Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Jak lze rozpoznat padělanou bankovku

JIHLAVSKO: Bankovky obsahují dostatek kvalitních ochranných prvků 

Padělatelům bankovek páchání trestné činnosti výrazně zlehčuje skutečnost, že ve velké části případů neodhalí padělek osoba, které bankovku přímo pachatel vydá, ale k odhalení padělané bankovky dochází až po delší časové prodlevě v peněžních ústavech. Tato skutečnost pak výrazně ztěžuje práci kriminalistů při dopadení pachatele.
 
Většina padělků je zadržena až v některém z peněžních ústavů i přesto, že tuzemské bankovky obsahují dostatek kvalitních ochranných prvků, které umožňují včasné odhalení případných padělků. Pachatelé jednak spoléhají na neznalost těchto ochranných prvků u laické veřejnosti a dále využívají situace, kdy s ohledem na nekvalitní světelné podmínky, popř. určitou časovou tíseň, není v možnostech osob na místě ihned padělek odhalit. Z toho důvodu dochází často k předkládání padělaných bankovek v nočních klubech, diskotékách, velkých nákupních středicích, v tlačenicích u pokladen apod.
 
„Pokud budeme hovořit jakým způsobem z laického hlediska vizuálním způsobem odhalit padělek bankovky, tak v prvé řadě je nutné věnovat pozornost velikosti bankovky a jejímu barevnému provedení,“ zdůraznil npor. Mgr. Miloš Dáňa, vedoucí oddělení hospodářské kriminality.
 
Každá bankovka musí obsahovat tzv. ochranný proužek, tedy plastický pokovený proužek většinou s mikrotextem (nejčastěji hodnota bankovky), procházející souvisle po celé šířce bankovky a v pravidelných vzdálenostech vystupující z hmoty papíru na povrch, kdy navíc až přes tento proužek je proveden samotný tisk bankovky, což je u padělků naopak. Tento proužek na povrch bankovky vystupuje jen na její lícní straně, ale při pohledu proti světlu je viditelný z obou stran jako souvislá tmavá linka s prosvítajícím mikrotextem.
 
„Další významné ochranné prvky jsou také viditelné v průhledu proti světlu. Jedná se o soutiskovou průhledovou značku, což je ochranný tiskový prvek vyplývající z technologie plošného tisku. Vzniká tak, že určitý grafický prvek je rozdělen na dvě části a každá část je na jedné ze stran bankovky. Při pohledu proti světelnému zdroji se obě části grafického prvku doplní, sečtou, a vytvoří určitý obrazec,“ vysvětlil komisař Dáňa. Jak dále dodal, u padělků, kde je tištěna každá strana zvlášť, dochází k posunu jednotlivých částí značky, která se většinou nedoplní, nesečte, a příslušný grafický symbol se tak nevytvoří. Tato značka bývá u českých bankovek vedle nominálního označení bankovky a obsahuje označení ČR, resp. u starších bankovek do roku 1995 písmeno C, ve kterém je vloženo písmeno S.
 
Dalším tímto prvkem je vodoznak, který je umístěn ve volném poli pod nominálním označením bankovky, kdy představuje trojrozměrný portrét shodný s portrétem na bankovce, kdy oba portréty profilem směřují k sobě.
 
„Posledním ochranným prvkem, k jehož ověření není zapotřebí odbornějších znalostí, je skrytý obrazec, využívající sklopný efekt, který je založen na lomu světla vyvolaném na zvlášť uspořádaných reliéfních liniích při pohledu na bankovku ve vodorovném směru ve výši očí proti zdroji světla. Při pohledu z kratší strany je obrazec viditelný negativně, tj. tmavý, při pohledu z delší strany zase pozitivně, světlý,“ zakončil npor. Miloš Dáňa s tím, že tento obrazec je u českých bankovek umístěn v pravém dolním rohu a zobrazuje nominální hodnotu bankovky.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
8. února 2012
 
 

vytisknout  e-mailem