Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Lest pachatele seniorka neprokoukla

Prachatice – Další případ okradené seniorky řeší od včera prachatičtí policisté, přišla o 100 000 korun. (Hlasová schránka 974 236 116)  

 

Prachatičtí policisté pátrají po pachateli, který včera dopoledne, pod záminkou lsti, podvodně vylákal nemalou finanční hotovost od jedné seniorky. Seniorku pachatel nejprve oslovil telefonicky, kdy se vydával za jejího vnuka. Tvrdil jí, že potřebuje peníze na koupi vozidla a že si pro peníze posílá svého kamaráda. Kamarádovi pak důvěřivá seniorka opravdu, před jejím domem v Prachaticích, peníze ve výši 100 000 korun vydala. Když poté volala vnukovi, s hrůzou zjistila, že ten o ničem neví, že musela naletět podvodníkovi.
 
Policie žádá občany, především seniory, aby si dávali na podvodníky větší pozor. Pokud by se stalo, že seniora osloví, telefonicky či osobně, podezřelá osoba, která žádá o vydání peněz, je nutné ihned kontaktovat Policie ČR na lince158.
 
 
Zde je pár rad, jak předejít okradení:
 
  • Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si přeložit jeho služební průkaz nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
  • Nepřijímejte doprovod nabízený neznámými lidmi, i kdyby vypadali důvěryhodně. Ochota „pomocníka“ může být jen záminkou k tomu, aby se dostal do vašeho bytu a tam vás okradl třeba i za použití násilí.
  • Zamykejte vstupní dveře a zavírejte okna vždy, když opouštíte domácnost, i když jdete třeba jen na chvíli k sousedce nebo na krátký nákup. Pootevřená balkónová okna nebo větrací okénka jsou pro zloděje-bytaře velkým lákadlem. Venkovní, bytové i balkónové dveře v noci zamykejte, i když jste doma.
  • Bezpečnost bytu zvýšíte instalací bezpečnostních dveří nebo různých mechanických zábranných prostředků jako jsou např. bezpečnostní štít a profilová cylindrická vložka, vrchní přídavný zámek, příčná a celoplošná dveřní závora, pojistka dveřních závěsů jako zábrana proti vysazení dveří.
  • Okna lze opatřit různými typy mříží apod. Moderní technika nabízí také využití domácího videotelefonu s elektromechanickým ovládáním vstupních dveří (např. u rodinných domů, v nové panelové výstavbě).
  • Opouštíte-li byt nebo dům na delší čas (např. jedete na chatu nebo rekreaci), nezatahujte rolety a žaluzie, nevypínejte přívod elektřiny. Snažte se udržet dojem, že jste stále přítomni. Vhodná je výpomoc mezi sousedy, mohou vám byt kontrolovat a pravidelně vybírat schránku.
 
Důležité telefonní kontakty:
 
Policie ČR 158
Městská policie 156
Jednotné evropské číslo tísňového volání 112
Život 90 Senior telefon 800 157 157
Elpida – Zlatá linka seniorů 800 200 007
Bílý kruh bezpečí 257 371 110
 
 
por. Bc. Martina Joklová, pttisk@mvcr.cz
 
16. února 2012

vytisknout  e-mailem