Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Publikace - Edice Svědectví

  • Karel Lešanovský - Se štítem a na štítě (2000)
  • František Šedivý - Pod věží smrti (2000)
  • Jiří Bílek - Pomocné technické prapory (2002)
  • Karel Kaplan - StB o sobě (výpověď vyšetřovatele Bohumila Doubka) (2002)
  • Vladimír Bystrov - Únosy československých občanů do Sovětského svazu v letech 1945-1955 (2003)
  • František Hanzlík - Vojenské obranné zpravodajství v zápasu o politickou moc 1945 - 1950 (2003)
  • Kolektiv autorů - Jan Masaryk (úvahy o jeho smrti) (2005)
  • Jiří Zachariáš - Soudní proces s tzv. ilegálním ústředím Junáka aneb Karel Průcha a spol. 1952 (2005)
  • František Hanzlík - Případ kpt. Adolf Püchler (Svědectví agenta OBZ o nelegálním získávání financí zpravodajsko službou ministerstva vnitra v létech 1946-1947) (2006)

Karel Lešanovský - Se štítem a na štítě (2000)

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Policie České republiky vydal v říjnu 2000 svou další publikaci - knihu Karla Lešanovského „Se štítem a na štítě“. Titul, vydaný v edici Svědectví, je věnován postavení skautů v komunistickém režimu a zejména jejich perzekuci. V knize najdete seznam postižených členů skautského hnutí, přehled právních norem, seznam významných skautských procesů, rozsáhlou bibliografii. Její stěžejní částí jsou však četná svědectví lidí, jichž se postih osobně dotýkal. Perzekvovaní skauti a skautky vzpomínají na období před zatčením, na vlastní zatčení, vyšetřování, obžaloby a soudy, na život ve věznicích a pracovních táborech, na rehabilitace i svou existenci po propuštění z vězení. Kniha Karla Lešanovského „Se štítem a na štítě“ byla distribuována do veřejných knihoven, archivů a většiny gymnázií v ČR.
 

František Šedivý - Pod věží smrti (2000)

Autobiografické vyprávění muže, jemuž komunistický režim zcela změnil 12 let života (1952–1964). Hrdina knihy byl na počátku 50. let zatčen (za účast v protistátní skupině) a v jednom z monstrprocesů odsouzen na 14 let ztráty svobody. Po vyšetřovací vazbě pak prochází několika věznicemi a pracovními tábory, kde mu nezbývá než postupně vykonávat mnoho různých zaměstnání. Příběh nám přibližuje věznici Mírov, tábory Bratrství, Vykmanov C a L, Bytíz. Tam všude on i jeho spoluvězni nejen v neuvěřitelných podmínkách tvrdě pracovali, ale také vzpomínali, tajně studovali a navazovali přátelství.

 

Jiří Bílek - Pomocné technické prapory (2002)

Kniha Pomocné technické prapory (O jedné z forem zneužití armády k politické perzekuci) se věnuje zejména následujícím okruhům:
• systém vyhledávání, označování a povolávání tzv. politicky nespolehlivých branců, instituce tzv. výjimečných cvičení;
• právní aspekty vytvoření a existence pomocných technických praporů (PTP) a vojenských pracovních jednotek (VPJ);
• jejich vznik, organizace a výstavba, typy a počty;
• orgány řízení a velení, důstojníci a velitelé u PTP a VPJ;
• složení PTP a VPJ, prověřování výsledků tzv. převýchovy vo¬já¬ků;
• průběh služby, materiální a další zabezpečení vojáků;
• pracovní nasazení a pracovní podmínky u PTP a VPJ;
• osudy příslušníků PTP po propuštění z armády, snahy o jejich organizování a rehabilitaci.
Publikace obsahuje množství příloh: autentické texty různých návrhů a směrnic, dislokační mapy i materiály ilustračního charakteru atd.
 

