Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Nebezpečné pronásledování a vyhrožování

České Budějovice – Nebezpečný agresor uvízl v síti trhosvinenských policistů.  

 

Paragraf pod lupou.jpg
Ze spáchání trestných činů nebezpečného pronásledování a nebezpečného vyhrožování viní trhosvinenští policisté 35letého muže z Českobudějovicka. Ten se protiprávního jednání dopouštěl od října loňského roku do současné doby tím, že poškozené ženě (43) opakovaně prostřednictvím SMS zpráv vyhrožoval ublížením na zdraví a dokonce i fyzickou likvidací. Třiačtyřicetiletou ženu pronásledoval a omezovali ji v běžném způsobu života. V průběhu dalšího prověřování vyšlo najevo, že dalším dvěma osobám – 22leté ženě a 41letému muži, vyhrožoval ublížením na zdraví nebo jinou újmou.
Výhrůžky agresora se stupňovaly takovým způsobem a intenzitou, že to v poškozených vzbudilo důvodnou obavu o jejich možném uskutečnění. Trhosvinenským policistům se podařilo pachatele ustanovit, zadržet a jeho nezákonné praktiky prokázat.
Pohnutky ke svému agresivnímu jednání pak bude muset útočník vysvětlovat před soudem, kde mu mimo jiné, v případě prokázání viny, hrozí trest odnětí svobody v délce trvání až jednoho roku.

Stalking - nebezpečné pronásledování
Mezi nejdůležitější znaky stalkingu patří opakované a dlouhodobé obtěžování obětí, nevyžádanou a nechtěnou pozorností a to například pomocí dopisů, e-mailů, telefonátů, SMS zpráv, zasíláním různých zásilek s dárky. Obsah zpráv může být příjemný, ale také zastrašující. Jako další projev stalkingu je demonstrování moci a síly stalkera. Do této kategorie můžeme zařadit fyzické pronásledování oběti do práce, na nákupu, čekání před domem apod. Může dojít až na výhrůžky násilí a zabitím. Stalking je pro oběť obrovskou zátěží na psychiku a podcenit jeho rizika se nemusí vyplatit. Stav oběti a její psychické následky se zhoršují s hrozbou fyzického násilí nebo přímé agrese ze strany pachatele. Často je donucena k změně pracoviště, bydliště a musí měnit své životní návyky. Jednání pachatele často přechází v agresi, ničení či poškozování majetku a může končit i smrtí oběti.
 

Obrana proti stalkingu:
-Jednoznačně dejte stalkerovi najevo, že nemáte o jeho projevy zájem. Bez výjimky se vyhněte schůzkám, telefonním hovorům, esemeskování apod. Jakákoli reakce z vaší strany stalkera povzbuzuje k další aktivitě.
- Všechny důkazy obtěžování (záznamy telefonních hovorů, dopisy, sms zprávy atd.) si uschovejte. Jakmile kontaktujete Policii ČR, budete tyto důkazy potřebovat.
- Změňte svoje chování a zvyky. Pohybujte se po jiných trasách, změňte nákupní středisko, telefonní číslo a založte si jinou e-mailovou adresu.
- Mimo domov se pohybujte s důvěryhodnou osobou.
- Noste mobilní telefon pro případné zavolání pomoci a dále můžete mít u sebe legální prostředky pro svoji obranu (pepřový sprej, alarm).

 

nprap. Regina Tupá,  piscb@mvcr.cz
4.listopadu  2012
 

vytisknout  e-mailem