Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Bezohledný řidič

Bruntál- způsobil nehodu, ujel a neposkytl první pomoc vážně zraněnému a další 

 

 
Bezohledný řidič
Na základě rychlého operativního šetření byl krátce po činu vypátrán řidič vozidla, který ujel od dopravní nehody. Dne 29. 6. 2012 v 18:55 hodin projížděl silnicí mezi městem Rýmařov a obcí Stránské řidič osobního vozidla Renault. Pravděpodobně se dostatečně nevěnoval řízení a najel do levé poloviny komunikace. Zde došlo ke střetu s právě projíždějícím 27letým cyklistou, který následkem nárazu přeletěl přes vozidlo. Řidič po střetu zastavil, ale vzápětí se opět rozjel a pokračoval dál v jízdě, aniž by zraněnému cyklistovi poskytl první pomoc. Cyklista při dopravní nehodě utrpěl těžké zranění nohy a zlomeninu lebeční kosti. Byl převezen RZS do nemocnice v Krnově.
K dopravní nehodě byla vyslána hlídka rýmařovských policistů, která následně provedla šetření a prověřila možný pohyb daného vozidla. Na základě intenzivního operativního pátráním bylo vozidlo nalezeno zaparkované v lokalitě obce Jiříkov a to v blízkosti od místa celé události. Okamžitě byl na místo přivolán policejní psovod se psem Axem, který vypracoval stopu. Podezřelý řidič byl zjištěn a následně zadržen v jednom z domů. Byl umístěn do policejní cely. Provedenou dechovou zkouškou byla u muže zjištěna hodnota 1,97 promile alkoholu v dechu.  
Ještě téhož bylo zahájeno trestní stíhání 57letého řidiče z Rýmařovska pro trestné činy těžkého ublížení na zdraví, neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku a ohrožení pod vlivem návykové látky. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na 5 let.
  
 
Zrádný alkohol
O skutečnosti, že se neustále setkáváme s řidiči, kteří vědomě ohrožují sebe i své okolí, svědčí i následující případy.
Dne 29.6.2012 bylo sděleno 48letému muži z Vrbenska podezření z přečinů neoprávněné užívání cizí věci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Podezřelý projížděl v pátek 22.6.2012 krátce před půlnocí Bruntálem a na ulici Staroměstské ve směru jízdy na obec Staré Město byl kontrolován policejní hlídkou. V danou dobu řídil osobní motorové vozidlo Škoda Favorit a to po předchozím požití alkoholických nápojů (vykázaná hodnota 2,48 promile alkoholu v dechu). Následně bylo zjištěno, že podezřelý není ani držitelem řidičského oprávnění. 
 
V nočních hodinách ( okolo 01:00 hodin) dne 29.6.2012 byla hlídkou v Krnově na ulici Čsl. armády zastavena a kontrolována 40letá řidička z Opavska. Následně provedená dechová zkouška vykázala u řidičky hodnotu 1,40 promile alkoholu v dechu. Ženě byl na místě zadržen řidičský průkaz a další jízda zakázána. Rovněž jí bylo dne 29.6.2012 sděleno podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
 
V pondělí 2.7. 2012 ve 21:30 hodin mezi obcemi Rudná pod Pradědem a Nová Véska došlo k havárii 34letého cyklisty, který nezvládl řízení svého jízdního kola a vyjel za pravý okraj komunikace. Přitom došlo k jeho pádu na povrch komunikace. Ležícího cyklistu na silnici nalezla projíždějící řidička, která okamžitě přivolala RZS. Na místo havárie přijela i policejní hlídka. Cyklista se na místě podrobil dechové zkoušce s pozitivním výsledkem 2,21 promile alkoholu v dechu. Při pádu došlo ke zranění cyklisty (zhmožděniny, oděrky a zlomeninu levé klíční kosti).
 
