Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvody a krádeže páchané na seniorech

Policisté zaznamenali nárůst případů 

     Senioři patří k jedné z nejvíce ohrožených skupin osob zejména v souvislosti s majetkovou trestnou činností. Často se stávají oběťmi podvodníků a zlodějů, kteří se pod nejrůznějšími záminkami a lstí dostávají do jejich blízkosti, nebo přímo do jejich obydlí. Také plzenští policisté zaznamenali za první půlrok letošního roku nárůst majetkových trestných činů, které byly spáchány na seniorech. Od 1.1.2012 do 30.6.2012 policisté v rámci celého Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje evidují celkem 33 případů, při kterých pachatel podvodem nebo krádeží připravil seniora o jeho úspory. Jedná se o zhruba třetinový nárůst těchto činů oproti stejnému období v roce 2011. Přestože policisté seniory neustále varují, aby nebyli důvěřiví a do svých bytů si nepouštěli žádné cizí lidi, ne vždy je starší spoluobčané poslechnou. Jen za červenec 2012 bylo zapsáno do policejních statistik dalších 7 případů, z toho 6 skutků se odehrálo v Plzni.
     Podvodníci většinou působí velmi důvěryhodně a ovládají um líbivé komunikace. Vymýšlejí stále nové legendy, jak seniora obelstít a pokud z něj peníze nevylákají přímo, přicházejí na řadu další způsoby, jak jej okrást. Například od středy 1.8.2012 řeší kriminalisté případ poškozené 90leté ženy, které se neznámý představil v telefonu jako její vnuk s tím, že by potřeboval půjčit peníze, které si vyzvedne jeho známý. Paní této smýšlené legendě uvěřila a podvodem tak přišla o 50 tisíc korun. Další případ evidují policisté z obvodního oddělení Plzeň-Lochotín. Důvěřivá 86letá seniorka pustila do svého bytu neznámého muže, který se vydával za pracovníka energetické společnosti. Když žena hledala listiny, týkající se elektráren, vyndala na stůl i obálku s finanční hotovostí. Muž pak požádal paní o sklenici vody, využil její chvilkové nepřítomnosti, a z obálky odcizil 13 tisíc korun. Že byla okradena, seniorka zjistila až po pachatelově odchodu.
     Z praxe víme, že pachatelé se nejčastěji dostanou do bytu seniora tak, že se vydávají za pracovníky různých společností, kteří jdou k seniorovi třeba zkontrolovat vypínače, provést odpočet vody, vrátit přeplatek za plyn, překontrolovat karmu. Další velmi oblíbenou záminkou je, že potřebují rozměnit peníze, nechat vzkaz pro souseda nebo prodávají různé zboží. Poškození se také nechají oklamat po telefonu, kdy se domnívají, že mluví se svým rodinným příslušníkem, jenž tvrdí, že potřebuje půjčit peníze a posílá pro ně svého známého, který se prokáže domluveným heslem, aby legenda vypadala věrohodněji.
     A jak se tedy senioři mají co nejúčinněji podvodu bránit? Upozorňujeme, aby nedůvěřovali neznámým lidem a nikoho nepouštěli do svého bytu. Je vhodné si pořídit panoramatické kukátko, a bezpečnostní řetízek na dveře. Pokud zvoní opravář, pracovník úřadu nebo jiných služeb, nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. Neostýchejte se trvat na tom, že o nabízenou službu nestojíte a v případě podezření, že se jedná o podvodníka, kontaktujte policisty na linku 158. Důležitá telefonní čísla mějte viditelně blízko telefonu.
 
por. Mgr. Markéta Fialová
3. srpna 2012
 

vytisknout  e-mailem