Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Poskytovali první pomoc

JABLONEC NAD NISOU - Ve speciálním kurzu pro dopravní policisty. 

     V březnu letošního roku v rámci spolupráce Policie České republiky Územního odboru Jablonec nad Nisou a Oblastního spolku Českého červeného kříže v Jablonci nad Nisou byly zahájeny kurzy první pomoci pro policisty.
 
     První skupina policistů absolvovala tento kurz 8. března. Poslední výuka proběhne 25. října. V celkem dvanácti kurzech budou proškoleni všichni policisté zařazeni v rámci Územního odboru Jablonec nad Nisou – tedy jak policisté pořádkové policie, tak i ze Služby kriminální policie a vyšetřování.
 
     Školení vede osobně ředitelka Oblastního spolku ČČK paní Kateřina Havlová společně se zdravotnickými instruktory ČČK. Obsahem výuky je poskytování předlékařské (laické) první pomoci v případech úrazů a nenadálé příhody – ohrožení života. Každý kurz se skládá z teoretické a praktické části. Jeho součástí jsou také úvodní a závěrečné testy. Dokladem o úspěšném ukončení kurzu je „Osvědčení o absolvování kurzu“, které policistům vydává ředitelka jabloneckého Oblastního spolku ČČK.
 
     Zatím poslední takový kurz se uskutečnil v areálu Územního odboru v ulici 28. října v Jablonci nad Nisou ve čtvrtek 31. května a zúčastnila se ho skupina čtrnácti policistů. Vzhledem k tomu, že se jednalo výhradně o policisty z Dopravního inspektorátu, byla praktická část kurzu speciálně zaměřena především na poskytování první pomoci osobám zraněným v souvislosti s dopravními nehodami. Tito dopravní policisté si prakticky vyzkoušeli ošetřování většího počtu zraněných osob na místě dopravní nehody. Poskytovali první pomoc posádce havarovaného vozu i sraženému chodci. Ošetřovali například otevřenou zlomeninu holenní kosti, tržnou ránu na hlavě, řeznou ránu se střepem zrcadla v dlani a zlomeninu loketní kosti. Museli si umět poradit s osobami v šoku, v bezvědomí i se zástavou dechu.
 
     Policisté v praktické části uplatnili nejen své znalosti, ale především vědomosti, které v rámci absolvování kurzu získali teoretickou výukou. K ošetřování namaskovaných osob přistupovali velice zodpovědně a chovali se jako v reálné události.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    
Obsah školení:
1. Zástava masivního krvácení
2. Šok a šokové stavy
3. Bezvědomí bez zástavy srdce
4. Bezvědomí se zástavou srdce a kardiopulmonální resuscitace – dospělý člověk a dítě
5. Poranění hrudníku – Pneumothorax
6. Použití automatického externího defibrilátoru
7. Závažná poranění (zlomeniny, popáleniny, polytraumata)
8. Neúrazové urgentní stavy (epilepsie, infarkt, diabetes, mrtvice)
 
 
 
     Pro všechny policisty je získávání teoretických a především praktických znalostí v oblasti poskytování první pomoci velmi přínosné a důležité. Jsou to právě oni, kteří se při výkonu služby mohou kdykoliv setkat s člověkem v ohrožení života. Navíc policisti jsou ti, kteří většinou bývají například na místech vážných dopravních nehod mezi prvními. Samozřejmě, že všechny získané dovednosti, mohou absolventi uvedeného kurzu využít i v běžném osobním životě.
 
 
nprap. Dagmar Sochorová
1. června 2012
 
 

vytisknout  e-mailem