Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Neoprávněné držení platebního prostředku

ŽĎÁRSKO: Peněženky si dobře střežme 

 

Peněženka je věc, ve které většina z nás nosí hlavně finanční hotovost, platební karty a další osobní doklady, jenž chceme mít vždy po ruce. Peněženku nosíme v kabelkách, taškách, v batozích. Někteří potencionální poškození v některých případech pachatelům usnadňují jejich činnost. Když se podíváte kolem sebe například v obchodech, uvidíte odložené tašky v nákupních vozících, někdy dokonce i otevřené. I pánové nosící peněženku s doklady v zadních kapsách u kalhot, si při zvýšeném počtu nakupujících u vybraného zboží či stojící ve frontách, nemusí ani všimnout, že o ni přišli.

O své věci můžete také přijít v kancelářích, provozovnách, čekárnách, restauračních zařízeních a dalších objektech. Pokud kancelář, ve které máte své osobní věci, musíte opustit, raději vstupní dveře zamykejte. I když si myslíte, že odcházíte na malou chvilku a hned se vrátíte, pachatel může vaši nepřítomnosti velmi rychle využít. Uzamknutím místnosti mu do ní ztížíte vniknutí nebo krádeži přímo zabráníte. Při čekání na lékařské ošetření si v čekárnách můžete přečíst, ať nenecháváte cenné věci bez dozoru. Raději je vždy mějte při sobě a pod dohledem.

Dalším rizikem skrývající se v peněžence je ztráta nebo odcizení platební karty. Právě tyto platební prostředky jsou v současné době běžným doplňkem většiny jejich uživatelů. Platební karty mají z pohledu lidí své zastánce i odpůrce, klady i zápory. Mezi výhody patří fakt, že nemusíte u sebe nosit finanční hotovost a tím tak eliminujete její zcizení. Problémy nastávají v případě, kdy nenaleznete kartu u sebe či je vám zcizena. Pokud si navíc napíšete na kartu PIN nebo si ho uložíte na lístečku do peněženky, buďte si jisti, že pohotový pachatel velmi rychle provede neoprávněný výběr a dokáže vás připravit o větší sumu naspořených peněz. Informace, jak zamezit neoprávněnému výběru, dostane každý nový majitel od zástupce peněžního ústavu, od kterého si platební kartu přebírá. Pokud tedy zjistíte, že jste o kartu přišli, snažte se ji co nejrychleji zablokovat. PIN je klíč k vašim účtům, proto se jej snažte zapamatovat a v žádném případě si ho nepište na kartu, ani na lístečky, ani si ho neukládejte do mobilního telefonu.

Počátkem měsíce února přijali policisté z Obvodního oddělení v Bystřici nad Pernštejnem oznámení o odcizení pánské peněženky z odloženého batohu. Finanční hotovost, platební karta a doklady byly poškozenému odcizeny z bytu. Protože měl oznamovatel PIN kód ponechán v peněžence, mohl pachatel provést výběr hotovosti z bankomatu, což také učinil. Způsobená škoda byla ve výši 7 400 korun. Tento případ policisté zanedlouho objasnili. Pachatele krádeže zjistili a případ řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Když zadáváte PIN u bankomatu nebo v prodejnách, dobrým zakrytím klávesnice ztížíte či znemožníte odpozorování tohoto důležitého kódu.

Policisté řeší případy zneužití a neoprávněné držení platební karty poměrně často. Neoprávněné držení platebního prostředku na teritoriu Žďárska za prvních sedm měsíců tohoto roku bylo zadokumentováno v 35 případech. Policistům se podařilo objasnit celkem 12 případů, což je 34 % z celkového počtu oznámených případů. Pachatelé objasněných případů využili nepozornosti majitelů, kteří o své věci přišli v provozovnách, v neuzamčených kancelářích, restauračních zařízeních či na stavbách.


 


 

rok

zjištěno

objasněno

procenta

škoda

2012

35

12

34%

81 000

2011

74

19

26%

365 000

2010

62

15

24%

208 000


 

Mezi pachatele se sami zařadí ti lidé, kteří peněženku s obsahem naleznou, ale původnímu majiteli ji nevrátí. Taková osoba, která nález zatají, se dopouští přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a vystavuje se tak trestu odnětí svobody až na dvě léta.

 

O takovém jednání ví své čtyřiapadesátiletý muž. Ten svoji peněženku ztratil na parkovišti před obchodním domem na ulici Dvořákova ve Žďáře nad Sázavou, když ukládal zakoupené zboží do svého vozu. Potencionální nálezce mohl nalezenou peněženku majiteli vrátit, neboť poškozený měl uvnitř doklady i svoji vizitku s kontakty. Neučinil tak.

 

Mnoho obchodů v současné době využívají pro ochranu prodávaného zboží i zákazníků ve svých prostorech monitorovací zařízení, která snímají prostory nejen uvnitř objektu, ale i v prostoru před obchody. Takže se může stát, že jednání nálezce je kamerovým systémem zaznamenáno.


Co s nalezenou peněženkou udělá poctivý nálezce?


 

  • nalezenou věc je každý povinen vrátit majiteli, pokud jej zjistí

  • odevzdat ji na policii

  • odevzdat ji na příslušný městský nebo obecní úřad (ztráty a nálezy)

  • informovat zaměstnance obchodu (kdyby se majitel vrátil)

 

por. Mgr. Jana Martincová, komisař

30. srpna 2012

vytisknout  e-mailem