Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Krádeže v příbramských obchodech

V roce 2012 bylo téměř čtyři sta krádeží, které se staly v příbramských obchodech  

     (ale i stáncích, skladech obchodů, trafikách). Šlo jak o krádeže zboží v pracovní době, okrádání zákazníků o jejich osobní věci, tak o vloupání do těchto objektů.
     Za minulý rok bylo za drobné krádeže zboží a za okrádání kupujících uděleno 173 blokových pokut. Některé osoby platily finanční sankce i opakovaně. V dalších 48 případech byli odhaleni pachatelé, kteří spáchali svým jednáním trestný čin krádeže v obchodech, o jejich vině a trestu rozhodl nebo teprve bude rozhodovat soud. U 50ti krádeží vloupáním zatím nebyli pachatelé dopadeni, 76x odcizil kdosi neznámý vystavené zboží a ve 46 případech byli jakýmsi nenechavcem okradeni nakupující o své peněženky, mobilní telefony, doklady apod. 56 % případů zlodějin v obchodech tak bylo vyřešeno.
     Co se týká vykrádání vozidel, loni bylo v Příbrami oznámeno 380 případů, oproti roku předcházejícímu počet narostl o 84 činů. Daří se však zvyšovat objasněnost těchto „vloupaček“.
     Ve většině případů krádeží nejsou splněny vazební podmínky a zloději jsou pak stíháni na svobodě. Pachatelům přestupků (to je, když škoda nepřesahuje pět tisíc korun) je možné uložit pokutu, do vězení za spáchání přestupkového jednání však jít nemohou. Pokud se jedná o recidivistu, který byl v posledních třech letech odsouzen či potrestán, tak poté, co ukradne věc jen za pár korun, dopouští se tímto jednáním trestného činu, ne přestupku. Vloupáním, což je násilné překonání uzamčení nebo uzavření, pachatel také páchá trestný čin a je jedno, že si odnese věc v hodnotě např. deseti korun.
     V případě pokračující trestné činnosti se způsobené škody sčítají a není rozhodné, zda dílčími útoky byla způsobena újma nižší než pět tisíc korun. Stává se tak, že jednání běžně kvalifikované jako přestupek nakonec skončí v trestním řízení a pachatel je postaven před soud. Například v listopadu 2012 proběhla v Příbrami velká „šťára“ na zloděje. V síti uvízlo sedm lidí ve věku od 22 do 26 let, kteří se od dubna vloupali 66x do prodejen, ale také do vozidel, fotbalových kabin, do veterinární kliniky apod. Kradli vše, co jim přišlo pod ruce, obohatili se téměř o 2,5 milionu korun.
     Je velmi důležité, i pro práci policie, i pro veřejnost, aby lidé nahlašovali krádeže, i když to pro oznamovatele skýtá určité nepříjemnosti, jako dostavit se na služebnu, někdy i opakovaně, podat vysvětlení atd. Pokud však nebudou případy ohlašovány, vyhne se tak pachatel potrestání. Z výše uvedených informací vyplývá, že úspěšnost vyřešení těchto činů je poměrně vysoká a vyplatí se tak oznamovat případy i drobných krádeží.

29. ledna 2013, por. Bc. Monika Schindlová, DiS.

vytisknout  e-mailem