Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Policisté dopadli pachatele

Strakonice – Okrádal staré důvěřivé seniory.  

 

Strakonická policie ve spolupráci s kolegy z Rychnova nad Kněžnou dopadla 46letého pachatele z Ostravy, který má na svědomí rozsáhlou majetkovou trestnou činnost páchanou na seniorech. Okradl nevinné a důvěřivé seniory pod smyšlenými záminkami na území celé České republice o částku téměř 300 000 korun.
Pachatel v červenci a v říjnu loňského roku zavítal i do Strakonic, kde si vyhlédl starší ženy ve věku 78 a 87 let. Obě navštívil za účelem přeplatku elektřiny. S historkou o vrácení přeplatku a kontroly stavu elektrických hodin ženy okradl o celkem 37 000 korun. Muže policisté obvinili z přečinu krádeže a porušování domovní svobody. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až pět let.
A právě teď nastává období vyúčtování energií, kterou opět mohou využít podvodníci. Policisté proto upozorňují občany, aby byli obezřetní a nenaletěli podvodníkům, kteří zkouší „své štěstí“ pod smyšlenou historkou o vrácení přeplatku za spotřebované energie právě na seniorech. Spoléhají, že starší lidé mají zhoršené smyslové vnímání, horší paměť a že je tak snadno připraví o jejich úspory. Nejčastějším trikem bývá předložení bankovky vyšší nominální hodnoty, než je jejich uváděný přeplatek. Pak pozorně sledují, kam oslovený odchází, aby peníze rozměnil. Na závěr předloží k podepsání falešné dokumenty, aby odvedli pozornost seniora, a nepozorovaně se zmocní naspořených úspor. Každý by měl mít na paměti, že o spotřebované energii společnosti neinformují osobně, tedy ani přeplatky nevracejí mezi dveřmi, ale vždy bankovním převodem či složenkou.
V loňském roce evidovali strakoničtí policisté celkem 15 případů, kdy pachatelé okradli seniory. U pěti případů se podařilo pachatele dopadnout. Zbývajících 10 zůstává stále otevřených.
Policisté opětovně připomínají způsoby podvodného jednání, na které je třeba DÁT SI POZOR:
  • Jedná se o doručení údajného přeplatku za elektřinu nebo plynu.
  • Vyplacení nějaké výhry, sociálního příspěvku.
  • Prodej různého druhu zboží (hrnce, deky, elektrospotřebiče apod.) za výhodné ceny.
  • Vydávání se za zdravotní personál, příbuzné nebo různé řemeslníky.
  • Předstírání nevolnosti, potřeby na WC.
  • Nákup peří, kožek, vajíček (na vesnicích).
  • Vydávání se za oběti dopravní nehody, podávání zprávy o příbuzných v nemocnici.
  • Přislíbení provedení různých prací (výměna oken, oprava střechy apod.).
  • Oslovení starší osoby na ulici s dotazem, kde se nachází nemocnice. Při dalším rozhovoru uvádějí, že někdo blízký potřebuje peníze na operaci, ve vozidle pak telefonují a předstírají hovor s ošetřujícím lékařem z nemocnice, kde se nachází jejich příbuzný nebo kamarád ve vážném stavu. Pachatelé tvrdí, že mají pouze peníze zahraniční měny.
  • Předstírání, že je posílá příbuzný oslovené osoby, který potřebuje půjčit peníze, neboť se ocitl v nouzi (dopravní nehoda) nebo že přináší peníze, které mu půjčil příbuzný a přinesl je vrátit. Přitom však předkládá hotovost vyšší nominální hodnoty, než je samotný dluh. Cílem je zjistit, kde má osoba uložené finanční prostředky.
 
O výskytu či pohybu těchto osob informujte neprodleně policii na lince 158. I v případě, že se vám bude jednání cizích osob zdát podezřelé, neváhejte využít tísňovou linku, neboť svým oznámením ochráníte nejen svůj majetek, ale i majetek druhých.
 
 
por. Mgr. Jaromíra Nováková, pisst@mvcr.cz
9. února 2012

vytisknout  e-mailem