Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Reakce policie na dopis uveřejněný v týdeníku Nový život

BŘECLAVSKO: Pisatelka poukazuje na špatný přístup policistů. 

Dne 24. května 2012 vyšel v týdeníku Nový život dopis, v němž pisatelka poukazuje na nevhodné chování policistů z břeclavského obvodního oddělení. Chtěli bychom reagovat na podstatné věci, které jsou v článku zmíněny.
Případ, který se stal dne 17. května 2012 byl nahlášen na operační středisko ve 14.37 hod. Policejní hlídka vyjela okamžitě prověřit situaci a ve 14.41 hod. již byla na místě činu. V žádném případě nelze zpochybňovat, že by se policisté případu nevěnovali od jeho počátku a oznámení jakkoliv podcenili.
K výslechu, který policisté následně prováděli na obvodním oddělení, můžeme upřesnit některé informace. Pisatelka poukazuje na to, že jí policisté nedovolili být při prováděném úkonu v jedné místnosti se sestrou. Vyslýchané dívce ovšem již bylo patnáct let a při výslechu tudíž není nutná přítomnost další osoby. To zákon stanoví při provádění procesního úkonu osoby nezletilé (do 15 let), kdy je potřeba přítomnosti např. pracovníka orgánu sociálně-právní ochrany dětí nebo osoby mající zkušenost s výchovou mládeže. Zákonný zástupce nebo opatrovník může být k výslechu přibrán, pokud by to vyslýchající vyhodnotil jako přínosné. V uvedeném případě policista neshledal potřebu, aby kdokoliv z rodinných příslušníků byl u výslechu přítomný. V praxi se mnohokrát ukázalo, že přítomnost rodinných příslušníků u tohoto prováděného úkonu je nevhodná. V řadě případů bylo zjištěno, že nejen děti, ale i mladiství mají před svými příbuznými zábrany a zdráhají se vypovídat.
K námitce o zdravotních problémech vyslýchané podotýkáme, že dívka se v průběhu prováděného výslechu chovala naprosto přirozeně a nejevila žádné známky rozrušení či zdravotní indispozice. Policista se k ní choval korektně a když byl upozorněn na to, že vyslýchaná má mít zdravotní hendikep, několikrát se jí během rozhovoru zeptal, zda se cítí být v pořádku. Na to mu dívka odpověděla, že žádné zdravotní problémy nepociťuje.
Na závěr bychom chtěli uvést, že pokud se jedná o vyšetřování trestného činu, je doba trvání výslechu kolem hodiny a půl zcela běžná a přiměřená. Není výjimkou, že tento úkon může trvat i podstatně déle. Výslech osoby, jako procesní úkon, není možné vnímat jen jako monolog vyslýchaného. Policisté za účelem objasnění kladou otázky směřující k získání uceleného obrazu prožitého děje, včetně všech okolností, které mohou vyslýchaní vnímat jako marginální, ovšem pro samotné vyšetřování mohou být velmi důležité.
Za Policii ČR Územní odbor Břeclav - por. Mgr. Kamila Haraštová, 1. června 2012

vytisknout  e-mailem