Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Kauza "Metyl"

Ms kraj - kriminalisté pokračují ve vyšetřování, aktualizace kontrol 

 

Kriminalisté v kraji pokračují v úkonech trestního řízení i ve vyšetřování. Na desítkách míst byly realizovány domovní prohlídky či prohlídky jiných prostor. Proběhly výslechy zadržených podezřelých či obviněných osob, pokračuje zajišťování věcí důležitých pro trestní řízení. Souběžně čekáme na závěry znalců vyžádaných expertiz.

V současnosti lze zopakovat, že kriminalisté v Moravskoslezském kraji zadrželi celkem 24 podezřelých osob (z toho 4 ženy), zajistili několik tisíc litrů alkoholu v různých nádobách s rozličnými etiketami. Bylo provedeno celkem 64 prohlídek prostor, převažují prohlídky jiných prostor, následovány domovními prohlídkami.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání všech 24 osob pro různé trestné činy. K právní kvalifikaci trestních věcí lze uvést, že jde například o trestné činy ohrožování zdraví závadovými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, dále o trestný čin porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží, zkrácení daně, poplatku a jiné povinné platby či neoprávněné podnikání. Nejvyšší trestem je sankce odnětí svobody až na osm let.
Co se týče poškozených, tak intoxikace metylalkoholem se stala příčinou úmrtí 16 osob v Moravskoslezském kraji. Jde o 9 žen ve věku od 29 let do 73 let. U 7 mužů se věk pohybuje od 67 let do 55 let. Dále bylo metylalkoholem intoxikováno v kraji ještě 29 osob.

I nyní pokračují úkony trestního řízení, dokazování, zajištění věcí důležitých pro trestní řízení. Jen v jedné z vyšetřovaných skutků čítá seznam položek zajištěných věcí 6 500. Pouze experti Odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje do současnosti v souvislosti s kauzou „methyl“ provedli na 1 200 odborných zkoumání, přičemž u 114 vzorků zněl závěr pozitivně, byla detekována přítomnost methylakoholu. Kvalitativní zkoumání však následně provádí další subjekty.

Frederik wodka-nebezpečný alkohol.JPGHrušková vodka-nebezpečný alkohol.JPGZveřejnili jsme i varování veřejnosti před možným toxickým obsahem skleněných jednolitrových lahví opatřených etiketami „FREDERIC, Trade Mark,
50 % Wodka, EXTRA FINE.“ Druhá etiketa nese název „Hrušková vodka“ nápis „Výrobce – Ostravská likérka, OL&.Com., s.r.o., Blodkova 381, Ostrava-Hulváky.“ Předmětné lahve jsou NEOKOLKOVANÉ!

Další apel směřoval k litrovým skleněným lahvím s etiketou „TUZEMÁK“ na etiketě „výrobce AB Style, s. r. o. Frýdek-Místek.“ I tyto lahve jsou NEOKOLKOVANÉ! Předpokládaný možný výskyt předmětných lahví v teritoriu Havířov-město. Dosud nebylo žádným způsobem prokázáno, že by se výrobce uvedený na etiketě jakýmkoli způsobem podílel na výrobě či distribuci závadového alkoholu. Z tohoto důvodu se zabýváme i otázkou případného zneužití jména!

Žádali jsme také případné svědky, kteří mohou uvést jakékoli informace o možném prodeji/nákupu neokolkovaného alkoholu v prodejně ve Starém Bohumíně na Náměstí Svobody č. 40, aby nás kontaktovali na lince 158 nebo kriminalisty na tel. 724 205 326.

Přes opakované apely a varování veřejnosti na nebezpečnost situace prověřujeme i poměrně kuriózní skutek na Karvinsku. Kolem druhé hodiny ranní 22. 9. 2012 bylo při kontrole mužů ve věku 33 a 47 let zjištěno, že tito nesli několik neokolkovaných lahví různého alkoholu (rum, vodka apod.). Oba muži si již vyslechli podezření pro přečin krádeže, neboť jsou podezřelí z toho, že předmětný alkohol odcizili v jedné z garáží po překonání vrat objektu. V garáži pak bylo nalezeno několik barelů s tekutinou i další kartony s lahvemi, rovněž naplněnými tekutinou. Také bez kolků. Jedna z verzí prověřování je i ta, že muži se alkoholu zmocnili, aby jej vypili - a to i za výše popsaných skutečností (apely na veřejnost, aby nepožívala alkohol z neznámých zdrojů atd.)
Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

 

por. Mgr. Gabriela Holčáková
27.9.2012

 

Kontroly provozoven – souhrn od začátku opatření

Od středy 12. září, kdy bylo Ministerstvem zdravotnictví vyhlášeno opatření k dnešnímu dni uskutečnili policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje téměř 25 000 kontrol. Nejprve v souladu s opatřením kontrolovali společně s dalšími orgány státní správy (celní úřady, městské a obecní policie, hasičský záchranný sbor, živnostenské úřady, Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje, a dal.) provozovny, stánky s občerstvením, mobilní stánky. Od pátečního večera (14. září), kdy bylo ministrem zdravotnictví vyhlášeno další mimořádné opatření, které zakazuje nabízení k prodeji, prodej a jiné formy nabízení ke spotřebě lihovin o obsahu etanolu od 20 % objemových procent alkoholu, moravskoslezští policisté se zaměřili také na kontrolu restaurací, barů, heren, kamenných obchodů, čerpacích stanic, a dal. provozoven.

Při této činnosti policisté odebrali na desítky vzorků podezřelého alkoholu, který předali celní správě nebo hasičskému záchrannému sboru k toxikologickým expertizám. Desítky zjištěných nedodržení opatření Ministerstva zdravotnictví řešili a řeší pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v rámci své kompetence. Neokolkovaný alkohol, pokud byl zjištěn, policisté předali celním úřadům k dalšímu řízení.

Vzhledem k masovosti kontrolních akcí, a to převážně v počátku opatření, a k maximálnímu množství sil, které nasadila nejen policie, ale také všechny ostatní zúčastněné subjekty, byly v prvních hodinách téměř všichni prodejci informování o tzv. „částečné prohibici“ a v drtivé většině provozoven byl alkohol stažen z nabídky. Ze strany policie šlo v prvé řadě o preventivní akci. Naším úkolem bylo, je a bude nejen upozorňovat provozovatele na rozšíření zákazu nalévání a prodeje alkoholu. Máme také za úkol ochranu veřejnosti před prodejem nelegálního, případně závadového alkoholu.

Kontroly, při kterých policisté velice úzce spolupracují s pracovníky krajské hygienické stanice, případně s dalšími orgány státní správy, budou nadále pokračovat. Pokud policisté při svém běžném výkonu služby, případně na oznámení, zjistí prodej nebo nalévání podezřelého alkoholu, v prvé řadě provozovatele upozorní, na to, že se vystavuje trestně právnímu postihu a svůj poznatek oznámí na krajskou hygienickou stanici.

Současně bychom chtěli veřejnost znovu důrazně varovat před konzumací obsahu láhví různých značek pochybného původu nebo těch, které nejsou opatřeny ochrannými známkami (kolky). Obsah může být vysoce toxický.

 por. Mgr. Daniela Vlčková
27.9.2012

 

 

vytisknout  e-mailem