu 28. ledna v Třebíči připravili policisté Územního odboru Třebíč policejní opatření.

Na veřejný pořádek a bezpečnost občanů bude dohlížet několik desítek policistů, včetně pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a dále strážníci Městské policie Třebíč.

Před a po ukončení utkání budou policisté zejména dohlížet na dodržování veřejného pořádku při přesunu fanoušků ke stadionu a následně při jejich odchodu. Policejní hlídky se budou pohybovat v okolí zimního stadionu a přilehlých ulicích. Dále budou monitorovat příjezdové trasy ve směru od Jihlavy. Policisté budou věnovat velkou pozornost dohledu na bezpečnost silničního provozu zejména v okolí stadionu, křižovatkách v této lokalitě a na místech určených k parkování. V případě, že to bude situace vyžadovat, budou na křižovatkách řídit provoz. Dále budou policisté dohlížet a činit adekvátní opatření na místech určených k parkování vozidel.

V době konání hokejového utkání budou policisté dohlížet na dodržování veřejného pořádku, bezpečnost občanů, chránit majetek a dále působit preventivně u stadionu a v jeho okolí.

Řidiči by měli počítat s časovou prodlevou, která jim může vzniknout v souvislosti se zvýšením hustoty provozu v třebíčských ulicích před začátkem hokejového utkání a po jeho skončení. Dále bude pravděpodobně komplikovanější v okolí stadionu zaparkovat. Řidiči by měli být ohleduplní a trpěliví. Samozřejmostí u řidičů vozidel je nepožívat alkoholické nápoje a jiné návykové látky před jízdou nebo během jízdy.

 

Bezpečnost na stadionech při fotbalových a hokejových utkáních

 

Policisté zasahují pouze v případech, kdy vlastník sportovního zařízení sám nedokáže zjednat veřejný pořádek.

V polovině února roku 2009 byla uzavřena „Dohoda mezi Českomoravským fotbalovým svazem a Policií České republiky“. Tato dohoda vymezuje zásady a formy spolupráce policie a fotbalového svazu při konání sportovních utkání. Podepsaná dohoda reaguje na změnu některých zákonů v souvislosti s přijetím nového zákona o Policii České republiky (účinnost od 1. 1. 2009). V tomto případě se jedná o změnu zákona o podpoře sportu, ve kterém jsou stanoveny povinnosti provozovatele sportovního zařízení. Stanovují se přesná pravidla a definuje odpovědnost, kterou má v oblasti bezpečnosti při sportovních utkáních policie a pořadatel. Ministerstvo vnitra, Policie ČR a Českomoravský fotbalový svaz vzájemně spolupracují na zajištění bezpečí na stadionech a každý má svou zodpovědnost.

Policie přestala suplovat práci pořadatelské služby při fotbalových a hokejových utkáních. Do prostoru stadionu policisté vejdou jen v případech, kdy vlastník sportovního zařízení sám nedokáže zjednat veřejný pořádek. Zajištění bezpečnosti přímo na stadionu, je plně v kompetenci pořadatelské služby. Pokud dojde k závažnému porušení návštěvního řádu stadionu a bezpečnost osob nebo majetku je ohrožena a přes veškerá opatření učiněná hlavním pořadatelem zápasu nedojde k obnovení pokojného stavu, má vlastník sportovního zařízení povinnost dát podnět hlavnímu rozhodčímu k přerušení zápasu a hlavní pořadatel požádá velitele policejního opatření o zákrok policie na stadionu. Jedná se o situace, kdy například dále dochází k používání zábavní pyrotechniky a dýmovnic, ke vhazování předmětů na hrací plochu, k neoprávněnému vstupu osoby na hrací plochu nebo k vzájemnému napadán osob.

Neznamená to ale, že policisté nejsou přítomni na stadionech vůbec. Při utkáních jsou v ochozech přítomni policejní specialisté na problematiku diváckého násilí, tzv. „spotteři“.

Při konání rizikového utkání policisté zajišťují mimo stadiony ochranu veřejného pořádku a bezpečnost osob a majetku v rámci doprovodů příznivců sportovních mužstev a dalších osob do místa utkání a zpět. Policie rovněž předává bezpečnostnímu pracovníkovi klubu informace a požadavky potřebné pro předcházení a řešení diváckého násilí pořadatelskou službou a to jak před zápasem, v jeho průběhu, tak i po něm. Velitel policejního opatření je v průběhu utkání v kontaktu s hlavním pořadatelem. Teprve v případech, kdy je závažným způsobem ohrožena bezpečnost osob či majetek a vlastník sportovního zařízení svými silami nedokáže obnovit pokojný stav, je povinen přerušit nebo ukončit utkání a požádat o spolupráci policii. Ze strany provozovatelů utkání je to převzetí odpovědnosti za bezpečnost fanoušků a veřejný pořádek na stadionu.


 

por. Bc. Marcela Lavická, komisař

26. ledna 2012

vytisknout  e-mailem