 
Spadla klec
Na základě operativního šetření byla dopadena skupinka pěti osob, podezřelých z několika případů krádeží motorové nafty na Vrbensku. Jednalo se o čtyři muže ve věku od 19 do 26 let a jednu 22letou ženu.
Dne 29.6.2012 bylo sděleno všem pěti osobám podezření ze spáchání přečinu krádeže a to ve formě spolupachatelství.
V průběhu měsíce dubna a května 2012 se měla tato „povedená“ pětice a to po společné dohodě podílet opakovaně, nejméně ve čtyřech případech, na neoprávněném odčerpání motorové nafty z  pracovního stroje – bagru, který byl volně odstaven v blízkosti stavby v lokalitě u řeky Opavy mezi obcemi Karlovice a Vrbno pod Pradědem. Celkem odcizili okolo 400 litrů pohonných hmot v hodnotě přes 13 tisíc Kč. Odcizenou naftu použili pro vlastní potřebu.  
 
Bezpečné prázdniny  
            Několik důležitých preventivních rad nejen pro rodiče, ale i děti
Jako každý rok nastal čas prázdnin. Dny volna, na které se děti těší celý školní rok. Každé podobné období, však také kromě dětské radosti, přináší více starostí a to zejména pro rodiče. Nejen pro ně tu máme několik zajímavých rad, jak se na dny volna lépe připravit. A i když většina velkých i malých následující rady bezpečného chování zná, je na místě si tyto zásady bezpečného jednání připomínat. Každoročně se setkáváme s případy rizikového chování dětí o prázdninách. Ne vždy končí tyto případy šťastně. Proto je velmi nutné rozpoznat nebo vyhodnotit možné nebezpečí včas a chovat se i ve dnech volna a zábavy zodpovědně.  
 
Bezpečné chování dětí
  
    Dětská radost z pohybu s sebou často přináší také dětskou nepozornost, bezprostřednost a důvěřivost, která může vést k tomu, že se dítě lehce stane středem pozornosti nevhodných osob, ale i agresivních zvířat.
   Z tohoto důvodu je nutné s nimi hovořit o této problematice, například aby:
  • nenosily viditelně klíče od bytu a vždy řádně uzamkly při odchodu z bytu či domu dveře, v případě návratu domů, nevstupovaly do výtahu s cizími lidmi, nesdělovaly osobní informace o sobě nebo o rodině cizím osobám, i kdyby vypadaly velmi důvěryhodně a chovaly se přátelsky
  • v situacích, kdy jsou samy doma, věděly, že nesmí nikomu otvírat a do telefonu říkat, kdy se rodiče vrátí domů
  • před každým odchodem z domu sdělovaly, kam jdou a s kým a v době nepřítomnosti zanechaly alespoň vzkaz, vysvětlete jim, z jakého důvodu vám mají tyto informace sdělovat – jedná se o jejich bezpečnost
  • aby na ulici a při hře venku si nic nebraly od cizích lidí a s neznámými lidmi nikam nechodily
  • nehladily nebo se nesnažily „skamarádit“ s cizím zvířetem ( převážně zde hovoříme o psech )
  • v případech, že se setkají s člověkem, který je, nebo jejich kamarády, na ulici obtěžuje nebo jim ubližuje, věděly, že je nutné to neprodleně oznámit rodičům nebo na policii
  • nechodily si hrát na nebezpečná místa – zatopené lomy, staveniště nebo frekventované ulice atd.
    
   Po všech těchto radách byste se měli přesvědčit, zda děti znají důležitá telefonní čísla (150, 155, 156, 158, 112), kterými sobě či druhým mohou přivolat pomoc v případě nouze.   V souvislosti s těmito telefonními čísly je důležité upozornit a zdůraznit protiprávnost jejich zneužívání a možných důsledků.

  
 
  
za 1.7. a 2.7.2012 
komisař por. Ing. Ivana Křištofová
 
 
 

vytisknout  e-mailem