Karel Kaplan - StB o sobě (výpověď vyšetřovatele Bohumila Doubka) (2002)

Vyšetřovatel StB, podplukovník ministerstva vnitra Bohumil Doubek byl náčelníkem vyšetřovacího sektoru Státní bezpečnosti v době příprav a průběhu nezákonných politických procesů s vedoucími komunistickými funkcionáři v Československu v letech 1952 – 1954. Jím vedený útvar se soustřeďoval na vyšetřování tzv. nepřátel ve straně (tj. vedoucích komunistů) a připravoval v roce 1952 tohoto druhu největší proces s vedením „protistátního a proti-stranického centra“ v čele s generálním tajemníkem KSČ Rudolfem Slánským a spol.
Při prvé revizi politických procesů byl B. Doubek v roce 1955 uvězněn, vyšetřován a odsouzen za používání nezákonných vyšetřovacích metod, fyzického násilí a psychického nátlaku, za vy-nucování nepravdivých doznání a za falšování vyšetřovacích proto-kolů k devíti letům vězení. Ve vyšetřovací vazbě Doubek z vlastního rozhodnutí a dobrovolně napsal své poznatky o výrobě politických procesů. Jeho „svědectví“ tvoří hlavní dokument této práce, opatřený podrobnými poznámkami historika Karla Kaplana.

Vladimír Bystrov - Únosy československých občanů do Sovětského svazu v letech 1945-1955 (2003)

Edice Svědectví, Themis (vydáno pro Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu), Praha, 2003, 343 str.
Sovětská tajná služba NKVD s podporou Rudé armády zatýkala a odvlékala široké spektrum občanů republiky. Šlo především o české občany s ruským původem, nejen emigranty z dob revoluce. Také násilně vyvážela občany jiných národností (Slovensko a Podkarpatská Rus) na práci v SSSR. Oběti byly po násilném zadržení převezeny do sovětských zajateckých táborů v Německu a Polsku či přímo do věznic SSSR. Poté s nimi byly provedeny rychlé soudní procesy a byly odsuzovány k mnohaletým pobytům v táborech nucených prací GULAG (Glavnoje upravlenije lagerej ministěrstva vnutrennich děl SSSR). Sovětským komunistům šlo především o likvidaci ruské inteligence - případných odpůrců SSSR a představitelů demokrattických a politických kruhů.

František Hanzlík - Vojenské obranné zpravodajství v zápasu o politickou moc 1945 - 1950 (2003)

Publikace objasňuje souvislosti vzniku vojenského obranného zpravodajství v roce 1945, jeho úlohu v zápasu o politickou moc v Československu v období let 1945-1948 a podíl na perzekuci důstojníků čs. armády po únoru 1948.

Kolektiv autorů - Jan Masaryk (úvahy o jeho smrti) (2005)

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu vydal úvahy několika historiků k smrti Jana Masaryka.

Jiří Zachariáš - Soudní proces s tzv. ilegálním ústředím Junáka aneb Karel Průcha a spol. 1952 (2005)

Dr. Karlu Průchovi bylo v roce 1989, v době třetí obnovy českého skautingu 81 let. Toho samého nebylo dopřáno většině jeho spolubratrů, kteří spolu s ním tvořili společenství, jemuž StB dala název „ilegální ústředí Junáka Průcha a spol“. Karel Průcha se i přes svůj pokročilý věk zapojil do nové skautské práce, tak jak měl ve zvyku konat podvakrát v minulosti. Brzy shledal, že ústřední orgány Junáka obsazují stejné osoby, které se opakovaně podílely na jeho obou likvidacích r. 1948 i 1970. Nejen, že zvedal proti tomuto jevu hlas kde mohl, ale spolu s dalšími bratry vyvolal začátkem roku 1990 tzv. „Kulaté stoly Junáka“.

František Hanzlík - Případ kpt. Adolf Püchler (Svědectví agenta OBZ o nelegálním získávání financí zpravodajsko službou ministerstva vnitra v létech 1946-1947) (2006)

Publikace se zabývá jednou z významných stránek zápasu o politickou moc v Československu v letech 1945 - 1948. V tomto období ovládla Komunistická strana Československa tajné služby působící v rámci Ministerstva vnitra i v armádě. Této skutečnosti využívala, ale také zneužívala k dalšímu prohlubování svého vlivu v mocenských složkách státu, ale i v hospodářské sféře.

vytisknout  e-mailem