Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Šetření Životní podmínky 2012

JIHLAVSKO: Rady a informace o šetření Českého statistického úřadu 

V době od soboty 25. února do neděle 13. května se uskuteční celorepublikové šetření s názvem Životní podmínky 2012 organizované Českým statistickým úřadem. Jedná se o výběrové šetření o životních podmínkách českých domácností. Proběhne ve více než deseti tisících domácnostech na území celé České republiky. V Kraji Vysočina bude v rámci šetření navštíveno 563 domácností. Smyslem tohoto zjišťování je zejména získávat dlouhodobě srovnatelné údaje o sociální a ekonomické situaci.
Na Jihlavsku se šetření Životní podmínky 2012 uskuteční v Jihlavě a v obcích Arnolec, Brtnice, Dobroutov, Hodice, Jamné, Luka nad Jihlavou, Měšín, Otín a Polná.
 
Šetření se uskuteční dvěma způsoby. Část domácností bude navštívena tazateli, kteří údaje budou zapisovat do dotazníků, ve druhé části domácností budou údaje zapisovány přímo do elektronického dotazníku.
Příslušné formuláře přinesou osobně občanům přímo do jejich domovů speciálně vyškolení tazatelé.  Pracovníci zapojení do šetření se budou prokazovat průkazem tazatele a příslušným pověřením, které je ve spojení s občanským průkazem opravňují k provedení šetření Životní podmínky 2012, nebo průkazem zaměstnance Českého statistického úřadu. Pokud budou mít občané jakékoli pochybnosti, mohou si informace ověřit u pověřeného pracovníka Českého statistického úřadu na telefonním čísle 568 840 025.
 
V minulosti zaznamenali policisté již řadu případů, kdy se pachatelé podvodně vydávali za pracovníky různých organizací, úřadů či služeb nebo zástupce pořádaných akcí a okradli zejména seniory. Šetření Životní podmínky 2012 by tak mohli využít pachatelé k páchání protiprávního jednání zejména tím, že se budou podvodně vydávat za tazatele provádějící dané šetření. Chtěli bychom proto varovat zejména starší občany. V žádném případě není nutné tazatele, který dotazník přinese, zvát do bytu.
Pachatelé, kteří se při páchání trestné činnosti zaměřují na seniory, se pod různými záminkami snaží dostat do jejich domovů, kde poté v nestřeženém okamžiku místnosti prohledají a odcizí i desetitisícové částky. Jedná se o muže či ženy působící elegantním dojmem s příjemným vystupováním, které nijak nebudí dojem, že se jedná o podvodníka. Ve vymýšlení lží jsou pachatelé velmi vynalézaví a využívají jakékoli možnosti přesvědčit osobu, aby je do domu pustila. Šetření Českého statistického úřadu by mohlo být pro pachatele záminkou, jak seniora přesvědčit, aby ho do domu pozval. Proto by chtěli policisté zejména starší občany vyzvat k obezřetnosti. V případě příchodu člověka, který vystupuje jako pracovník různých organizací, úřadů či služeb, by si měli nechat předložit průkaz nebo zavolat na úřad nebo instituci, na kterou se osoba odvolává. Po dobu ověřování údajů je nutné, aby neznámá osoba zůstala v každém případě před bytem a nedostala se do jeho vnitřních prostor. Předloženému průkazu je nutné věnovat patřičnou pozornost, zda se skutečně jedná o speciální průkaz a není to ze strany neznámé osoby jen nějaká náhodně vybraná kartička.
Dále je nutné zmínit, aby lidé neplatili v souvislosti s prováděným šetřením žádné finanční částky. Mohli by se totiž objevit i podvodníci, kteří budou požadovat v souvislosti s předáním dotazníků vyplacení finanční hotovosti nebo blíže nespecifikovaného poplatku.
Nejdůležitějším a nejúčinnějším opatřením ale je, v žádném případě neznámé osoby nezvat do svých domovů.
 
Více informací o šetření Životní podmínky 2012 lze nalézt na níže uvedeném odkazu:
http://www.czso.cz/xj/redakce.nsf/i/vyberove_setreni_prijmu_a_zivotnich_podminek_domacnosti_eu_silc
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
24. února 2012

vytisknout  e-mailem