Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Naletěla a neodletěla

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Žena toužící po luxusní dovolené naletěla na internetu podvodníkovi.  

 

 

Toužila po luxusní dovolené a nechtěla za ni moc platit. Zřejmě proto nezašla jednatřicetiletá žena z Uherského Hradiště v polovině června do některé z cestovních kanceláří nebo nevybírala z jejich nabídky na firemních webových stránkách. Zkusila internetové stránky nabízející nejrůznější slevy. Mezi nimi je i oddíl pro pobyty a tam našla úžasnou nabídku: Mauricius na tři týdny pro dva s poloviční slevou. Sleva trvala ještě jeden den. Taková úžasná nabídka, pomyslela si asi žena ze Slovácka toužící po exotice. Celková cena pro dva tedy dělala „pouhých“ 118 860 korun. Pod inzerátem byl uveden jak telefonický tak emailový kontakt. Telefon nikdo nezvedal, tak zájemkyně napsala emailem žádost o více informací. Z uvedeného emailu přišly podrobnější informace. Prostřednictvím emailu se domluvila jak na termínu, tak na ceně a její úhradě. Obratem jí emailem přišla smlouva s hlavičkou společnosti a podpisem a především s bankovním spojením. Na uvedené číslo účtu žena odeslala dohodnutých sto osmnáct tisíc korun a začala se těšit na cizí kraje.

Uplynulo domluvených pět dní, v nichž měly ženě přijít letenky a poukaz, ale žena od pošťačky nic neobdržela. Kontaktovala ještě jednou emailem člověka, kterému poslala peníze, ten ji ujistil, že byl jen zaneprázdněný a vše napraví. Protože nic nepřicházelo, žena zavolala letecké společnosti, jestli jsou její dvě letenky rezervovány. A co zjistila? Na její jméno není na daný let rezervováno ani místečko. Podezření začalo nepříjemně vzrůstat a žena zavolala do společnosti uvedené na hlavičce smlouvy. Tam jí překvapení pracovníci řekli, že žádný člověk pod uvedeným jménem u nich nepracuje a navíc se zabývají pronájmem aut a rozhodně nejsou cestovní kanceláří. To už žena věděla, že je zle, a před pár dny přišla podat trestní oznámení na uherskohradišťskou policii. Člověk, kterému poslala své úspory, začal být nekontaktní.

Při celém procesu objednávání dovolené žena s uvedeným mužem nemluvila ani po telefonu, natož aby se s ním potkala! A s kým to vlastně komunikovala? Kdo jí slíbil zprostředkovat exotickou dovolenou? Komu poslala přes sto tisíc korun? Podvedená žena, která se spolehla pouze na neosobní a nekonkretizovanou komunikaci prostřednictvím internetu a vycházela pouze z informací uvedených na internetu, přišla o desítky tisíc korun. Za dovolenou rozhodně neušetřila a navíc na ni ani neodletěla.

Uherskohradišťští policisté začali intenzivně pátrat po prozatím neznámém podvodníkovi, jeho pravé identitě i nepoctivě získaných penězích. Za spáchání takovéhoto trestného činu podvodu ze zákona hrozí vězení od jednoho roku do pěti let. Při nakupování na internetu je rozhodně vhodné podloženě vědět, s kým se reálně obchoduje, případně si totožnost a věrohodnost prodávajícího ověřit.


 

1. červenec 2012, por. Mgr. Aleš Mergental

vytisknout  e-mailem