Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Policisté objasnili vloni více případů

BLANSKO-VYŠKOV: Trestných činů bylo v roce 2012 méně. 

     Statistiky trestné činnosti za loňský rok nepotvrdily, že by se lidé z Blanenska a Vyškovska  měli více bát o svoji bezpečnost.   Policisté na území obou okresů šetřili v roce 2012 méně trestných činů než v předchozím roce. A to celkem o 177 trestních věcí. Zatímco v roce 2011 jim bylo ohlášeno 3118 trestných činů, v roce 2012 jich bylo 2941.
 
     Pokles se promítl jak v oblasti obecné kriminality, tak i v majetkové trestné činnosti. Například krádeží vloupáním bylo oproti předloňskému roku o 59 méně, krádeží prostých o 104 méně. Mírný nárůst policie zaznamenala pouze v rámci násilné kriminality, kde bylo oproti předchozímu roku o devět případů více. V roce 2011 jsme šetřili 219 trestných činů, v roce 2012 jich bylo 228. Jednalo se především o trestné činy ublížení na zdraví, kdy se například porvali podnapilé osoby v restauraci a podobně. Do této oblasti patří také případy loupeží, například v hernách nebo na benzínových čerpacích stanicích.
 
     Zvýšilo se také procento trestných činů, u kterých se podařilo policistům odhalit pachatele. Z celkového množství trestných činů se podařilo vloni objasnit 1467 skutků, což je téměř polovina z ohlášených.  Dařilo se odhalit jak pachatele majetkové trestné činnosti, tak i trestnou činnost související s drogami nebo loupežná přepadení benzínových čerpacích stanic a bankovních ústavů.
 
    Kriminalisté například dopadli dvaapadesátiletého pachatele, který se jen od března do poloviny července letošního roku vloupal do více jak 70 osobních aut a způsobil tak škodu za téměř 370 tisíc korun.  
 
    Podařilo se také uzavřít největší případ nedovolené výroby omamných a psychotropních látek za posledních deset let na Blanensku. Na organizaci nedovolená výroby, držení a prodeje omamných látek a jedů se podílelo devět lidí. Výrobu drog měli velmi dobře promyšlenou a organizovanou. Pravidelně jezdili nakupovat léky do polských lékáren, nejčastěji do města Klodsko. Z léků pak na různých místech na Blanensku, ale také ve dvou obcích na Vysočině, vyráběli vysoce kvalitní pervitin. Bylo v něm asi 75 procent metamfetaminu.
 
    Hned dvě desítky případů trestné činnosti, které souvisely s drogami, zaměstnaly v loňském roce vyškovské kriminalisty. Ve vazbě skončil například dvaatřicetiletý muž z Vyškovska, který dovážel léky z Polska a následně z nich nechával vyrábět pervitin, který téměř dva roky prodával dalším narkomanům. Při zadržení u něj policisté našli téměř tisíc tablet léků, z nichž se pervitin vyrábí.
 
   Dalším významným krokem kriminalistů v boji proti trestné činnosti bylo odhalení dvou pachatelů, kteří za sebou měli množství případů loupežných přepadení benzinových čerpadel, bankovních ústavů a jiných objektů, kdy tito ve většině případů maskovaní za použití zbraní přepadávali obsluhující personál těchto provozoven a pod pohrůžkou použití zbraně požadovali vydání finanční hotovosti. Jedním z posledních případů této dvojice pachatelů bylo loupežné přepadení pobočky banky v Letovicích.
 
   Rozsáhlé šetření si vyžádal na Vyškovsku případ údajného, několik let trvajícího týrání ženy z Milonic. Podezřelými byli rodiče třiatřicetileté ženy z Milonic na Vyškovsku tím, že ženu měli skrývat několik let před úřady a měli jí vyhrožovat, že pokud o tom někomu řekne, zavřou ji do blázince nebo do vězení. Na základě rozsáhlého několikaměsíčního šetření, shromážděním svědeckých výpovědí a na podkladě množství znaleckých posudků nebylo toto podezření prokázáno a nebylo zjištěno spáchání ani jiného trestného činu, například zbavení osobní svobody, a to ani ve vztahu k jiným členům a příslušníkům rodiny.
 
    Od začátku prosince pak policisté vyšetřují neobvyklý případ požáru komína rodinného domku v Rychtářově na Vyškovsku.  Při požáru se totiž na půdě domu našlo velké množství munice.  Tu měl doma víc jak deset let skladovat pětašedesátiletý muž, který je nyní podezřelý ze spáchání  trestného činu nedovoleného ozbrojování. Případ však dosud není kvůli čekání na odborné expertízy uzavřen. 
 
   por. Mgr. Iva Šebková, 18.1.2013

vytisknout  e-mailem