Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Bezpečí seniorům

Strakonice – Senioři nepřestávají být snadným terčem podvodníků.  

 

2.jpg
Ve středu 18. října 2012 proběhlo v Blatné již tradiční Setkání policistů se seniory. MÚ Blatná ve spolupráci s Policií ČR se na prevenci se seniory zaměřují od roku 2009, kdy pro ně připravují setkání na různá aktuální témata jako je například senior v dopravě či bezpečí seniorům. Tentokrát byla beseda zaměřena právě na trestnou činnost páchanou na seniorech a proběhla na dvou místech. V dopoledních hodinách v Domě s pečovatelskou službou a odpoledne od 14:00 v zasedací místnosti MÚ Blatná pro veřejnost. Celkem se setkání zúčastnilo kolem 60 zájemců, pro které si policisté Jaromíra Nováková, Hana Moltašová a Michal Toninger připravili zajímavé povídání. Občané se dozvěděli informace o trestné činnosti v okrese a samotné obci, o krádežích a podvodech spáchaných na seniorech, o nejčastějších legendách, které podvodníci při krádežích používají. Nechyběly ani rady a doporučení, jak se zachovat, aby se člověk nestal terčem zájmu kapsářů, zlodějů, podvodníků  i násilníků. Na samotný závěr si kriminalistka Hana Moltašová připravila pro aktivní publikum sestavení podobizny (identikitu osoby) na počítačovém programu. Přesně tak, jako když poškozený společně s policistou sestavují podobiznu pachatele trestného činu. Při setkání šlo však jen o „hru“, kdy všichni  společně, za vzájemné podpory, v klidném a přátelském prostředí,
3.jpg
sestavovali podobiznu jednoho z přednášejících policistů. Cílem této „hry“ bylo uvědomit si, že pro vytvoření podobizny pachatele je při svědecké výpovědi důležitý každý detail.
V loňském roce řešili policisté celkem 16 případů, kdy byli okradeni senioři pod smyšlenými legendami, jako jsou například doručení údajného přeplatku za elektřinu nebo plynu; podávání zprávy o příbuzných v nemocnici, kdy požadují půjčit peníze na operaci; předstírání potřeby na WC; vydávání se za příbuzné, kdy telefonicky požadovali peníze, pro které se dostaví kamarád; doručení příspěvku na léky. Vždy předloží bankovku vyšší nominální hodnoty a požadují vrácení či rozměnění peněz.
V letošním roce evidujeme v okrese jeden případ, který se odehrál začátkem října ve Volyni. Starší paní žijící v domě s pečovatelskou službou nabídl muž se ženou službu broušení nožů, kterou přijala. Po nabroušení nožů od ženy požadovali částku 5 500 korun, kterou žena u sebe neměla. Odvezli ji proto k bankomatu, kde žena vybrala 8 000 korun. Poté se společně vrátili zpět do bydliště, kde jim důchodkyně tuto částku za nabroušení nožů předala. Povedený pár ženě odcizil ještě platební kartu a poté odešel. Pachatelé kartu využili k dalším výběrům finanční hotovosti.
Policisté opětovně varují starší občany, kteří se stávají častou obětí pachatelů, aby byli
ostražití a opatrní, zvláště v blížícím se předvánočním období. Aby nedůvěřovali cizím lidem, kteří je osloví na ulici, nesedali s nikým do vozidla, nikoho cizího do bytu nepouštěli a nikomu peníze nepůjčovali a nesměňovali. Podvodníci jsou stále úspěšní s ohranými historkami. Vždy se najde někdo, kdo jim uvěří.
V případě výskytu či pohybu těchto osob informujte neprodleně policii na lince 158. I v případě, že se vám bude jednání cizích osob zdát podezřelé, neváhejte využít tísňovou linku, neboť svým oznámením ochráníte nejen svůj majetek, ale i majetek druhých.
 
 
 
 
 
 
por. Mgr. Jaromíra Nováková, pisst@mvcr.cz
22. října 2012

 

vytisknout  e-mailem